Domů     Nejbestiálnější Einsatzgruppen: Rozsévači smrti na východní frontě
Nejbestiálnější Einsatzgruppen: Rozsévači smrti na východní frontě
14.2.2020

Snad nejobludnější a nejtemnější teror v lidských dějinách přináší na východní frontu druhé světové války ďábelské jednotky Einsatzgruppen. Elitní skupiny nacistických ozbrojených jednotek provádějí neskutečná zvěrstva na obyvatelích východní Evropy.

Proslulé jsou hony v lesích, kdy jsou bezbranní lidé stříleni jako lovná zvěř, a hromadné masakry, při nichž jsou nemilosrdně vražděny i ženy a děti.

Smrtící jednotky Einsatzgruppen složené z policejních příslušníků, oddaných esesmanů či členů ostrahy koncentračních táborů mohou být právem označeny za nejodpornější a nejzločinnější jednotky všech dob.

Muži si před jejich šiky musejí sami vykopat masový hrob, ženy jsou před popravou často znásilněny. Jednotky oběti spálí v zavřených kostelech nebo do nich hodí granáty.

Jednotlivá komanda vznikají ještě před válkou a už v roce 1938 postupují za německou armádou při okupaci Rakouska a Československa. Cíl je jasný:

zajistit obsazení získaných území před zřízením civilní správy, zabavení zbraní, shromáždění důležitých dokumentů, sledování a věznění osob politicky nespolehlivých a konečně systematické vyvražďování politické, pedagogické, církevní a intelektuální elity okupovaných zemí.

Generál Gerd von Rundstedt je ostře proti zvěrstvům, která esesácké jednotky páchají.
Generál Gerd von Rundstedt je ostře proti zvěrstvům, která esesácké jednotky páchají.

Největší zvěrstvo dějin

Vůbec první takto sestavené jednotky zorganizuje šéf říšské bezpečnosti Reinhard Heydrich (1904–1942).

Před invazí do Polska vzniká pět skupin zvláštního nasazení, které jsou následně v patách pěti invazním armádám wehrmachtu, speciální šestá skupina pak sídlí na základně v Poznani. Každá Einsatzgruppe se dělí na čtyři komanda.

Zběsilé jednotky vpadnou ve stínu armády do Polska a začnou terorizovat místní obyvatele. Zavraždí každého, koho SS považuje za nežádoucího.

„Po ukončení vojenského tažení budu proti Polákům postupovat s nemilosrdnou energičností a může přitom dojít k věcem, které nebudou německým generálům po chuti,“ prohlašuje před konečným obsazením Polska říšský vůdce SS Heinrich Himmler (1900–1945).

Jak se později ukáže, v tomto se Himmler rozhodně nemýlí. Čerstvě sestaveným speciálním jednotkám je vštípen jasný úkol likvidace polské inteligence a židovského obyvatelstva.

Heydrich Himmlerovi ochotně sekunduje a vytváří dokonalou kartotéku nepřátel nacistické strany.

Na seznamech jsou jména aktivních členů komunistické strany, bezpartijních příslušníků inteligence, vědců, učitelů, spisovatelů, novinářů, kněžích, příslušníků veřejné správy, zemědělců a průmyslníků.

Seznamy jsou navíc doplněné o jména jejich příbuzných, často dokonce s fotografiemi a telefonními čísly! Heydrich si dal vskutku záležet.

Seznam pak rozšíří před invazí do Sovětského svazu (SSSR) o jména politických komisařů, agentů NKVD, partyzánů a všech, kdo jim pomáhají.

Likvidovat ale Einsatzgruppe musí i „podvratné živly a blíže nespecifikované nežádoucí elementy“, což dává skupinám pravomoc zmasakrovat v podstatě každého.

Einsatzgruppe D střílí židovské ženy v jámě poblíž Dubossary na území Moldávie.
Einsatzgruppe D střílí židovské ženy v jámě poblíž Dubossary na území Moldávie.

I wehrmacht je znechucený

„Celých 513 měst a vesnic bylo vypáleno, nejtěžší ztráty utrpěly oblasti v okolí Varšavy a Lodže. Různé jednotky německé armády a policie vykonaly 714 hromadných poprav. Během nich přišlo o život 16 376 lidí, většinou polských křesťanů,“ uvádějí statistiky.

Jedna Angličanka, žijící v té době u Bydhoště, vzpomínala: „Prvními oběťmi této akce byli skauti ve věku od dvanácti do šestnácti let. Postavili je na tržišti ke zdi a postříleli je tam, aniž by pro to existoval sebemenší důvod.

