Skip to content

Nejvyšší věže světa! Saúdská Arábie porazí Dubaj!

Zapustí ji do hloubky 50 metrů s ukotvením 192 pilířů. Během šesti let spolyká 330 000 m³ betonu a 390 000 tun oceli. Až 12 000 zubožených Asiatů z Pákistánu nebo Indonésie na ní stráví celkem 22 milionů „člověkohodin“. A co je na konci? Nejvyšší stavba světa Burdž Chalífa s 828 metry. Ale rekord moc dlouho neudrží…

Do tří let má být dokončena nejvyšší budova světa Jeddah Tower. Bude se tyčit ve městě Džidda (Jeddah) na pobřeží Rudého moře v Saúdské Arábii. Věži se říká také Královská a její královská špice protne hranici 1000 metrů!

Vyjde na 30 miliard korun.

burj_425817235
Burdž Chalífa v Dubaji.

Vyhlídka u mraků

Víceúčelová věž nabídne téměř 245 000 m2 užitné plochy, 2 205 parkovacích míst, 200 hotelových pokojů a 439 apartmánů. Nejvyšší obytná část se bude tyčit nad krajinou ve výšce 650 metrů. V této výši se budou moci návštěvníci procházet po obrovské terase.

Až na vrcholu Jeddah Tower má být vybudovaná nejvyšší observatoř světa. Hlavním účelem stavby je vytvoření městského centra světové kvality, které nabídne prostor pro moderní životní styl.

Adrian Smith and Gordon Gill / inhabitat.com
Průsvitný model štíhlé Věže v Dubaji.

Pomalu, ať se nezvrací

Autoři designu se prý inspirovali „ohnutými lístky mladé rostlinky, která roste v poušti“. Cévním systémem života bude 65 výtahů s nejvyšší rychlostí 10 m/s, přibližně jako u věže Burdž Chalífa. Mohly by jezdit rychleji, ale zkušenosti napovídají, že je pak lidem na zvracení.

Na každé straně stavby budou ve věži vytvořeny jakési zářezy, jež budou vrhat stín a umožní, aby venkovní terasy s výhledem na Rudé moře byly kryté před sluncem. Základy budovy budou hluboké kolem 60 metrů a ukotvené budou ve slané vodě.

Jeddah Tower1
Vysutá plošina na Jeddah Tower.

80 000 tun oceli

Realizace tak vysoké budovy na pobřeží je podle architektů náročným projektovým úkolem. Tvar věže je podle nich zcela funkční. Má pouze tři strany, a tak je věž aerodynamická. Díky tomu budova odolá i silným nárazovým větrům.

Navíc působí antigravitačně. Řešením pro stabilitu Jeddah Tower se stane také masivní podstavec. Věž je navíc energeticky úsporná, její vnější plášť se skládá z nízkovodivého skla. Na konstrukci padne celkem 80 000 tun oceli.

Jeddah Tower3
Jehlan ze skla Jeddah Tower z podhledu na prosklenou vysutou plošinu.

Věž pro světovou výstavu

Jeddah Tower už brzy vezme prvenství Dubaji. Její Burdž Chalífa se bude titulem nejvyššího mrakodrapu světa (2010–2020) s výškou 829,8 metru včetně antény pyšnit pouhých 10 let. Avšak Dubaj je pojem, jedno z největších turistických a zábavních center planety.

Proto tu od října loňského roku začíná růst nová čtvrť včetně další rekordní budovy. Říká se jí jen The Tower (Věž) a má být vysoká 928 metrů. Její dokončení se plánuje na rok 2020, ještě před začátkem světové výstavy World Expo 2020, která se bude konat právě v Dubaji.

Foto: IHABITAT.COM, SHUTTERSTOCK.COM
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …