Domů     Nejbestiálnější Einsatzgruppen: Rozsévači smrti na východní frontě
Nejbestiálnější Einsatzgruppen: Rozsévači smrti na východní frontě
14.2.2020

Snad nejobludnější a nejtemnější teror v lidských dějinách přináší na východní frontu druhé světové války ďábelské jednotky Einsatzgruppen. Elitní skupiny nacistických ozbrojených jednotek provádějí neskutečná zvěrstva na obyvatelích východní Evropy.

Proslulé jsou hony v lesích, kdy jsou bezbranní lidé stříleni jako lovná zvěř, a hromadné masakry, při nichž jsou nemilosrdně vražděny i ženy a děti.

Smrtící jednotky Einsatzgruppen složené z policejních příslušníků, oddaných esesmanů či členů ostrahy koncentračních táborů mohou být právem označeny za nejodpornější a nejzločinnější jednotky všech dob.

Muži si před jejich šiky musejí sami vykopat masový hrob, ženy jsou před popravou často znásilněny. Jednotky oběti spálí v zavřených kostelech nebo do nich hodí granáty.

Jednotlivá komanda vznikají ještě před válkou a už v roce 1938 postupují za německou armádou při okupaci Rakouska a Československa. Cíl je jasný:

zajistit obsazení získaných území před zřízením civilní správy, zabavení zbraní, shromáždění důležitých dokumentů, sledování a věznění osob politicky nespolehlivých a konečně systematické vyvražďování politické, pedagogické, církevní a intelektuální elity okupovaných zemí.

Generál Gerd von Rundstedt je ostře proti zvěrstvům, která esesácké jednotky páchají.
Generál Gerd von Rundstedt je ostře proti zvěrstvům, která esesácké jednotky páchají.

Největší zvěrstvo dějin

Vůbec první takto sestavené jednotky zorganizuje šéf říšské bezpečnosti Reinhard Heydrich (1904–1942).

Před invazí do Polska vzniká pět skupin zvláštního nasazení, které jsou následně v patách pěti invazním armádám wehrmachtu, speciální šestá skupina pak sídlí na základně v Poznani. Každá Einsatzgruppe se dělí na čtyři komanda.

Zběsilé jednotky vpadnou ve stínu armády do Polska a začnou terorizovat místní obyvatele. Zavraždí každého, koho SS považuje za nežádoucího.

„Po ukončení vojenského tažení budu proti Polákům postupovat s nemilosrdnou energičností a může přitom dojít k věcem, které nebudou německým generálům po chuti,“ prohlašuje před konečným obsazením Polska říšský vůdce SS Heinrich Himmler (1900–1945).

Jak se později ukáže, v tomto se Himmler rozhodně nemýlí. Čerstvě sestaveným speciálním jednotkám je vštípen jasný úkol likvidace polské inteligence a židovského obyvatelstva.

Heydrich Himmlerovi ochotně sekunduje a vytváří dokonalou kartotéku nepřátel nacistické strany.

Na seznamech jsou jména aktivních členů komunistické strany, bezpartijních příslušníků inteligence, vědců, učitelů, spisovatelů, novinářů, kněžích, příslušníků veřejné správy, zemědělců a průmyslníků.

Seznamy jsou navíc doplněné o jména jejich příbuzných, často dokonce s fotografiemi a telefonními čísly! Heydrich si dal vskutku záležet.

Seznam pak rozšíří před invazí do Sovětského svazu (SSSR) o jména politických komisařů, agentů NKVD, partyzánů a všech, kdo jim pomáhají.

Likvidovat ale Einsatzgruppe musí i „podvratné živly a blíže nespecifikované nežádoucí elementy“, což dává skupinám pravomoc zmasakrovat v podstatě každého.

Einsatzgruppe D střílí židovské ženy v jámě poblíž Dubossary na území Moldávie.
Einsatzgruppe D střílí židovské ženy v jámě poblíž Dubossary na území Moldávie.

I wehrmacht je znechucený

„Celých 513 měst a vesnic bylo vypáleno, nejtěžší ztráty utrpěly oblasti v okolí Varšavy a Lodže. Různé jednotky německé armády a policie vykonaly 714 hromadných poprav. Během nich přišlo o život 16 376 lidí, většinou polských křesťanů,“ uvádějí statistiky.

Jedna Angličanka, žijící v té době u Bydhoště, vzpomínala: „Prvními oběťmi této akce byli skauti ve věku od dvanácti do šestnácti let. Postavili je na tržišti ke zdi a postříleli je tam, aniž by pro to existoval sebemenší důvod.

