Skip to content
reklama
reklama

Největší prohřešky Mela Gibsona: Co vše hodlá Hollywood tolerovat?

blank

Antisemitismus, domácí násilí, rasismus, láska k alkoholu, homofobie. To jsou jen některé z prohřešků, kterých se měl dopustit Mel Gibson. Filmový průmysl ho kvůli nim na 10 let takřka odepsal. Nyní se však herec dušuje, že se již nadobro polepšil.

Dokáže své sliby dodržet, nebo opět zapadne do bláta?

Rodák z města Peekskill ve státě New York je plný protikladů. Dlouhá léta oddaný manžel, otec devíti dětí, nositel rytířského Řádu Austrálie a zapálený katolík, na druhé straně však už od mladí bojující se svými démony.

Jedno se však Melu Gibsonovi (*1956) upřít nedá: jeho přínos světové kinematografii je nedocenitelný.

blank
Mel Gibson spolu s Oksanou Grigorievou

Vyžívá se v nechutnostech

Hrdina filmů Mad Max, Patriot, tetralogie Smrtonosná zbraň či snímku Hamlet režiséra Franca Zeffirelliho (1923–2019) je zároveň pod mnoha trháky podepsán jako režisér, producent a scenárista. Řeč je především o filmech Statečné srdce, Umučení Krista a Apocalypto.

Jeho herecký talent je nesporný, práce s ním ale nemusí být vždy jednoduchá. Na place se totiž prý Mel Gibson vyžívá v neslušných vtipech. „Jeho styl humoru je dost jednoduchý, někdy nechutný a nepříliš sofistikovaný,“ podotkne jeho kolegyně Helena Bonham Carterová (*1966). Napjatou atmosféru se hollywoodský veterán někdy pokouší neúspěšně zahnat ne příliš důstojným způsobem. Třeba během natáčení Hamleta ukáže svým kolegům holou zadnici, poté co dotočí jednu obzvláště náročnou scénu.

Gibson nepřímo přizná, že za podobnými kousky občas stojí jeho veselá nálada způsobená konzumací alkoholu. Pít začne herec podle svých vlastních slov v pouhých třinácti letech a zlozvyku se dlouho nedokáže zbavit.

blank
Úpadek slavné mayské říše popisuje Gibson ve snímku Apocalyptom který je skvěle hodnocen.

Pět piv na snídani

Kvůli této své zálibě se nevyhnutelně dostane do mnoha malérů. Poprvé mu policie sebere řidičák za jízdu v opilosti v roce 1984. Tehdy se Mel na rok uchýlí do ústraní rodinné farmy, kde se snaží s démonem alkoholu poprat.

To se mu zjevně nepodaří, neboť o pět let později jeho podivné návyky se zděšením sleduje režisér filmu Smrtonosná zbraň 2 Richard Donner (*1930). Podle něj má jeho hlavní hrdina ve zvyku vypít ke snídani pět piv!

Melovi je pouhých 30 let, kariérně se mu daří, přesto ale uvažuje o sebevraždě. Trápí ho totiž také bipolární afektivní porucha, kvůli níž se u něho střídají stavy mánie a deprese. Místo krajního řešení se však nakonec rozhodne pro návštěvy klubu Anonymních alkoholiků.

„Alkoholismus je něco, co koluje v mé rodině. Mám k němu hodně blízko. Lidé se však z něj dokážou dostat, což je přímo zázračné,“ svěří se Gibson v jednom z rozhovorů v té době. Nějakou dobu to vypadá, že hollywoodský idol konečně seká dobrotu, v roce 2006 je ale zastaven policií pro rychlou jízdu.

Hlídka u něj najde téměř vypitou láhev tequily a látky THC v krvi.

blank
Gibson jako režisér filmu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Antisemita točí film o Židech

Alkohol se nakonec v tomto případě ukáže být tím menším problémem. Silně podroušený Mel si na místě začne vybíjet zlost na Židech. Na veřejnost pak unikne video, kde mezi salvou urážek Gibson huláká, že „Židé můžou za všechny války na světě“. Tento extrémní výbuch antisemitismu jen potvrdí jeho dřívější názory. Už o dva roky dříve se nechal slyšet, že holokaust byla „pouhá hra s čísly“ a že mu „Židé ničí život“. Také jeho film Umučení Krista zobrazuje vyznavače judaismu v nepříliš lichotivém světle.

Herec se sice při každé takové příležitosti prostřednictvím svého agenta vehementně omlouvá, nejen ve světě showbyznysu je ale už zapsán jako zarytý antisemita. O to větší pobouření vzbudí ve světě zpráva, že se Gibson chystá natočit černou komedii o rodině „Rothchildů“, jejíž jméno výrazně připomíná židovský klan finančníků Rothschildů.

