Domů     Největší prohřešky Mela Gibsona: Co vše hodlá Hollywood tolerovat?
Největší prohřešky Mela Gibsona: Co vše hodlá Hollywood tolerovat?
24.8.2020

Antisemitismus, domácí násilí, rasismus, láska k alkoholu, homofobie. To jsou jen některé z prohřešků, kterých se měl dopustit Mel Gibson. Filmový průmysl ho kvůli nim na 10 let takřka odepsal. Nyní se však herec dušuje, že se již nadobro polepšil. Dokáže své sliby dodržet, nebo opět zapadne do bláta?

Rodák z města Peekskill ve státě New York je plný protikladů. Dlouhá léta oddaný manžel, otec devíti dětí, nositel rytířského Řádu Austrálie a zapálený katolík, na druhé straně však už od mladí bojující se svými démony.

Jedno se však Melu Gibsonovi (*1956) upřít nedá: jeho přínos světové kinematografii je nedocenitelný.

Mel Gibson spolu s Oksanou Grigorievou
Mel Gibson spolu s Oksanou Grigorievou

Vyžívá se v nechutnostech

Hrdina filmů Mad Max, Patriot, tetralogie Smrtonosná zbraň či snímku Hamlet režiséra Franca Zeffirelliho (1923–2019) je zároveň pod mnoha trháky podepsán jako režisér, producent a scenárista.

Řeč je především o filmech Statečné srdce, Umučení Krista a Apocalypto. Jeho herecký talent je nesporný, práce s ním ale nemusí být vždy jednoduchá. Na place se totiž prý Mel Gibson vyžívá v neslušných vtipech.

„Jeho styl humoru je dost jednoduchý, někdy nechutný a nepříliš sofistikovaný,“ podotkne jeho kolegyně Helena Bonham Carterová (*1966). Napjatou atmosféru se hollywoodský veterán někdy pokouší neúspěšně zahnat ne příliš důstojným způsobem.

Třeba během natáčení Hamleta ukáže svým kolegům holou zadnici, poté co dotočí jednu obzvláště náročnou scénu. Gibson nepřímo přizná, že za podobnými kousky občas stojí jeho veselá nálada způsobená konzumací alkoholu.

Pít začne herec podle svých vlastních slov v pouhých třinácti letech a zlozvyku se dlouho nedokáže zbavit.

Úpadek slavné mayské říše popisuje Gibson ve snímku Apocalyptom který je skvěle hodnocen.
Úpadek slavné mayské říše popisuje Gibson ve snímku Apocalyptom který je skvěle hodnocen.

Pět piv na snídani

Kvůli této své zálibě se nevyhnutelně dostane do mnoha malérů. Poprvé mu policie sebere řidičák za jízdu v opilosti v roce 1984. Tehdy se Mel na rok uchýlí do ústraní rodinné farmy, kde se snaží s démonem alkoholu poprat.

To se mu zjevně nepodaří, neboť o pět let později jeho podivné návyky se zděšením sleduje režisér filmu Smrtonosná zbraň 2 Richard Donner (*1930). Podle něj má jeho hlavní hrdina ve zvyku vypít ke snídani pět piv!

Melovi je pouhých 30 let, kariérně se mu daří, přesto ale uvažuje o sebevraždě. Trápí ho totiž také bipolární afektivní porucha, kvůli níž se u něho střídají stavy mánie a deprese.

Místo krajního řešení se však nakonec rozhodne pro návštěvy klubu Anonymních alkoholiků. „Alkoholismus je něco, co koluje v mé rodině. Mám k němu hodně blízko.

Lidé se však z něj dokážou dostat, což je přímo zázračné,“ svěří se Gibson v jednom z rozhovorů v té době. Nějakou dobu to vypadá, že hollywoodský idol konečně seká dobrotu, v roce 2006 je ale zastaven policií pro rychlou jízdu. Hlídka u něj najde téměř vypitou láhev tequily a látky THC v krvi.

Gibson jako režisér filmu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)
Gibson jako režisér filmu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Antisemita točí film o Židech

Alkohol se nakonec v tomto případě ukáže být tím menším problémem. Silně podroušený Mel si na místě začne vybíjet zlost na Židech. Na veřejnost pak unikne video, kde mezi salvou urážek Gibson huláká, že „Židé můžou za všechny války na světě“.

Tento extrémní výbuch antisemitismu jen potvrdí jeho dřívější názory. Už o dva roky dříve se nechal slyšet, že holokaust byla „pouhá hra s čísly“ a že mu „Židé ničí život“. Také jeho film Umučení Krista zobrazuje vyznavače judaismu v nepříliš lichotivém světle.

Herec se sice při každé takové příležitosti prostřednictvím svého agenta vehementně omlouvá, nejen ve světě showbyznysu je ale už zapsán jako zarytý antisemita.

O to větší pobouření vzbudí ve světě zpráva, že se Gibson chystá natočit černou komedii o rodině „Rothchildů“, jejíž jméno výrazně připomíná židovský klan finančníků Rothschildů. Patriarchu rodu prý přitom bude hrát on sám!

