Skip to content

Nádherné! Masivní ostrovy plujícího ledu u břehů Kanady

Některé ledovce jsou tak obrovské, že okolní budovy vedle nich působí jak trpaslíci. Vyskytují se právě podél pobřeží v Kanadě. Vytváří strhující podívanou, jak pro místní obyvatele, tak i pro turisty.

Ledovce se proslavily, když jeden z nich v severním Atlantiku potopil Titanic. Hned na to, v dubnu 1912 vznikla organizace International Ice Patrol a žádná loď, která uposlechla varování, se za 105 let – dodnes už do tragické kolize s ledovcem nedostala.

C-SkDJcXoAMCVd0
Nádherné a tajemné zároveň.

Sledování ledovců je pro mnoho lidí sezónním hobby. V dubnu začíná klasická ledová sezóna. Podle hlášení Mezinárodní ledové hlídky Pobřežní stráže USA v New London počet ledovců v v lodních trasách v posledních letech láme rekordy.

Na svou pouť se vydalo letos více než 600 masivních objektů. Jeden ledovec se tyčil dokonce 15 pater nad vodou.

C-ILAZTXoAIVHwr
Ledovce dosahují velké výšky.

Mnoho z těchto ledovců se oddělilo z grónského ledového plátu. Nicméně není tak úplně jasné, proč jich právě letos brázdí po mořské hladině tolik. Jedním z možných důvodů je změna klimatu, jak se domnívá i Michael Mann, významný profesor meteorologie na Pennsylvánské státní univerzitě.

Svou roli mohou hrát i různé typy větru.

2014-06-05-17-50-02
Ledové masívy vytváří zajímavé monumenty.

Ledovce přitahují nejen zraky a fotoaparáty zvědavců – obdivovatelů. Ti, kdož z nich nemají radost, jsou místní rybáři. V letošním roce už ucpaly vjezd do přístavu v hlavním městě provincie St. John. A to je pak problém.

Foto: twitter - @freshtracker,@IcebergQuest
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články