Obětavého kněze, který přispěchal, aby těm chlapcům udělil poslední pomazání, popravili rovněž. Vraždění pokračovalo po celý následující týden. Němci postříleli čtyřiatřicet předních obchodníků a živnostníků a mnoho dalších významných občanů.“

Himmlerovi to však nestačí a popravy rozšíří i na duševně a tělesně postižené, ti většinou skončí v masových hrobech. Hromadné vraždění zcela bezbranných Židů je již něčím zcela běžným a německé armádě dochází trpělivost.

„Vůdce může mít stěží v úmyslu, abychom postříleli všechny Židy,“ nechce záměrům vedení uvěřit vojenský velitel Varšavy.

K odporu se přidá i významný generál Gerd von Rundstedt, který nejprve znechuceně rezignuje, aby ho nahradil generál Johannes Blaskowitz. Bleskové rozšiřování Himmlerova vyhlazovacího programu ho nenechá klidným.

Proto pošle několik zpráv přímo Adolfu Hitlerovi s vysvětlením nesouhlasného postoje armády ke zvěrstvům. Hitlera popadne vztek a jen stěží věří tomu, že si generál dovolí vměšovat se do nevojenských záležitostí.

Blaskowitz ale dopisy posílá dál! V roce 1940 dokonce v psaní zmiňuje nenávistné postoje, které mezi vojáky převládají vůči činnostem Einsatzgruppen. Vojáci jsou prý jednání esesáků znechuceni a velmi otřeseni.

Einsatzgruppen řádí na východní frontě.
Einsatzgruppen řádí na východní frontě.

Ďábel zamíří do Sovětského svazu

Je vůbec možné, aby Hitler a Himmler kritiku přijali a činnost smrtících komand zastavili? Kdepak! Himmler postup hájí. „Vím, že se někde chlastalo a že tam opilci postříleli nějaké lidi.

Bylo to lidé, kteří měli být tak jako tak zastřeleni, jenže je neměli popravit opilci,“ zmůže se na jen na chabou „omluvu“.

Hitler si situaci ošetří nekompromisním vyjmutím složek přímo pod své velení, jednotky tak začnou fungovat mimo rámec německých zákonů, vliv na ně má pouze Hitler, Himmler a Heydrich. A Blaskowitz? Ten je pro „přílišnou měkkost“ převelen k vojskům do Francie.

Vedení si tak uvolnilo ruce ke spuštění operace Barbarossa, tedy invaze do Sovětského svazu.

Žně Einsatzgruppen tak mohou opět začít! Nové jednotky jsou zformovány těsně před invazí.

Na základě dohody mezi Hlavním úřadem říšské bezpečnosti a wehrmachtem je ke každé armádní skupině přidělena konkrétní Einsatzgruppe, celkem se na frontu vydají čtyři hlavní skupiny označené od A po D. V předvečer tažení si ještě Himmler sezve nejvyšší velitele SS, aby je instruoval.

„Je to otázka bytí a nebytí.

Bude to rasový boj vedený v duchu nelítostné krutosti, během něhož na následky vojenských akcí a nedostatku jídla zemře dvacet až třicet milionů Slovanů a Židů,“ sdělí jim s tím, že jejich úkolem je zkrátka vyčištění celého SSSR. Takto obludné zadání snad v dějinách ještě nepadlo.

Jednotlivé Einsatzgruppe se však úkolu chopí s vervou, rozsévači zla se vydají v závěsu za wehrmachtem na východ, kam přinesou jen zkázu.

Obyvatelé Piaśnice před popravou
Obyvatelé Piaśnice před popravou

Osvoboditelé, nebo zrůdy?

Příslušníci Einsatzgrupppe A se společně s armádou poměrně rychle dostávají na území Litvy. Obětmi se zde stanou i mnohé ženy s dětmi.

Esesáci a litevští nacionalisté jim berou šperky, donutí je se svléknout a tančit – nejkrásnější ženy následně odvlečou a znásilní, některé postřílejí.

Spousta Litevců však Němce zprvu vítá. Po řádění sovětské tajné policie a rozvědky NKVD totiž ve většině sovětských měst zůstanou desítky tisíc mrtvých lidí.

Němci mrtvoly umně využijí a vraždění svedou účelně na nevinné Židy, do masakrů přímo na náměstích se tak zapojí i litevští civilisté!

Nešťastným faktem je nicméně skutečnost, že i mnozí Židé pohlížejí na Němce jako na osvoboditele, kteří přišli skoncovat s krutými komunisty. Nepřipadá jim tudíž nijak nebezpečné, když je Němci chtějí shromáždit za účelem pracovního nasazení.

Například Einsatzgruppe C rozvěsí po vstupu do běloruského Minsku vyhlášky, v nichž vyzývá Židy, aby se přihlásili k přesídlení do zcela nové lokality. Výzvu vyslyší zhruba 30 000 nic netušících obyvatel.

