Domů     Nejbestiálnější Einsatzgruppen: Rozsévači smrti na východní frontě
Nejbestiálnější Einsatzgruppen: Rozsévači smrti na východní frontě
14.2.2020

Snad nejobludnější a nejtemnější teror v lidských dějinách přináší na východní frontu druhé světové války ďábelské jednotky Einsatzgruppen. Elitní skupiny nacistických ozbrojených jednotek provádějí neskutečná zvěrstva na obyvatelích východní Evropy.

Proslulé jsou hony v lesích, kdy jsou bezbranní lidé stříleni jako lovná zvěř, a hromadné masakry, při nichž jsou nemilosrdně vražděny i ženy a děti.

Smrtící jednotky Einsatzgruppen složené z policejních příslušníků, oddaných esesmanů či členů ostrahy koncentračních táborů mohou být právem označeny za nejodpornější a nejzločinnější jednotky všech dob.

Muži si před jejich šiky musejí sami vykopat masový hrob, ženy jsou před popravou často znásilněny. Jednotky oběti spálí v zavřených kostelech nebo do nich hodí granáty.

Jednotlivá komanda vznikají ještě před válkou a už v roce 1938 postupují za německou armádou při okupaci Rakouska a Československa. Cíl je jasný:

zajistit obsazení získaných území před zřízením civilní správy, zabavení zbraní, shromáždění důležitých dokumentů, sledování a věznění osob politicky nespolehlivých a konečně systematické vyvražďování politické, pedagogické, církevní a intelektuální elity okupovaných zemí.

Generál Gerd von Rundstedt je ostře proti zvěrstvům, která esesácké jednotky páchají.
Generál Gerd von Rundstedt je ostře proti zvěrstvům, která esesácké jednotky páchají.

Největší zvěrstvo dějin

Vůbec první takto sestavené jednotky zorganizuje šéf říšské bezpečnosti Reinhard Heydrich (1904–1942).

Před invazí do Polska vzniká pět skupin zvláštního nasazení, které jsou následně v patách pěti invazním armádám wehrmachtu, speciální šestá skupina pak sídlí na základně v Poznani. Každá Einsatzgruppe se dělí na čtyři komanda.

Zběsilé jednotky vpadnou ve stínu armády do Polska a začnou terorizovat místní obyvatele. Zavraždí každého, koho SS považuje za nežádoucího.

„Po ukončení vojenského tažení budu proti Polákům postupovat s nemilosrdnou energičností a může přitom dojít k věcem, které nebudou německým generálům po chuti,“ prohlašuje před konečným obsazením Polska říšský vůdce SS Heinrich Himmler (1900–1945).

Jak se později ukáže, v tomto se Himmler rozhodně nemýlí. Čerstvě sestaveným speciálním jednotkám je vštípen jasný úkol likvidace polské inteligence a židovského obyvatelstva.

Heydrich Himmlerovi ochotně sekunduje a vytváří dokonalou kartotéku nepřátel nacistické strany.

Na seznamech jsou jména aktivních členů komunistické strany, bezpartijních příslušníků inteligence, vědců, učitelů, spisovatelů, novinářů, kněžích, příslušníků veřejné správy, zemědělců a průmyslníků.

Seznamy jsou navíc doplněné o jména jejich příbuzných, často dokonce s fotografiemi a telefonními čísly! Heydrich si dal vskutku záležet.

Seznam pak rozšíří před invazí do Sovětského svazu (SSSR) o jména politických komisařů, agentů NKVD, partyzánů a všech, kdo jim pomáhají.

Likvidovat ale Einsatzgruppe musí i „podvratné živly a blíže nespecifikované nežádoucí elementy“, což dává skupinám pravomoc zmasakrovat v podstatě každého.

Einsatzgruppe D střílí židovské ženy v jámě poblíž Dubossary na území Moldávie.
Einsatzgruppe D střílí židovské ženy v jámě poblíž Dubossary na území Moldávie.

I wehrmacht je znechucený

„Celých 513 měst a vesnic bylo vypáleno, nejtěžší ztráty utrpěly oblasti v okolí Varšavy a Lodže. Různé jednotky německé armády a policie vykonaly 714 hromadných poprav. Během nich přišlo o život 16 376 lidí, většinou polských křesťanů,“ uvádějí statistiky.

Jedna Angličanka, žijící v té době u Bydhoště, vzpomínala: „Prvními oběťmi této akce byli skauti ve věku od dvanácti do šestnácti let. Postavili je na tržišti ke zdi a postříleli je tam, aniž by pro to existoval sebemenší důvod.

