Žádný New York, Londýn nebo Dubaj. Nejdražší město k žití se nachází v Africe, v jednom z nejchudších států světa.
Americká studie si posvítila na to, kde je nejnákladnější živobytí, aby firmy vysílající své zaměstnance za prací do celého světa věděly, do čeho jdou. A výsledek je překvapil
Nejdražší město kontrastů
Město Luanda se skoro třemi miliony obyvatel najdete na jihu afrického kontinentu, angolská metropole vyrostla na pobřeží Atlantského oceánu a většinu z nás by rozhodně nenapadlo, že právě toto město je nejdražším na světě.
Například měsíční nájem třípokojového bytu vás tady vyjde v přepočtu na 222 000 korun a tucet vajec pořídíte za 120 korun. Město je ale plné kontrastů.
Luxus vedle bídy
Podle cen se Luanda zdá být letoviskem luxusu. V regálech supermarketů se krčí třeba balíčky s višněmi, každý má po 15 kusech. Těch několik maličkých kusů ovoce vyjde na šílených 230 korun a lidé je stejně kupují.
Po utrpení, které zažili za občanské války v letech 1975–2002, si prý chtějí konečně dopřát vše, co znali jen z obrázků. Nyní si užívají plnými doušky.
V angolské metropoli začal kvést byznys s ropou, v centru rostou nové moderní budovy, po ulicích chodí bohatí lidé původem odsud i z jiných kontinentů.
Propastné rozdíly
Luxus je však jen malým falešným světélkem uprostřed prachu, špíny a zmaru. Jen co vykročíte za hranice centra města, ocitnete se v mílových lánech nejnuznějších chatrčí.
Kdo patří k hrstce vlivných, oddává se večírkům v plážových klubech, kde se podává šampaňské v ceně 9 tisíc korun za lahev. Kdo patří na „druhou stranu barikády“, přebírá odpadky v popelnicích, protože trpí hladem, i když chodí do zaměstnání.
Bída v Angole panuje skoro všude. V nejdražším městě na světě jsou pak levné pouze zbraně. Třeba puška AK-47 tam vyjde levněji než obyčejný oběd pro dva, jen na nějakých sedm stovek.