Onou novou lokalitou je však nakonec hrob, kde skončí po odvlečení a následné popravě.

Nejproslulejším masakrem je ten z ukrajinského Babi Jaru.
Nejproslulejším masakrem je ten z ukrajinského Babi Jaru.

Nevolnost z masakru

Člen dílčího Sonderkommanda 7a Walter Blume, působící taktéž v běloruské oblasti se v městečku Vitebsk, podal svědectví o jedné z mnoha masových vražd: „Celkový dojem z popravy bezbranných lidí byl otřesný.

Když jsem se vrátil zpátky do své kanceláře, dostal jsem žaludeční křeče a musel jsem zvracet,“ hodnotí scénu, kdy dvě hodiny musel přihlížet, jak jeho podřízení vraždí osmdesát neozbrojených Židů.

Oběti nacisté staví na okraj jámy a vždy po desíti je postřílejí, po každé desítce si dopřejí přestávky.

Zvěrstva probíhají i v oblasti dnešní Ukrajiny. Scénu ze západní části země z města Lvov popisuje německý řezník Günther Otto. „Dvě řady vojáků vytvořily uličku.

Židy pak donutili proběhnout touto uličkou, v níž je vojáci mlátili pažbami pušek a bajonety.

Na konci uličky stála skupina důstojníků SS a wehrmachtu se samopaly a stříleli Židy, kteří dorazili až k nim, a ti padali do kráteru po výbuchu bomby.“ Zcela bezskrupulózně jedná v oblasti i alkoholik a současně velitel Sonderkommanda 4a z Einsatzgruppe C Paul Blobel.

Tento ďábel stojí za vůbec největším masakrem, který Einsatzgruppen spáchá. Blobel nařídí shromáždit všechny Židy z dobytého Kyjeva do blízké rokle Babí Jar. V rokli nachází bestiální smrt na 34 000 židovských mužů, žen a dětí.

Jedna z největších nacistických zrůd všech dob – Paul Blobel.
Jedna z největších nacistických zrůd všech dob – Paul Blobel.

Ženy a děti nahnat do náklaďáků

Právě postupné hromadné vraždění žen i dětí je na přelomu let 1941 a 1942 novinkou. A s novinkou přichází i Himmler. Ženy a děti je prý efektivnější zabíjet v nákladních automobilech upravených jako plynové komory.

V roce 1943 Himmler energicky vyhlašuje spuštění operace Dožínky, která v podstatě znamená konečné vyvraždění žen a dětí z židovských ghett. A že už jich moc nezbývalo! Jen za první zimu po napadení SSSR jednotky vyvraždí zhruba 500 000 Židů.

Severní Einsatzgruppen A „se chlubí“ číslem 250 000 mrtvých, skupina B „jenom“ 45 500 mrtvými a C a D shodně zhruba 93 000 mrtvými.

Že je vyhlazovací systém důkladně propracovaný, potvrzují i následné čistky pomocných služeb, jejichž cílem je vyřídit ty, na které by snad zběsilé Einsatzgruppen zapomněly.

Kdo má na svědomí nejvíc obětí, lze jen stěží určit… I když by se mezi vrahy našlo jistě dost jedinců, kteří měli temnou duši, spoustě z nich masové vraždění nepřineslo dobrý pocit z dobře odvedené práce, nýbrž naopak.

Einsatzkommando vjíždí v roce 1939 do polské Varšavy.
Einsatzkommando vjíždí v roce 1939 do polské Varšavy.

Himmler uplakánky netoleruje

Některé vrahy začne trápit občasné nervové zhroucení a nervové šoky. I když jim před akcí byly patřičně vymyty mozky, nevídaná ukrutnost jim rozhodně pár vrásek na čele přidělá.

Několik členů komand spáchá sebevraždu, mnozí od jednotky odejdou a nemohou dál sloužit. Jiní se před akcí musejí posilnit alkoholem a dalšími návykovými látkami.

Himmler ale nervové kolapsy odmítne tolerovat. Naléhá na své podřízené, aby se zatvrdili a zocelili. Nic není důležitější než splnění původního úkolu, tedy vyhlazení nežádoucích živlů. I přes tyto výstřelky jsou jednotky poměrně efektivní.

Mají na svědomí životy asi dvou až třech milionů osob, kdy třetinu obětí tvoří Židé. Velkou část mrtvých tvoří ale i partyzáni z jednotlivých území, což se Himmlerovi velmi zamlouvá.

Může totiž zamaskovat skutečnou podstatu složek Einsatzgruppen pod roušku plnění důležitých úkolů v souvislosti se zabezpečením týlu armády před útoky partyzánů.

Foto: Wikimedia, Shutterstock.
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml