Skip to content

Nejslavnější Bohové: Bleskový kariérista Zeus

Kariéra boha oblohy, hromu, práva i spravedlnosti, a také šéfa bohů sídlících na Olympu, je příkladná.

Začíná jako relativně bezvýznamný indoevropský bůh jasného nebe, časem však splyne s dalšími bohy, přebere jim funkce a stane se šéfem celého resortu počasí. V této funkci dorazí na Krétu, kde je vybrán jako ochránce mykénských králů.

Není divu. Pro Kréťany jako národ námořníků má počasí zásadní význam, a je tedy dobré mít takového boha na své straně. V této funkci se dostává do Řecka a ochotně bere také funkci ochránce řeckých králů.

Brzy má pod palcem nejen počasí, ale také hory. A osud už je kousek na Olymp. Protože, kdy jinde by měl bůh hor a počasí bydlet, než na tom nejvyšším Řeckém vrcholu (2917 m). V kádrovém posudku má tehdy napsáno něco jako: „Prchlivý, snadno se dá oklamat.

“ Přesto ho už 1000 let př.n.l. v některých oblastech považují za nejvyššího z bohů a toto přesvědčení se rychle šíří. Už v roce 776 př.n.l. se tak na jeho počest konají první Olympijské hry. Jak s rozvojem společnosti dochází k redukci bohů, objeví se hlasy, tvrdící, že jde o jediného boha, a ti ostatní jsou buď jeho vtělení, nebo jen pomocníci.

Mimochodem uctívají ho nejspíš i staří Slované, v jejichž panteonu se objevuje jako Svarog.

Zeus, šéf na Olympu

Rodinné hádky a nemanželské děti

Podle nového životopisu má tři sestry. Hestii, Démétér a Héru, která je současně i jeho manželkou. Také má dva bratry – Háda a Poseidóna, s nimiž svrhne svého otce Kronose. Není divu, když se narodili chtěl je spolknout, což nevyšlo jen díky lstivé matce Rheise, která mu místo nich podstrčila kámen zabalený v peřince.

Když po deseti letech vyhrají válku střihnou si o území. Hádes dostane podsvětí, Poseidon vodstvo a Zeus se stane náčelníkem. „Není všemocný ani vševědoucí, jako pozdější bohové, ale předvídá budoucnost, rozhoduje o výsledku bitev“ říká religionista Thomas Canfield. A také může sebe i kohokoli proměnit v cokoli, čehož zneužívá při častých milostných záletech. Zůstává mu i řada dalších lidských vlastností. Je mstivý, nesnáší spory, ale s manželkou se často hádá, a to pak lítají blesky.

Dvakrát se také pokusí vyhladit lidstvo. Naštěstí mu to vždy někdo překazí nebo rozmluví. Má silně bisexuální sklony. Takový Ganymedes, který na Olympu obsluhoval bohy a naléval jim nápoj nesmrtelnosti, by mohl vyprávět.

Jeho sochy najdete hlavně v Řecku a Itálii, ale také ve většině evropských metropolí.
Foto: cn.dreamstime.com, https://www.greecehighdefinition.com, https://vsdebating.fandom.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …