Domů     Nejslavnější účetní zloději
Nejslavnější účetní zloději
komerční sdělení

Účetní podvody a krádeže se dějí každý den na mnoha místech. Na některé se přijde hned, na jiné později, na některé třeba nikdy. Některé se ostýchavě točí v rámci halířových položek, jiné šplhají do milionů.

Svět peněz je prostě o penězích a jak se od pradávna říká: „Příležitost dělá zloděje.“ Následující článek vám představí nejslavnější z nich.

Bernard Madoff

Číslo jedna nemůže patřit nikomu jinému než zakladateli obchodní společnosti Bernard L. Madoff Investment, která se stala jednou z největších na Wall street. Případ Bernarda Madoffa způsobil v roce 2008 opravdový poprask. V čem vlastně vězel celý podvod?

V podstatě byl hodně jednoduchý. Madoff lákal zákazníky na vysoké výnosy, ty však vyplácel z vkladů dalších nových zákazníků. S příchodem krize však klienti přestali investovat a vznikl problém s vyplácením výnosů stávajícím klientům.

Výše celkové zpronevěry byla 64,8 mld. USD.

Paradoxem celé situace je, že lidé neváhali platit obrovské zápisné, aby mohli být klientem B. Madoffa. Navíc k tomu potřebovali doporučení od jeho stávajícího klienta. Novým zákazníkům vytvářel tak větší pocit důvěry v jeho osobu.

Kromě spousty známých a bohatých lidí Madoff zpronevěřil peníze také židovské charitativní organizace.

Zajímavé bylo, že jeho konec jako takový přišel z nečekané strany. Byl udán vlastními syny, kteří už nechtěli sledovat nelegální chování svého otce. Madoffa zatkli hned následující den poté, co jim řekl o schématu celého podvodu.

Později se u soudu za své chování omluvil, nicméně celý soudní proces proběhl bez jakýchkoli známek emocí z jeho strany. Jako trest byl vynesen rozsudek 150 let vězení a pokuta ve výši 170 mld. USD.

Kenneth Lay, Jeffrey Skilling, Andrew Fastow: Enron Corporation

Zakladatel, generální ředitel a finanční ředitel amerického energetického gigantu, který časopis Fortune jmenoval Americkou nejinovativnější společností šest let před vypuknutím skandálu.

Zjistilo se totiž, že podvojné účetnictví firmy bylo vedeno velmi kreativně. Ke konci roku 2001 v něm vyplynula na povrch velká pochybení. Následkem toho akcionáři přišli o 74 mld.

dolarů. Celá kauza skončila odnětím svobody pro zainteresované osoby. Ale přibližme si jednotlivé osoby blíže.

J. Skilling byl člověkem, který zapříčinil svým příchodem většinu změn, které vedly ke konci společnosti. Rychle si po nástupu do firmy získal náklonost K. Laye a brzy se stal výkonným ředitelem společnosti.

Po pádu společnosti se stal Skilling velice neoblíbeným člověkem. Právě on zničil část podkladů, poukazující na celý podvod. Další podstatná část dokumentace případu pak byla uschována v budově Světového obchodního centra během 11. 9. 2001 a byla tak zničena.

Zakladatel společnosti Kenneth Lay byl osobním přítelem bývalého prezidenta USA George Bushe. Vynesení rozsudku se nedožil a krátce předtím zemřel.

Andrew Fastow coby finanční ředitel uspíšil úplný konec společnosti finančními machinacemi, když si v době, kdy společnost byla již hluboko v dluhu, založil fiktivní společnosti, mezi kterými převáděl obrovské částky na straně výnosů a výdajů.

A teď z opačné strany. Jeden z bývalých viceprezidentů společnosti Clifford Baxter spáchal sebevraždu střelou do hlavy. Byl člověkem, který odstoupil poté, co několikrát upozornil na podezřelé praktiky v účetnictví firmy.

V kontextu tohoto finančního skandálu je třeba ještě zmínit jedno jméno. Arthur Anderson. Jedná se o známou auditorskou společnost, která byla auditorem Enronu a byla obviněna z krytí celého podvodu.

Z napomáhání pak bylo obviněno ještě několik bank.

Bernie Ebbers: WorldCom

Bernie Ebbers byl generální ředitel WorldComu. Tato společnost byla svého času druhým největším telekomunikačním operátorem pevných linek v USA. Do případu bylo ale zapleteno více lidí ve vedení společnosti a zároveň také finanční skupina Citigroup.

U společnosti došlo v roce 2002 k podobnému principu jako u Enronu. Společnost přiznala průběžné nadhodnocení hospodářských výsledků. Když se firma dostala do problémů, pokračovala dále v podnikání se ztrátou. Tu však zakrývala právě různými účetními machinacemi.

Akcie formy klesly v roce až na 8-9 centů za kus. V roce 1999 se pro představu obchodovaly za 64 dolarů za jednu akcii. Takže celkové skóre po skandálu bylo, že investoři ztratili 180 mld. USD. Špatně zúčtovaná částka přesáhla 7 mld.

USD. Majetek společnosti činil 107 mld. USD a tento skandál tak překonal konec společnosti Enron, jejíž aktiva před bankrotem byla ve výši 63,4 mld. USD. 30 000 lidí přišlo krachem společnosti o práci.

Bernie Ebbers byl odsouzen ke 25 letům odnětí svobody.

Zajímavý, ačkoli nikoli překvapivý, je fakt, že firma využívala stejnou auditorskou firmu jako Enron Corporation – Arthur Anderson.

Foto: archiv
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
záhady a tajemství
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při