Skip to content
reklama
reklama

Naděje pro nemocné s Alzheimerem

Odborníci z americké Pensylvánské státní univerzity (Penn State) jsou toho přesvědčení, že našli efektivní způsob, jak přeměnit tzv. gliální buňky (astrocyty) na neurony. Tento objev by mohl být revolučním vývojem převratného léku, jenž by „opravoval“ poškození mozku.

blank
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence seniorů. Demence je jednou z nejvážnějších celosvětových zdravotních a sociálních krizí 21. století, a přesto je často zjištěna pozdě. Foto: geralt / pixabay

Základním stavebním kamenem mozku, jak je všeobecně známo, jsou neurony, jež přenášejí a zpracovávají informace jak z vnějšího, tak i z vnitřního prostředí. Pokud však nastanou jakékoli komplikace v jejich fungování, např.

z důvodu Alzheimerovy choroby, dochází k jejich „vyřazení“ z provozu. Regenerační schopnosti neuronů jsou totiž velmi omezené.

Funkční neurony ze sousedních buněk

Američtí vědci se snažili najít způsob, který by vyřešil tuto slabinu neuronů. Odpovědí jim byly tzv. gliální buňky, které mají za úkol neurony chránit, vyživovat a izolovat a které se oproti neuronům regenerují snadno.

Již z dřívějších výzkumů je potvrzena schopnost transformace gliálních buněk na neurony, ale tento proces vyžadoval devět malých molekul a samotná jeho klinická aplikace byla značně komplikovaná. Odborníci z Penn State se proto snažili nalézt alternativní cestu, která by celý proces usnadnila.

blank
Jedná se o 7. nejčastější příčinu úmrtí na světě. Podle epidemiologů se míra rozšíření dá pouze odhadovat, protože zůstává plno neurčených případů. Foto: geralt / pixabay

Nová kombinace přináší efektivní výsledky

Rozhodli se otestovat stovky nejrůznější kombinace léků, z nichž se snažili získat nejefektivnější chemický vzorec. Jako nejvhodnější se ukázala jednoduchá léčba využívající čtyř malých molekul, která převádí lidské astrocyty – nejběžnější typ buněk v nervovém systému – na nové neurony.

„Pomocí čtyř molekul, které modulují čtyři kritické signalizační cesty v lidských astrocytech, můžeme účinně přeměnit až 70 % lidských astrocytů na funkční neurony,“ vysvětluje badatelka Jiu-Chao Yin. Výsledné chemicky přeměněné neurony přežívaly více než sedm měsíců v kultivační misce v laboratoři. Zde vytvořily velikou strukturu neuronové sítě a vysílaly chemické a elektrické signály – identické procesy vykonávají i neurony v mozku.

blank
V zemích, kde není lékařská péče na dostatečné úrovní – absence diagnostických nástrojů, žádný přístup ke klinickým studiím a jen omezený počet specializovaných lékařů a výzkumníků -, je nediagnostikovaných na 90 % případů. Foto: Gadini / pixabay

Tři, nebo čtyři molekuly?

Stejně jako se čtyřmi molekulami je možná přeměna astrocytů na neurony i se třemi molekulami. Potíž je ale v tom, že míra konverze klesne na 20 %. Vědci prováděli testy i s jednou molekulou, ale tyto pokusy nepřinesly žádné uspokojivé výsledky.

Zjednodušená léčebná metoda

Řešení v podobě pilulky přináší mnoho výhod, z nichž ta největší je, že lék, jenž by obsahoval malé molekuly, by se mohl snadno rozšířit po celém světě, a to i do oblastí, v nichž nejsou nemocniční systémy v pokročilém stádiu.

Cílem vědců je vyvinutí jednoduchého podávání léků v podobě prášku, jenž by pomohl pacientům s mrtvicí či Alzheimerovou chorobou po celém světě. Tento lék by regeneroval neurony, a tím u lidí obnovoval jejich ztracené schopnosti učení a paměti.

Do té doby je ale zapotřebí vyřešit řadu technických otázek.

blank
V současnosti se nemoc týká kolem 50 milionů lidí. Podle odborníků by se měl počet pacientů v roce 2050 dostat přes 130 milionů. Foto: Tumisu / pixabay

Vědci chtějí do budoucna ještě prozkoumat všechny možné vedlejší účinky. Výzkumný tým je však přesvědčen, že tato kombinace molekul je velmi slibná pro budoucí léčbu jedinců s neurologickými poruchami.

Foto: Úvodní foto: geralt / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část
enigmaplus.cz

Top 10 nejstrašidelnějších silnic...

Top 10 nejstrašidelnějších silnic...
Noční můra jako varování před nemocí? Vědci odhalili možné souvislosti mezi špatnými sny a Parkinsonovou chorobou
21stoleti.cz

Noční můra jako varování před...

Taková pořádná noční můra dokáže člověka pořádně...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Osvěžující Chandon Garden Spritz
iluxus.cz

Osvěžující Chandon Garden...

Léto je jako stvořené pro svěží chutě a...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Odchod partnera, deprese i zdravotní problémy!
nasehvezdy.cz

Odchod partnera, deprese...

Život královny české country...
Křišťálová lebka děsila v našem muzeu
skutecnepribehy.cz

Křišťálová lebka děsila v...

Ten úžasný nález doputoval...
Věra Čáslavská v Národním muzeu
epochalnisvet.cz

Věra Čáslavská v Národním...

Národní muzeum otevírá výstavu s názvem Věra Čáslavská,...
Suchdol nad Lužnicí: Koupání v pískovně
epochanacestach.cz

Suchdol nad Lužnicí: Koupání...

Ve výčtu aktivit, na...
Chystá se Petruchová Borhyové zničit její kariéru?
nasehvezdy.cz

Chystá se Petruchová Borhyové...

Kdo by to byl řekl,...
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část
enigmaplus.cz

Top 10 nejstrašidelnějších silnic...

Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného...
Zeleninová polévka s červenou čočkou a rajčaty
tisicereceptu.cz

Zeleninová polévka s červenou...

Pro zasycení i zahřátí po návratu z mrazivého...