Obětavého kněze, který přispěchal, aby těm chlapcům udělil poslední pomazání, popravili rovněž. Vraždění pokračovalo po celý následující týden. Němci postříleli čtyřiatřicet předních obchodníků a živnostníků a mnoho dalších významných občanů.“

Himmlerovi to však nestačí a popravy rozšíří i na duševně a tělesně postižené, ti většinou skončí v masových hrobech. Hromadné vraždění zcela bezbranných Židů je již něčím zcela běžným a německé armádě dochází trpělivost.

„Vůdce může mít stěží v úmyslu, abychom postříleli všechny Židy,“ nechce záměrům vedení uvěřit vojenský velitel Varšavy.

K odporu se přidá i významný generál Gerd von Rundstedt, který nejprve znechuceně rezignuje, aby ho nahradil generál Johannes Blaskowitz. Bleskové rozšiřování Himmlerova vyhlazovacího programu ho nenechá klidným.

Proto pošle několik zpráv přímo Adolfu Hitlerovi s vysvětlením nesouhlasného postoje armády ke zvěrstvům. Hitlera popadne vztek a jen stěží věří tomu, že si generál dovolí vměšovat se do nevojenských záležitostí.

Blaskowitz ale dopisy posílá dál! V roce 1940 dokonce v psaní zmiňuje nenávistné postoje, které mezi vojáky převládají vůči činnostem Einsatzgruppen. Vojáci jsou prý jednání esesáků znechuceni a velmi otřeseni.

Einsatzgruppen řádí na východní frontě.
Einsatzgruppen řádí na východní frontě.

Ďábel zamíří do Sovětského svazu

Je vůbec možné, aby Hitler a Himmler kritiku přijali a činnost smrtících komand zastavili? Kdepak! Himmler postup hájí. „Vím, že se někde chlastalo a že tam opilci postříleli nějaké lidi.

Bylo to lidé, kteří měli být tak jako tak zastřeleni, jenže je neměli popravit opilci,“ zmůže se na jen na chabou „omluvu“.

Hitler si situaci ošetří nekompromisním vyjmutím složek přímo pod své velení, jednotky tak začnou fungovat mimo rámec německých zákonů, vliv na ně má pouze Hitler, Himmler a Heydrich. A Blaskowitz? Ten je pro „přílišnou měkkost“ převelen k vojskům do Francie.

Vedení si tak uvolnilo ruce ke spuštění operace Barbarossa, tedy invaze do Sovětského svazu.

Žně Einsatzgruppen tak mohou opět začít! Nové jednotky jsou zformovány těsně před invazí.

Na základě dohody mezi Hlavním úřadem říšské bezpečnosti a wehrmachtem je ke každé armádní skupině přidělena konkrétní Einsatzgruppe, celkem se na frontu vydají čtyři hlavní skupiny označené od A po D. V předvečer tažení si ještě Himmler sezve nejvyšší velitele SS, aby je instruoval.

„Je to otázka bytí a nebytí.

Bude to rasový boj vedený v duchu nelítostné krutosti, během něhož na následky vojenských akcí a nedostatku jídla zemře dvacet až třicet milionů Slovanů a Židů,“ sdělí jim s tím, že jejich úkolem je zkrátka vyčištění celého SSSR. Takto obludné zadání snad v dějinách ještě nepadlo.

Jednotlivé Einsatzgruppe se však úkolu chopí s vervou, rozsévači zla se vydají v závěsu za wehrmachtem na východ, kam přinesou jen zkázu.

Obyvatelé Piaśnice před popravou
Obyvatelé Piaśnice před popravou

Osvoboditelé, nebo zrůdy?

Příslušníci Einsatzgrupppe A se společně s armádou poměrně rychle dostávají na území Litvy. Obětmi se zde stanou i mnohé ženy s dětmi.

Esesáci a litevští nacionalisté jim berou šperky, donutí je se svléknout a tančit – nejkrásnější ženy následně odvlečou a znásilní, některé postřílejí.

Spousta Litevců však Němce zprvu vítá. Po řádění sovětské tajné policie a rozvědky NKVD totiž ve většině sovětských měst zůstanou desítky tisíc mrtvých lidí.

Němci mrtvoly umně využijí a vraždění svedou účelně na nevinné Židy, do masakrů přímo na náměstích se tak zapojí i litevští civilisté!

Nešťastným faktem je nicméně skutečnost, že i mnozí Židé pohlížejí na Němce jako na osvoboditele, kteří přišli skoncovat s krutými komunisty. Nepřipadá jim tudíž nijak nebezpečné, když je Němci chtějí shromáždit za účelem pracovního nasazení.

Například Einsatzgruppe C rozvěsí po vstupu do běloruského Minsku vyhlášky, v nichž vyzývá Židy, aby se přihlásili k přesídlení do zcela nové lokality. Výzvu vyslyší zhruba 30 000 nic netušících obyvatel.