Patriarchu rodu prý přitom bude hrát on sám! „Mel Gibson se mi jeví jako zatvrzelý fanatik a upřímně mě šokuje, že se v tomto filmu objeví,“ okomentovala jeho angažmá newyorská filmová kritička Emily Nussbaum.

Pohoršení vyjadřují samozřejmě i Židé z celého světa.

blank
V Karlových Varech na Gibsona v roce 2014 nepohlíželi jako na vyvrhela.

Hollywoodské násilí

Když je ve špatném rozpoložení, dokáže být prý Mel Gibson i zdraví nebezpečný. Aspoň to tvrdí jeho bývalá přítelkyně Oksana Grigorijeva (*1970), ruská skladatelka a pianistka. S tou se Gibson seznámí v roce 2007, když se jeho 27leté manželství se zdravotní sestrou Robyn Gibsonovou hroutí vlivem Melových alkoholických dobrodružství.

Ještě během rozvodových pří se z Gibsona a Oksany stane pár a v roce 2009 se jim narodí dcera Lucia (*2009). Na první pohled idylické soužití ale spěje k rychlému a dramatickému konci. V dubnu 2010 se Oksana s Melem rozejdou a o dva měsíce později se pro bývalého partnera domůže soudního zákazu přiblížení k ní a jejich dceři.

Důvodem je domácí násilí. „První vážný incident se odehrál tak, že mě dvakrát uhodil pěstí a potom mě začal škrtit, zatímco jsem v rukou držela Lucii a nemohla se bránit,“ popsala v jednom rozhovoru Oksana.

Napadení byl podle ní tehdy přítomen i její dvanáctiletý syn, kterého má s hercem Timothym Daltonem (*1946).

blank
Rozvod s Robyn vyšel Gibsona na 8 miliard korun.

Agresor, nebo zlatokopka?

To ale prý zdaleka není všechno, následovaly hrubé urážky a herec své partnerce a dětem nevybíravými slovy řekl, že mají vypadnout z jeho domu. „Potom si šel vzít zbraň,“ líčí Grigorijeva. „Řekla jsem synovi, ať si naskočí do auta, a tak jsme se dostali pryč.

Od té doby se mi Mel každý den omlouval,“ dodává. Případem se začne zabývat losangeleská policie. Ve stejné době na internet unikne nahrávka telefonátu Mela s Oksanou, ve kterém ji rasisticky uráží, vyhrožuje a vydává podivné zvuky, jako by měl panický záchvat.

Herec na jedné straně tvrdí, že je zveřejnění nahrávky „osobní zradou“, na straně druhé se dušuje, že je telefonát zfalšovaný. Vyšetřována je ale i samotná Grigorijeva s podezřením, že byla zapojena do vydírání svého partnera.

Gibsonova bývalá žena Robyn se Mela zastane s tím, že k ní a jejím dětem násilnické sklony nikdy neměl. Hollywood i široká veřejnost se rozdělí na dva tábory, jeden obviňuje Gibsona z násilností, druhý Grigorijevu ze zlatokopectví.

Nakonec Gibson vyplatí Oksaně tučné odškodné a ona všechna obvinění proti němu stáhne.

blank
Film Umučení Krista budí vášně.

Návrat ve velkém stylu

Spor se pak ještě přelije v soudní při Oksany s jejími právníky, které hudebnice obviní z toho, že jí poradili přijmout nevýhodnou dohodu s Gibsonem. Ten má zatím svých problémů dost. Kvůli kauze s domácím násilím ho vyhodí z herecké agentury a nabídek na práci mu kvapem ubývá.

Nedostane přislíbenou roli v pokračování úspěšné komedie Pařba ve Vegas, premiéra jeho filmu Pan Bobr se stále odkládá. Je nabíledni, že se ho Hollywood rozhodl ostrakizovat. Na pohled to však vypadá, jako by si z toho všeho Mel Gibson nedělal příliš těžkou hlavu.

„Je mi jedno, jestli už si nikdy nezahraju. Prostě si už nikdy nezahraju, není to pro mě problém,“ prohlásí. Až na pár výjimek nemá Gibson ve světě filmu zastání. „Proč by se měl za mě někdo veřejně přimlouvat a vláčet tak sám sebe tím bahnem?“ ptá se Mel. Je to ale právě přímluva vlivných lidí z branže, která herce o několik let později postaví zpátky na nohy. I díky podpoře Whoopi Golbergové (*1955), Jodie Fosterové (*1962) a Roberta Downeyho Jr. (*1965) ho Hollywood po několika letech vezme na milost a on tak zvládne natočit další trhák s názvem Hacksaw Ridge, který v roce 2017 získá hned dva Oscary.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Karolína Sýkorová
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...