Skip to content

Nejsilnější magnet světa v Tokyu při pokusech explodoval

Věda se hrne kupředu mílovými kroky. A i zdánlivě nevinné věci, jakými jsou magnety, dokážou v dnešní době mít obrovskou sílu. Nejaktuálnějším dokladem tohoto tvrzení je nedávný případ z Tokya. V jedné z laboratoří tu mají velký elektromagnet.

Ten, pokud skrze něj prochází proud, kolem sebe vytváří magnetické pole. Při poslední manipulaci s ním se ale pole vymklo kontrole a vyvolalo explozi, která rozrazila i ocelové dveře, za kterými byl magnet zavřený.

Jednalo se zatím nejsilnější magnetické pole vytvořené člověkem.

Navzdory výbušnému výsledku je takto silné magnetické pole nevídaným vědeckým úspěchem, o který tokijský vědecký tým usiloval desítky let. Magnet během pokusu spolykal přes tři megajouly elektrické energie, zatímco jeho pole postupně sílilo.

V určitém bodu už nebylo možné energii udržet v hranicích pole a došlo k explozi, poté, co jádro magnetu zkolabovalo a tím v podstatě zničilo samo sebe. Další možností, jakou by bylo možné použití k dosažení takové síly by bylo použít k tvorbě pole lasery.

Ty jsou však podle vědců nestálé, a jejich magnetická pole příliš krátkodobá. Vědci tak už pracují na novém magnetu, který bude fungovat na stejném principu, zároveň ale bude ještě odolnější. A také shánějí nové, pevnější dveře do své laboratoře.

Foto: dailystar.co.uk Video: youtube.com (channel: NEWS ANIO)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …