Skip to content

Nejslavnější účetní zloději

Tento článek je reklamním sdělením

Účetní podvody a krádeže se dějí každý den na mnoha místech. Na některé se přijde hned, na jiné později, na některé třeba nikdy. Některé se ostýchavě točí v rámci halířových položek, jiné šplhají do milionů.

Svět peněz je prostě o penězích a jak se od pradávna říká: „Příležitost dělá zloděje.“ Následující článek vám představí nejslavnější z nich.

Bernard Madoff

Číslo jedna nemůže patřit nikomu jinému než zakladateli obchodní společnosti Bernard L. Madoff Investment, která se stala jednou z největších na Wall street. Případ Bernarda Madoffa způsobil v roce 2008 opravdový poprask. V čem vlastně vězel celý podvod? V podstatě byl hodně jednoduchý. Madoff lákal zákazníky na vysoké výnosy, ty však vyplácel z vkladů dalších nových zákazníků. S příchodem krize však klienti přestali investovat a vznikl problém s vyplácením výnosů stávajícím klientům. Výše celkové zpronevěry byla 64,8 mld. USD.

Paradoxem celé situace je, že lidé neváhali platit obrovské zápisné, aby mohli být klientem B. Madoffa. Navíc k tomu potřebovali doporučení od jeho stávajícího klienta. Novým zákazníkům vytvářel tak větší pocit důvěry v jeho osobu. Kromě spousty známých a bohatých lidí Madoff zpronevěřil peníze také židovské charitativní organizace.

Zajímavé bylo, že jeho konec jako takový přišel z nečekané strany. Byl udán vlastními syny, kteří už nechtěli sledovat nelegální chování svého otce. Madoffa zatkli hned následující den poté, co jim řekl o schématu celého podvodu. Později se u soudu za své chování omluvil, nicméně celý soudní proces proběhl bez jakýchkoli známek emocí z jeho strany. Jako trest byl vynesen rozsudek 150 let vězení a pokuta ve výši 170 mld. USD.

Kenneth Lay, Jeffrey Skilling, Andrew Fastow: Enron Corporation

Zakladatel, generální ředitel a finanční ředitel amerického energetického gigantu, který časopis Fortune jmenoval Americkou nejinovativnější společností šest let před vypuknutím skandálu. Zjistilo se totiž, že podvojné účetnictví firmy bylo vedeno velmi kreativně. Ke konci roku 2001 v něm vyplynula na povrch velká pochybení. Následkem toho akcionáři přišli o 74 mld. dolarů. Celá kauza skončila odnětím svobody pro zainteresované osoby. Ale přibližme si jednotlivé osoby blíže.

J. Skilling byl člověkem, který zapříčinil svým příchodem většinu změn, které vedly ke konci společnosti. Rychle si po nástupu do firmy získal náklonost K. Laye a brzy se stal výkonným ředitelem společnosti. Po pádu společnosti se stal Skilling velice neoblíbeným člověkem. Právě on zničil část podkladů, poukazující na celý podvod. Další podstatná část dokumentace případu pak byla uschována v budově Světového obchodního centra během 11. 9. 2001 a byla tak zničena.

Zakladatel společnosti Kenneth Lay byl osobním přítelem bývalého prezidenta USA George Bushe. Vynesení rozsudku se nedožil a krátce předtím zemřel.

Andrew Fastow coby finanční ředitel uspíšil úplný konec společnosti finančními machinacemi, když si v době, kdy společnost byla již hluboko v dluhu, založil fiktivní společnosti, mezi kterými převáděl obrovské částky na straně výnosů a výdajů.

A teď z opačné strany. Jeden z bývalých viceprezidentů společnosti Clifford Baxter spáchal sebevraždu střelou do hlavy. Byl člověkem, který odstoupil poté, co několikrát upozornil na podezřelé praktiky v účetnictví firmy.

V kontextu tohoto finančního skandálu je třeba ještě zmínit jedno jméno. Arthur Anderson. Jedná se o známou auditorskou společnost, která byla auditorem Enronu a byla obviněna z krytí celého podvodu.

Z napomáhání pak bylo obviněno ještě několik bank.

Bernie Ebbers: WorldCom

Bernie Ebbers byl generální ředitel WorldComu. Tato společnost byla svého času druhým největším telekomunikačním operátorem pevných linek v USA. Do případu bylo ale zapleteno více lidí ve vedení společnosti a zároveň také finanční skupina Citigroup. U společnosti došlo v roce 2002 k podobnému principu jako u Enronu. Společnost přiznala průběžné nadhodnocení hospodářských výsledků. Když se firma dostala do problémů, pokračovala dále v podnikání se ztrátou. Tu však zakrývala právě různými účetními machinacemi.

Akcie formy klesly v roce až na 8-9 centů za kus. V roce 1999 se pro představu obchodovaly za 64 dolarů za jednu akcii. Takže celkové skóre po skandálu bylo, že investoři ztratili 180 mld. USD. Špatně zúčtovaná částka přesáhla 7 mld. USD. Majetek společnosti činil 107 mld. USD a tento skandál tak překonal konec společnosti Enron, jejíž aktiva před bankrotem byla ve výši 63,4 mld. USD. 30 000 lidí přišlo krachem společnosti o práci.

Bernie Ebbers byl odsouzen ke 25 letům odnětí svobody.

Zajímavý, ačkoli nikoli překvapivý, je fakt, že firma využívala stejnou auditorskou firmu jako Enron Corporation – Arthur Anderson.

 

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
enigmaplus.cz

Příběh muže, který přežil pád...

Statistika říká, že pád ze třetího patra...
Pacienti s osteoporózou by se neměli bát pravidelně cvičit
21stoleti.cz

Pacienti s osteoporózou by se...

Miliony lidí s osteoporózou by se neměly bát pravidelně...
Vztah v ohrožení kvůli seriálu!
nasehvezdy.cz

Vztah v ohrožení kvůli...

Role v seriálu ZOO ...
Jídelna podle soudobých trendů
rezidenceonline.cz

Jídelna podle soudobých trendů

Prostor v moderních interiérech, určený ke...
Záhada smrti dobyvatele Everestu: Chtěl ho zdolat v dámských botách?
enigmaplus.cz

Záhada smrti dobyvatele...

Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho...
Lékařka Vlasta Kálalová: Štěstí nalezla až v Orientu
epochalnisvet.cz

Lékařka Vlasta Kálalová:...

Zapsat se na studium medicíny za první republiky...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Sen o kočáru se zopakoval hned třikrát
skutecnepribehy.cz

Sen o kočáru se zopakoval...

Probudila jsem se hrůzou. Kočár...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance prozrazuje potenciál Mission R
iluxus.cz

Porsche 718 Cayman GT4...

Od studie na závodní trať....
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...