Onou novou lokalitou je však nakonec hrob, kde skončí po odvlečení a následné popravě.

Nejproslulejším masakrem je ten z ukrajinského Babi Jaru.
Nejproslulejším masakrem je ten z ukrajinského Babi Jaru.

Nevolnost z masakru

Člen dílčího Sonderkommanda 7a Walter Blume, působící taktéž v běloruské oblasti se v městečku Vitebsk, podal svědectví o jedné z mnoha masových vražd: „Celkový dojem z popravy bezbranných lidí byl otřesný.

Když jsem se vrátil zpátky do své kanceláře, dostal jsem žaludeční křeče a musel jsem zvracet,“ hodnotí scénu, kdy dvě hodiny musel přihlížet, jak jeho podřízení vraždí osmdesát neozbrojených Židů.

Oběti nacisté staví na okraj jámy a vždy po desíti je postřílejí, po každé desítce si dopřejí přestávky.

Zvěrstva probíhají i v oblasti dnešní Ukrajiny. Scénu ze západní části země z města Lvov popisuje německý řezník Günther Otto. „Dvě řady vojáků vytvořily uličku.

Židy pak donutili proběhnout touto uličkou, v níž je vojáci mlátili pažbami pušek a bajonety.

Na konci uličky stála skupina důstojníků SS a wehrmachtu se samopaly a stříleli Židy, kteří dorazili až k nim, a ti padali do kráteru po výbuchu bomby.“ Zcela bezskrupulózně jedná v oblasti i alkoholik a současně velitel Sonderkommanda 4a z Einsatzgruppe C Paul Blobel.

Tento ďábel stojí za vůbec největším masakrem, který Einsatzgruppen spáchá. Blobel nařídí shromáždit všechny Židy z dobytého Kyjeva do blízké rokle Babí Jar. V rokli nachází bestiální smrt na 34 000 židovských mužů, žen a dětí.

Jedna z největších nacistických zrůd všech dob – Paul Blobel.
Jedna z největších nacistických zrůd všech dob – Paul Blobel.

Ženy a děti nahnat do náklaďáků

Právě postupné hromadné vraždění žen i dětí je na přelomu let 1941 a 1942 novinkou. A s novinkou přichází i Himmler. Ženy a děti je prý efektivnější zabíjet v nákladních automobilech upravených jako plynové komory.

V roce 1943 Himmler energicky vyhlašuje spuštění operace Dožínky, která v podstatě znamená konečné vyvraždění žen a dětí z židovských ghett. A že už jich moc nezbývalo! Jen za první zimu po napadení SSSR jednotky vyvraždí zhruba 500 000 Židů.

Severní Einsatzgruppen A „se chlubí“ číslem 250 000 mrtvých, skupina B „jenom“ 45 500 mrtvými a C a D shodně zhruba 93 000 mrtvými.

Že je vyhlazovací systém důkladně propracovaný, potvrzují i následné čistky pomocných služeb, jejichž cílem je vyřídit ty, na které by snad zběsilé Einsatzgruppen zapomněly.

Kdo má na svědomí nejvíc obětí, lze jen stěží určit… I když by se mezi vrahy našlo jistě dost jedinců, kteří měli temnou duši, spoustě z nich masové vraždění nepřineslo dobrý pocit z dobře odvedené práce, nýbrž naopak.

Einsatzkommando vjíždí v roce 1939 do polské Varšavy.
Einsatzkommando vjíždí v roce 1939 do polské Varšavy.

Himmler uplakánky netoleruje

Některé vrahy začne trápit občasné nervové zhroucení a nervové šoky. I když jim před akcí byly patřičně vymyty mozky, nevídaná ukrutnost jim rozhodně pár vrásek na čele přidělá.

Několik členů komand spáchá sebevraždu, mnozí od jednotky odejdou a nemohou dál sloužit. Jiní se před akcí musejí posilnit alkoholem a dalšími návykovými látkami.

Himmler ale nervové kolapsy odmítne tolerovat. Naléhá na své podřízené, aby se zatvrdili a zocelili. Nic není důležitější než splnění původního úkolu, tedy vyhlazení nežádoucích živlů. I přes tyto výstřelky jsou jednotky poměrně efektivní.

Mají na svědomí životy asi dvou až třech milionů osob, kdy třetinu obětí tvoří Židé. Velkou část mrtvých tvoří ale i partyzáni z jednotlivých území, což se Himmlerovi velmi zamlouvá.

Může totiž zamaskovat skutečnou podstatu složek Einsatzgruppen pod roušku plnění důležitých úkolů v souvislosti se zabezpečením týlu armády před útoky partyzánů.

Foto: Wikimedia, Shutterstock.
Související články
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a