„Mel Gibson se mi jeví jako zatvrzelý fanatik a upřímně mě šokuje, že se v tomto filmu objeví,“ okomentovala jeho angažmá newyorská filmová kritička Emily Nussbaum. Pohoršení vyjadřují samozřejmě i Židé z celého světa.

V Karlových Varech na Gibsona v roce 2014 nepohlíželi jako na vyvrhela.
V Karlových Varech na Gibsona v roce 2014 nepohlíželi jako na vyvrhela.

Hollywoodské násilí

Když je ve špatném rozpoložení, dokáže být prý Mel Gibson i zdraví nebezpečný. Aspoň to tvrdí jeho bývalá přítelkyně Oksana Grigorijeva (*1970), ruská skladatelka a pianistka.

S tou se Gibson seznámí v roce 2007, když se jeho 27leté manželství se zdravotní sestrou Robyn Gibsonovou hroutí vlivem Melových alkoholických dobrodružství.

Ještě během rozvodových pří se z Gibsona a Oksany stane pár a v roce 2009 se jim narodí dcera Lucia (*2009). Na první pohled idylické soužití ale spěje k rychlému a dramatickému konci.

V dubnu 2010 se Oksana s Melem rozejdou a o dva měsíce později se pro bývalého partnera domůže soudního zákazu přiblížení k ní a jejich dceři. Důvodem je domácí násilí.

„První vážný incident se odehrál tak, že mě dvakrát uhodil pěstí a potom mě začal škrtit, zatímco jsem v rukou držela Lucii a nemohla se bránit,“ popsala v jednom rozhovoru Oksana.

Napadení byl podle ní tehdy přítomen i její dvanáctiletý syn, kterého má s hercem Timothym Daltonem (*1946).

Rozvod s Robyn vyšel Gibsona na 8 miliard korun.
Rozvod s Robyn vyšel Gibsona na 8 miliard korun.

Agresor, nebo zlatokopka?

To ale prý zdaleka není všechno, následovaly hrubé urážky a herec své partnerce a dětem nevybíravými slovy řekl, že mají vypadnout z jeho domu. „Potom si šel vzít zbraň,“ líčí Grigorijeva. „Řekla jsem synovi, ať si naskočí do auta, a tak jsme se dostali pryč.

Od té doby se mi Mel každý den omlouval,“ dodává. Případem se začne zabývat losangeleská policie. Ve stejné době na internet unikne nahrávka telefonátu Mela s Oksanou, ve kterém ji rasisticky uráží, vyhrožuje a vydává podivné zvuky, jako by měl panický záchvat.

Herec na jedné straně tvrdí, že je zveřejnění nahrávky „osobní zradou“, na straně druhé se dušuje, že je telefonát zfalšovaný. Vyšetřována je ale i samotná Grigorijeva s podezřením, že byla zapojena do vydírání svého partnera.

Gibsonova bývalá žena Robyn se Mela zastane s tím, že k ní a jejím dětem násilnické sklony nikdy neměl. Hollywood i široká veřejnost se rozdělí na dva tábory, jeden obviňuje Gibsona z násilností, druhý Grigorijevu ze zlatokopectví.

Nakonec Gibson vyplatí Oksaně tučné odškodné a ona všechna obvinění proti němu stáhne.

Film Umučení Krista budí vášně.
Film Umučení Krista budí vášně.

Návrat ve velkém stylu

Spor se pak ještě přelije v soudní při Oksany s jejími právníky, které hudebnice obviní z toho, že jí poradili přijmout nevýhodnou dohodu s Gibsonem. Ten má zatím svých problémů dost.

Kvůli kauze s domácím násilím ho vyhodí z herecké agentury a nabídek na práci mu kvapem ubývá. Nedostane přislíbenou roli v pokračování úspěšné komedie Pařba ve Vegas, premiéra jeho filmu Pan Bobr se stále odkládá.

Je nabíledni, že se ho Hollywood rozhodl ostrakizovat. Na pohled to však vypadá, jako by si z toho všeho Mel Gibson nedělal příliš těžkou hlavu. „Je mi jedno, jestli už si nikdy nezahraju. Prostě si už nikdy nezahraju, není to pro mě problém,“ prohlásí.

Až na pár výjimek nemá Gibson ve světě filmu zastání. „Proč by se měl za mě někdo veřejně přimlouvat a vláčet tak sám sebe tím bahnem?“ ptá se Mel. Je to ale právě přímluva vlivných lidí z branže, která herce o několik let později postaví zpátky na nohy.

I díky podpoře Whoopi Golbergové (*1955), Jodie Fosterové (*1962) a Roberta Downeyho Jr. (*1965) ho Hollywood po několika letech vezme na milost a on tak zvládne natočit další trhák s názvem Hacksaw Ridge, který v roce 2017 získá hned dva Oscary.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Karolína Sýkorová
reklama
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Lifestyle
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Lifestyle
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
reklama
historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od