Skip to content

Naděje pro nemocné s Alzheimerem

Odborníci z americké Pensylvánské státní univerzity (Penn State) jsou toho přesvědčení, že našli efektivní způsob, jak přeměnit tzv. gliální buňky (astrocyty) na neurony. Tento objev by mohl být revolučním vývojem převratného léku, jenž by „opravoval“ poškození mozku.

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence seniorů. Demence je jednou z nejvážnějších celosvětových zdravotních a sociálních krizí 21. století, a přesto je často zjištěna pozdě. Foto: geralt / pixabay

Základním stavebním kamenem mozku, jak je všeobecně známo, jsou neurony, jež přenášejí a zpracovávají informace jak z vnějšího, tak i z vnitřního prostředí. Pokud však nastanou jakékoli komplikace v jejich fungování, např.

z důvodu Alzheimerovy choroby, dochází k jejich „vyřazení“ z provozu. Regenerační schopnosti neuronů jsou totiž velmi omezené.

Funkční neurony ze sousedních buněk

Američtí vědci se snažili najít způsob, který by vyřešil tuto slabinu neuronů. Odpovědí jim byly tzv. gliální buňky, které mají za úkol neurony chránit, vyživovat a izolovat a které se oproti neuronům regenerují snadno.

Již z dřívějších výzkumů je potvrzena schopnost transformace gliálních buněk na neurony, ale tento proces vyžadoval devět malých molekul a samotná jeho klinická aplikace byla značně komplikovaná. Odborníci z Penn State se proto snažili nalézt alternativní cestu, která by celý proces usnadnila.

Jedná se o 7. nejčastější příčinu úmrtí na světě. Podle epidemiologů se míra rozšíření dá pouze odhadovat, protože zůstává plno neurčených případů. Foto: geralt / pixabay

Nová kombinace přináší efektivní výsledky

Rozhodli se otestovat stovky nejrůznější kombinace léků, z nichž se snažili získat nejefektivnější chemický vzorec. Jako nejvhodnější se ukázala jednoduchá léčba využívající čtyř malých molekul, která převádí lidské astrocyty – nejběžnější typ buněk v nervovém systému – na nové neurony.

„Pomocí čtyř molekul, které modulují čtyři kritické signalizační cesty v lidských astrocytech, můžeme účinně přeměnit až 70 % lidských astrocytů na funkční neurony,“ vysvětluje badatelka Jiu-Chao Yin. Výsledné chemicky přeměněné neurony přežívaly více než sedm měsíců v kultivační misce v laboratoři. Zde vytvořily velikou strukturu neuronové sítě a vysílaly chemické a elektrické signály – identické procesy vykonávají i neurony v mozku.

V zemích, kde není lékařská péče na dostatečné úrovní – absence diagnostických nástrojů, žádný přístup ke klinickým studiím a jen omezený počet specializovaných lékařů a výzkumníků -, je nediagnostikovaných na 90 % případů. Foto: Gadini / pixabay

Tři, nebo čtyři molekuly?

Stejně jako se čtyřmi molekulami je možná přeměna astrocytů na neurony i se třemi molekulami. Potíž je ale v tom, že míra konverze klesne na 20 %. Vědci prováděli testy i s jednou molekulou, ale tyto pokusy nepřinesly žádné uspokojivé výsledky.

Zjednodušená léčebná metoda

Řešení v podobě pilulky přináší mnoho výhod, z nichž ta největší je, že lék, jenž by obsahoval malé molekuly, by se mohl snadno rozšířit po celém světě, a to i do oblastí, v nichž nejsou nemocniční systémy v pokročilém stádiu.

Cílem vědců je vyvinutí jednoduchého podávání léků v podobě prášku, jenž by pomohl pacientům s mrtvicí či Alzheimerovou chorobou po celém světě. Tento lék by regeneroval neurony, a tím u lidí obnovoval jejich ztracené schopnosti učení a paměti.

Do té doby je ale zapotřebí vyřešit řadu technických otázek.

V současnosti se nemoc týká kolem 50 milionů lidí. Podle odborníků by se měl počet pacientů v roce 2050 dostat přes 130 milionů. Foto: Tumisu / pixabay

Vědci chtějí do budoucna ještě prozkoumat všechny možné vedlejší účinky. Výzkumný tým je však přesvědčen, že tato kombinace molekul je velmi slibná pro budoucí léčbu jedinců s neurologickými poruchami.

Foto: Úvodní foto: geralt / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Krvavý dárek od duchovního
enigmaplus.cz

Krvavý dárek od duchovního

Přístavní město na pobřeží Tyrhénského moře...
Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Tajný život Leonarda da Vinciho
enigmaplus.cz

Tajný život Leonarda da...

Leonardo da Vinci (1452-1519) byl výjimečnou a...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...