Obětavého kněze, který přispěchal, aby těm chlapcům udělil poslední pomazání, popravili rovněž. Vraždění pokračovalo po celý následující týden. Němci postříleli čtyřiatřicet předních obchodníků a živnostníků a mnoho dalších významných občanů.“

Himmlerovi to však nestačí a popravy rozšíří i na duševně a tělesně postižené, ti většinou skončí v masových hrobech. Hromadné vraždění zcela bezbranných Židů je již něčím zcela běžným a německé armádě dochází trpělivost.

„Vůdce může mít stěží v úmyslu, abychom postříleli všechny Židy,“ nechce záměrům vedení uvěřit vojenský velitel Varšavy.

K odporu se přidá i významný generál Gerd von Rundstedt, který nejprve znechuceně rezignuje, aby ho nahradil generál Johannes Blaskowitz. Bleskové rozšiřování Himmlerova vyhlazovacího programu ho nenechá klidným.

Proto pošle několik zpráv přímo Adolfu Hitlerovi s vysvětlením nesouhlasného postoje armády ke zvěrstvům. Hitlera popadne vztek a jen stěží věří tomu, že si generál dovolí vměšovat se do nevojenských záležitostí.

Blaskowitz ale dopisy posílá dál! V roce 1940 dokonce v psaní zmiňuje nenávistné postoje, které mezi vojáky převládají vůči činnostem Einsatzgruppen. Vojáci jsou prý jednání esesáků znechuceni a velmi otřeseni.

Einsatzgruppen řádí na východní frontě.
Einsatzgruppen řádí na východní frontě.

Ďábel zamíří do Sovětského svazu

Je vůbec možné, aby Hitler a Himmler kritiku přijali a činnost smrtících komand zastavili? Kdepak! Himmler postup hájí. „Vím, že se někde chlastalo a že tam opilci postříleli nějaké lidi.

Bylo to lidé, kteří měli být tak jako tak zastřeleni, jenže je neměli popravit opilci,“ zmůže se na jen na chabou „omluvu“.

Hitler si situaci ošetří nekompromisním vyjmutím složek přímo pod své velení, jednotky tak začnou fungovat mimo rámec německých zákonů, vliv na ně má pouze Hitler, Himmler a Heydrich. A Blaskowitz? Ten je pro „přílišnou měkkost“ převelen k vojskům do Francie.

Vedení si tak uvolnilo ruce ke spuštění operace Barbarossa, tedy invaze do Sovětského svazu.

Žně Einsatzgruppen tak mohou opět začít! Nové jednotky jsou zformovány těsně před invazí.

Na základě dohody mezi Hlavním úřadem říšské bezpečnosti a wehrmachtem je ke každé armádní skupině přidělena konkrétní Einsatzgruppe, celkem se na frontu vydají čtyři hlavní skupiny označené od A po D. V předvečer tažení si ještě Himmler sezve nejvyšší velitele SS, aby je instruoval.

„Je to otázka bytí a nebytí.

Bude to rasový boj vedený v duchu nelítostné krutosti, během něhož na následky vojenských akcí a nedostatku jídla zemře dvacet až třicet milionů Slovanů a Židů,“ sdělí jim s tím, že jejich úkolem je zkrátka vyčištění celého SSSR. Takto obludné zadání snad v dějinách ještě nepadlo.

Jednotlivé Einsatzgruppe se však úkolu chopí s vervou, rozsévači zla se vydají v závěsu za wehrmachtem na východ, kam přinesou jen zkázu.

Obyvatelé Piaśnice před popravou
Obyvatelé Piaśnice před popravou

Osvoboditelé, nebo zrůdy?

Příslušníci Einsatzgrupppe A se společně s armádou poměrně rychle dostávají na území Litvy. Obětmi se zde stanou i mnohé ženy s dětmi.

Esesáci a litevští nacionalisté jim berou šperky, donutí je se svléknout a tančit – nejkrásnější ženy následně odvlečou a znásilní, některé postřílejí.

Spousta Litevců však Němce zprvu vítá. Po řádění sovětské tajné policie a rozvědky NKVD totiž ve většině sovětských měst zůstanou desítky tisíc mrtvých lidí.

Němci mrtvoly umně využijí a vraždění svedou účelně na nevinné Židy, do masakrů přímo na náměstích se tak zapojí i litevští civilisté!

Nešťastným faktem je nicméně skutečnost, že i mnozí Židé pohlížejí na Němce jako na osvoboditele, kteří přišli skoncovat s krutými komunisty. Nepřipadá jim tudíž nijak nebezpečné, když je Němci chtějí shromáždit za účelem pracovního nasazení.

Například Einsatzgruppe C rozvěsí po vstupu do běloruského Minsku vyhlášky, v nichž vyzývá Židy, aby se přihlásili k přesídlení do zcela nové lokality. Výzvu vyslyší zhruba 30 000 nic netušících obyvatel.

