Skip to content

Nebezpečný internet: 4 trestné případy, v nichž má prsty i Facebook!

Celosvětová sociální síť má sdružovat přátele. Někdy ale spojí i velmi podivné dvojice a skupiny. Třeba násilníka s nájemným vrahem nebo pár, který má soudně zakázáno se stýkat. Přes Facebook se nemusejí domlouvat vždy jen zábavné večírky, ale také zločiny nejtvrdšího kalibru.

1. Vražda kvůli výtkám (2009)

Poznámka na Facebooku Adama Manna rozzuří.
Poznámka na Facebooku Adama Manna rozzuří.

Předehra problémů: Rozvod Adama Manna (29) a Lisy Beverleyové (30) nelze označit za poklidný. Pár spolu má malého syna. Součástí vypořádání je i rozhodnutí, že chlapec zůstane u matky. Mann s tím vřele souhlasí, má jen jednu připomínku: na syna nechce nic platit.

Co se stalo na Facebooku: Lisa dítě vychovává sama. Úřady se snaží jejího bývalého muže donutit k placení, ale marně. Mann sice pracuje jako šéfkuchař, ale úřadům tvrdí, že je nezaměstnaný. „Ten chlap je prostě špatný vtip,“ povzdechne si Lisa na Facebooku.

Manna tato poznámka rozčílí. Chystá pomstu.

Trestný čin: V září 2009 vtrhne Mann do bytu své bývalé ženy v Plumsteadu jihovýchodně od Londýna. Má s sebou kladivo. Lisu s ním brutálně ubije. Dílo dokončí podříznutím krční tepny. Mrtvé tělo nechá v obývacím pokoji.

Tam ho druhý den ráno, 16. září, najde jejich 5letý syn.

Postoj soudu: Chlapec zavolá svému dědovi, otci Lisy Stephenu Beverleymu. Je poučený, že tak se má zachovat, kdyby svou matku, diabetičku, našel v kómatu. Dokázat Mannovi vraždu je pro vyšetřovatele hračka.

Soud Manna pošle za katr na 24 let.

Epilog: Mann se marně hájí, že Lisa ho k činu vyprovokovala. „Úmyslně mě na Facebooku znemožnila před mými přáteli. Nemohl jsem jednat jinak, hájil jsem pouze svou čest!“ tvrdí. Žalobce Jeremy Donne je jiného názoru. „Chybí mu jakákoli sebereflexe. Dosud jsme od něj neslyšeli jediné slovo lítosti,“ zhodnotí Manna.

2. Sebevražda kvůli šikaně (2010)

Pětice obviněných před soudem. Zachrání je jejich nízký věk.
Pětice obviněných před soudem. Zachrání je jejich nízký věk.

Předehra problémů: Irka Anne O’Brianová se na podzim 2009 přestěhuje spolu se svými dětmi do USA, konkrétně do státu Massachusetts. Její dcera Phoebe Princeová (15) začne navštěvovat střední školu South Hadley High School.

Přestože jde o krásnou a bezproblémovou dívku, spolužačky si ji neoblíbí.

Co se stalo na Facebooku: Phoebe čelí nejprve slovním urážkám. Nepřátelství proti ní se stupňuje. Facebook je zaplaven sprostými komentáři na její adresu. Phoebe se stává terčem nadávek, pomluv i fyzických útoků.

Její matka se opakovaně obrací na vedení školy s žádostí, ať situaci řeší. Šikana neujde ani dvěma pedagogům a čtyřem studentům z jiných ročníků.

Trestný čin: Návrat ze školy domů 14. ledna 2010 se pro Phoebe stane děsivým zážitkem. Pronásleduje ji auto plné spolužaček. Z okénka jí sprostě nadávají, házejí po ní prázdné plechovky a vykřikují, že je děvka.

Po příchodu domů spáchá Phoebe sebevraždu. Oběsí se nad schodištěm vedoucím do 2. patra jejich domu.

Postoj soudu: Přestože panuje názor, že bezprostředním důvodem sebevraždy byla šikana, za zabití soud nemůže nikoho potrestat. Čtyři dívky a dva chlapci jsou obviněni z nejrůznějších jiných trestných činů, od stalkingu přes porušování osobní svobody až po násilí.

Kvůli jejich nízkému věku je soud ale nemůže výrazně potrestat. Dostanou podmínky.

Epilog: Ani po Phoebině sevevraždě agresoři neutichnou. Na Facebooku se objevují posměšné komentáře na dívčinu adresu. Zákonodárci státu Massachusetts dojdou k závěru, že i facebooková šikana je vážná věc a měla by se tvrdě potírat.

Jen pár měsíců po incidentu přijmou novelu, které se říká Phoebin zákon.

3. Kariéra útěkáře (2010)

3_Craig Lynch
Craig Lynch se na sociálních sítí vysmívá policii i soudům.

Předehra problémů: 28letý Craig Lynch z východní Anglie je v létě 2009 přeřazen do vězení Hollesley Bay Prison v Suffolku. Jde o mírné zařízení a Lynch, kamarády přezdívaný Lazie, se zde připravuje na podmínečné propuštění z původně 7letého trestu za vloupání.

