Howard Lovecraft se zmítá v posteli. Trápí ho děsivé noční můry. Bytosti bez tváře ho táhnou do světů, které žádný smrtelník ještě nespatřil. Nocí se ozve výkřik hrůzy, pak šustění papíru. Lovecraft svůj sen pečlivě zaznamená. Byl to ale vážně jen sen?
Howard Phillips Lovecraft (1890–1937), gentleman z Providence na Rhode Islandu, není jen nadaným spisovatelem. Jeho osobnost má temnou auru tajemství. Lovecraftovy povídky jsou prý branou do jiných světů.
Od útlého mládí trpí nočními běsy a vidinami. Zdává se mu o bytostech bez tváře, které ho odnášejí do oblak, v lesích pozoruje fauny a povídku Nyarlathotep (1920), jejíž průběh nápadně připomíná únos do UFO, sepíše ve stavu transu.
Přes všechny zážitky o sobě tvrdí, že je zarytý skeptik, a náboženství se otevřeně vysmívá.
Jak blízko má k magii?
Své sny přepisuje do povídek. Ze snu vzejde i Necronomicon, kniha básníka Abdula Alhazreda, která má být jakousi biblí a grimoárem v jednom.
I přes to, že Lovecraft i jeho přátelé neustále zdůrazňují, že jde o fikci, najde se mnoho lidí, kteří tomu odmítají uvěřit. O Lovecraftovi se totiž šušká, že má k magii blíž, než dá kdy najevo.
Knihovna zázraků
Mohl snad za Lovecraftovo magické procitnutí dědeček Whipple Van Buren Phillips, člen zednářské lóže v Providence? V knihovně měl mnoho unikátních magických svazků a Lovecraft je v dětství všechny přečetl. Našel tam Necronomicon?
Nejspíš ne, ale mohl tam narazit na něco, co navždy změnilo jeho život. Lovecraftovo dílo je mnohdy velmi přesné – cituje téměř neznámá magická i alchymistická díla, která však patří mezi špičku – nic pro nezasvěcené.
Vrátí se staří bohové?
Když Lovecraft umírá, zanechá za sebou řadu otázek. Popsal mnoho zážitků, které lze nazvat jako trans, lucidní snění nebo astrální cestování (odpoutání duše od těla) – tuto skutečnost dokazují i Lovecraftovy kresby.
Právě v říši snů měl nalézt Necronomicon, astrální knihu obsahující děsivé informace o předlidských bozích. Stal se snad kanálem, kterým se staří mimozemští bohové vrátili zpět na Zemi?
Co nastane s novým věkem?
Podle moderních mágů jsou síly Necronomiconu spojené s příchodem nového aeonu, tedy věku, který předpověděl známý britský mág Aleister Crowley (1875–1947), o kterém si můžete přečíst na stranách 30 až 33, a měl se projevit kolem roku 1904. Právě díky působení nového aeonu měl člověk zkrotit jadernou energii, stanout na Měsíci a zažít nejhorší války historie.
Stovka „pravých“ exemplářů
Mnoha umělcům i mágům domnělá kniha učaruje. Nyní existuje více než 100 „zaručeně pravých“ Necronomiconů. Jako by mýtus ožil životem a chtěl být psán. Necronomicon se postupně vypracoval k jedné z nejpopulárnějších magických knih dnešních okultistů.
Mnozí, před silami, které ukrývá, varují, prý nejsou určené lidem, otevírají brány do míst, která náleží jen bohům. A vůbec nevadí, že původní kniha Necronomicon nikdy fyzicky neexistovala…