Pokud si myslíte, že Advent znamená jen samé krásné věci, musíme vás vyvést z omylu. Představíme vám tvory, které potkáte právě v tomto období. Ale potkat je rozhodně nechcete…
Bílou planinou se žene chlupatý tvor. Vypadá jako kočka. Jen mnohem větší, se zlým pohledem a drápy a špičáky, které rády sápou lidské maso. Tahle micka se jmenuje Jólakötturinn a donutí vás obléct si i ten nejkousavější svetr, jen když bude nový.
Kdo si totiž neobleče nějaký takový kousek, se zlou se potáže. Příjemné není ale ani setkání s její majitelkou, islandskou obryní Grýlou. Je vyhlášená kuchařka – ovšem pouze masitých pokrmů z dětí! Sama jich má 13, jde o pořádné výlupky. Ty ovšem nevaří.
„Blé!“ Chlapec otře ruku do kalhot. V botě, kterou si přichystal za okno, je místo cukrátek shnilá brambora. Hned se mu vybaví celá řada prohřešků, které ho zařadily do škatulky „zlobivé dítě“. Tuto obdarovací tradici mají zajišťovat právě Grýlini synci.
Do měst vyrážejí jeden po druhém. Krom nadílky ale rádi kradou a způsobují neplechy. Oproti jejich domácímu mazlíčkovi jde ale jen o nevinné laškování. Jólakötturinn je totiž tak veliká, že vidí i do oken v patrech. A běda, když je někde nepořádek! Viníky, ideálně ty malé, smlsne jako mraženou malinu.
Otec Fouettard
Je to tak strašná podívaná, že by si na ni netroufla asi ani naše epochální krimi rubrika.
Ten příběh je prvně zaznamenán roku 1252. Řezník (či možná krčmář) se svou ženou naláká trojici chlapců z bohaté rodiny, kteří právě putují do katolické internátní školy. Hochy omámí, poté podříznou a jejich naporcovaná těla naloží do sudů se solí!
Svatý Mikuláš ale oběti vzkřísí. Tak se zrodí Otec Fouettard. Musí totiž následovat Mikuláše coby pokání. Poznáte ho podle zlověstného výrazu, tmavého hábitu a neučesatelného rozcuchu.
Na zlobivé děti si bere bič a hůl, a někdy proutěnou nůši, aby je mohl odnést! Ve 30. letech minulého století si ho evropští imigranti dovezou do USA. Legenda tu dostane hořký bonus: Americkým dětem chce za lhaní řezat jazyky!
Změní také jméno a dostane hrozivou asistentku. Říká se jim Father a Mother Flog – podařená dvojička táty a mámy – ono „flog“ se promítne do jména podle toho, jak rádi bičují malé neposluchy.
Kallikantzaros
Slavíte narozeniny mezi 17. a 23. prosincem nebo na Boží hod?
Pokud byste k tomu byli počati na svátek Zvěstování Panny Marie, tedy 25. března, a někoho z vaší rodiny náhodou napadlo ovázat vás ještě v maminkovském věku česnekem a trochu opálit na palcích u nohy… tak z vás vyroste zlomyslný kallikantzaros!
Tvor s velikými zuby, kopyty, černou kůží a ještě černější duší. V době adventu opouští podsvětí a vyráží na zem. Močí na uskladněné jídlo, a dříve se věřilo, že zháší krby a kamna v domácnostech. Dnes se chystá sfouknout hořák na plynovém sporáku.
To bohužel není vše. Bídný kallikantzarosové si chtějí lidi připravit o sexuální energii! Pokud tuto návštěvu doma nechcete, musíte na práh položit klubíčko nebo mezi futra zavěsit cedník. Krom toho nesnášejí zpívání koled a také hodně světla.
Například v Rodopech, převážně bulharském pohoří v jihovýchodní Evropě, kde se mu říká karakondžul, se s ním už vypořádali. Místní lidé věří, že se zavedením elektřiny přestali tito zlosynové vylézat na povrch. Je to jen dobře, karakondžulové totiž navíc pijí krev a unášejí děti.