Onou novou lokalitou je však nakonec hrob, kde skončí po odvlečení a následné popravě.

Nejproslulejším masakrem je ten z ukrajinského Babi Jaru.
Nejproslulejším masakrem je ten z ukrajinského Babi Jaru.

Nevolnost z masakru

Člen dílčího Sonderkommanda 7a Walter Blume, působící taktéž v běloruské oblasti se v městečku Vitebsk, podal svědectví o jedné z mnoha masových vražd: „Celkový dojem z popravy bezbranných lidí byl otřesný.

Když jsem se vrátil zpátky do své kanceláře, dostal jsem žaludeční křeče a musel jsem zvracet,“ hodnotí scénu, kdy dvě hodiny musel přihlížet, jak jeho podřízení vraždí osmdesát neozbrojených Židů.

Oběti nacisté staví na okraj jámy a vždy po desíti je postřílejí, po každé desítce si dopřejí přestávky.

Zvěrstva probíhají i v oblasti dnešní Ukrajiny. Scénu ze západní části země z města Lvov popisuje německý řezník Günther Otto. „Dvě řady vojáků vytvořily uličku.

Židy pak donutili proběhnout touto uličkou, v níž je vojáci mlátili pažbami pušek a bajonety.

Na konci uličky stála skupina důstojníků SS a wehrmachtu se samopaly a stříleli Židy, kteří dorazili až k nim, a ti padali do kráteru po výbuchu bomby.“ Zcela bezskrupulózně jedná v oblasti i alkoholik a současně velitel Sonderkommanda 4a z Einsatzgruppe C Paul Blobel.

Tento ďábel stojí za vůbec největším masakrem, který Einsatzgruppen spáchá. Blobel nařídí shromáždit všechny Židy z dobytého Kyjeva do blízké rokle Babí Jar. V rokli nachází bestiální smrt na 34 000 židovských mužů, žen a dětí.

Jedna z největších nacistických zrůd všech dob – Paul Blobel.
Jedna z největších nacistických zrůd všech dob – Paul Blobel.

Ženy a děti nahnat do náklaďáků

Právě postupné hromadné vraždění žen i dětí je na přelomu let 1941 a 1942 novinkou. A s novinkou přichází i Himmler. Ženy a děti je prý efektivnější zabíjet v nákladních automobilech upravených jako plynové komory.

V roce 1943 Himmler energicky vyhlašuje spuštění operace Dožínky, která v podstatě znamená konečné vyvraždění žen a dětí z židovských ghett. A že už jich moc nezbývalo! Jen za první zimu po napadení SSSR jednotky vyvraždí zhruba 500 000 Židů.

Severní Einsatzgruppen A „se chlubí“ číslem 250 000 mrtvých, skupina B „jenom“ 45 500 mrtvými a C a D shodně zhruba 93 000 mrtvými.

Že je vyhlazovací systém důkladně propracovaný, potvrzují i následné čistky pomocných služeb, jejichž cílem je vyřídit ty, na které by snad zběsilé Einsatzgruppen zapomněly.

Kdo má na svědomí nejvíc obětí, lze jen stěží určit… I když by se mezi vrahy našlo jistě dost jedinců, kteří měli temnou duši, spoustě z nich masové vraždění nepřineslo dobrý pocit z dobře odvedené práce, nýbrž naopak.

Einsatzkommando vjíždí v roce 1939 do polské Varšavy.
Einsatzkommando vjíždí v roce 1939 do polské Varšavy.

Himmler uplakánky netoleruje

Některé vrahy začne trápit občasné nervové zhroucení a nervové šoky. I když jim před akcí byly patřičně vymyty mozky, nevídaná ukrutnost jim rozhodně pár vrásek na čele přidělá.

Několik členů komand spáchá sebevraždu, mnozí od jednotky odejdou a nemohou dál sloužit. Jiní se před akcí musejí posilnit alkoholem a dalšími návykovými látkami.

Himmler ale nervové kolapsy odmítne tolerovat. Naléhá na své podřízené, aby se zatvrdili a zocelili. Nic není důležitější než splnění původního úkolu, tedy vyhlazení nežádoucích živlů. I přes tyto výstřelky jsou jednotky poměrně efektivní.

Mají na svědomí životy asi dvou až třech milionů osob, kdy třetinu obětí tvoří Židé. Velkou část mrtvých tvoří ale i partyzáni z jednotlivých území, což se Himmlerovi velmi zamlouvá.

Může totiž zamaskovat skutečnou podstatu složek Einsatzgruppen pod roušku plnění důležitých úkolů v souvislosti se zabezpečením týlu armády před útoky partyzánů.

Foto: Wikimedia, Shutterstock.
reklama
Související články
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás