Leckdo si myslí, že o staroegyptských panovnících už víme naprosto všechno. Opak je pravdou! Kolem jejich života se točí obrovské množství dosud nezodpovězených otázek. Jedna z nich se týká prvenství na faraonském trůně!
Mladý egyptský muž pozoruje nedaleko probíhající bitvu. Kvůli územním sporům se v ní vraždí příslušníci několika různých kmenů, kteří spolu žijí v údolí řeky Nil. „Takhle to dál nejde.
Tahle země potřebuje stabilitu,“ letí mu hlavou, zatímco se řeka barví do červena. Narmer to nakonec skutečně dokáže a přibližně 3000 let před naším letopočtem celý Egypt sjednocuje.
Právě on je považován za vůbec prvního faraona, neboť nejranější psané egyptské záznamy pocházejí z období jeho vlády.
Jenže podle některých badatelů je mu toto prvenství přisuzováno neprávem. Skutečným sjednotitelem rozděleného Egypta prý byl ve skutečnosti muž jménem Meni, který následně jako ústřední bod nové říše založil město Mennofer.
A další badatelé zase tvrdí, že Narmer je ve skutečnosti totožný s králem Ahou, který je většinou považován za jeho syna…
V Narmerově době žije mnoho významných Egypťanů, jejichž existenci nelze jednoznačně prokázat. „Opravdu jsme nenašli žádné důkazy, že by kdy žil panovník jménem Meni.
A podobně je to i u Ahou, i když u něj je o něco pravděpodobnější, že skutečně žil a že šlo o Narmerova potomka “ tvrdí egyptologové.
Na rozdíl od nich je Narmer prokazatelnou historickou postavou, o níž hovoří věrohodné písemné dokumenty a také slavná Narmerova paleta, která obsahuje hieroglyfické znaky a výjevy znázorňující egyptské sjednocení.
„Ta paleta je vlastně první historický dokument na světě a hovoří se na ní právě o Narmerovi,“ říká americký egyptolog Bob Brier (*1943).
Protože faraonové někdy používají více jmen, je prý možné, že Narmer byl ve skutečnosti totožný s Menim a Ahou. Bylo tomu opravdu tak?