Co se stalo na Facebooku: Jako vězeň v nejlehčím zařízení má Lazie přístup k internetu. Na podzim 2009 tam začne dávat komentáře, ze kterých vyplývá, že si užívá života na svobodě. Zpočátku mu nikdo nevěří.

Jenže na Vánoce zveřejní svou fotku s pečeným krocanem. „Jestli má někdo pochybnosti o mé svobodě, tak tady má důkaz!“ hlásí Lynch.

Trestný čin: Policie se dlouho vyhýbá otázkám, jestli je Lynch opravdu na útěku nebo jde o nějakou inscenaci. Na Facebooku přibývají snímky, kde údajný vězeň kouří jointa nebo se vysmívá policejní práci.

Lynchova stránka má 40 000 fanoušků! To už si policie nemůže nechat líbit. V lednu 2010 Lynche zatýká.

Postoj soudu: 112 dnů strávených na útěku Lynchovi v očích policie na popularitě nepřidá. „Může si být jistý, že soud mu napaří další roky,“ domnívá se suffolský policista John Gummer. Za pouhý týden je Lynch potrestán soudem ve Woolwichi dalšími 6 měsíci vězení.

Bez internetu.

Epilog: Lynchovi jeho opětovné zatčení na popularitě neubere. Prodávají se trička s jeho komentáři. Jeho fanoušci o něm složí píseň. „Všichni znají Ježíše a jeho bratr je Craig,“ zní volný překlad její hlavní myšlenky.

Popisuje Lynchovy hrdinské činy, jako jeho pojídání krocana a zálibu v ženách.

4. Pomsta s falešným profilem (2010–2011)

Dana Thorntonová vymyslí způsob, jak se svému bývalému příteli pomstít...
Dana Thorntonová vymyslí způsob, jak se svému bývalému příteli pomstít…

Předehra problémů: Když se na podzim 2009 rozejde policejní vyšetřovatel středního věku Michael Lasalandra se svou přítelkyní, netuší, že si právě zadělal na problém. Dana Thorntonová (41) z Belleville v New Jersey vymyslí sladkou pomstu.

Rozhodne se, že Lasalandru znemožní před jeho kolegy.

Co se stalo na Facebooku: V přesně nezjištěné době vytvoří Thorntonová na internetu falešný profil svého bývalého. Také na Facebooku zřídí stránku s jeho jménem. Začne na ni dávat Lasalandrovy fotografie a vkládá mu do úst smyšlené komentáře.

„Jsem nechutný chlápek s velkou pistolí,“ napíše kupříkladu pod jeho snímek se služební zbraní.

Trestný čin: Lasalandra se stává terčem posměchu. Kdo ho zná jen z internetu, považuje ho za velmi tupé individuum. Lasalandrovi nezbude než podat žalobu na neznámého pachatele pro krádež identity a poškození dobrého jména.

„Krádež identity je něco zcela jiného,“ tvrdí ovšem právní zástupce Dany Richard Roberts.

Postoj soudu: Za krádež identity hrozí Thorntonové až rok a půl za mřížemi. K tomu se přičítá ještě obvinění z dalších trestných činů, jako narušování soukromí či pomluva. Nakonec je žena sice uznána vinou, ale soud je poměrně milosrdný.

Její prohřešek má zahladit 50 hodin veřejně prospěšných prací a psychologický kurz.

Epilog: „Jde o přelomový rozsudek. Je nepochybné, že obžalovaná překročila určitou hranici. Teprve nyní ale soud jasně určil, jak na takový případ pohlížet,“ konstatuje právní odborník na tuto problematiku Jeffrey Pollock. Spory o to, kde končí právo vyjadřovat svůj názor a začíná pomlouvání, však stále neutichají.

Foto: newsshopper.co.uk, masslive.com, nydailynews.com, straightfromthea.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lilia Khousnoutdinova si pár týdnů po porodu nadělila k narozeninám další dítě?!
iluxus.cz

Lilia Khousnoutdinova si pár...

Lilia Khousnoutdinová, propagátorka ženských témat,...
Pozor na Achillovu šlachu
panidomu.cz

Pozor na Achillovu šlachu

Nemusí to být jen sport, mnohdy stačí prudší...
Krásná, záhadná, smutná
nasehvezdy.cz

Krásná, záhadná, smutná

Mnohé její hity...
Nový objev přepisuje učebnice: V době bronzové vlády i ženy!
epochalnisvet.cz

Nový objev přepisuje učebnice:...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
Vymění manžela za jiného,  protože na ni kašle?
nasehvezdy.cz

Vymění manžela za jiného, ...

Zdá se, že herečce LUCII...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Chci se nebát kráčet po ulici
skutecnepribehy.cz

Chci se nebát kráčet po ulici

Prvotní zamilovanost člověku...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz

Treska v koriandrové krustě

Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý...
Australské ekosystémy v ohrožení
21stoleti.cz

Australské ekosystémy v...

Ekosystém se pomalu ale jistě hroutí na celé planetě,...
V australských Modrých horách straší vězni, zavražděná žena i týraní chlapci
enigmaplus.cz

V australských Modrých horách...

Oblast australských Modrých hor je...
Rybáře u Nového Skotska děsí had s tlamou plnou tesáků
enigmaplus.cz

Rybáře u Nového Skotska děsí...

Malebný ostrůvek Cape Sable Island u nejjižnějšího...