Skip to content

Naděje pro nemocné s Alzheimerem

Odborníci z americké Pensylvánské státní univerzity (Penn State) jsou toho přesvědčení, že našli efektivní způsob, jak přeměnit tzv. gliální buňky (astrocyty) na neurony. Tento objev by mohl být revolučním vývojem převratného léku, jenž by „opravoval“ poškození mozku.

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence seniorů. Demence je jednou z nejvážnějších celosvětových zdravotních a sociálních krizí 21. století, a přesto je často zjištěna pozdě. Foto: geralt / pixabay

Základním stavebním kamenem mozku, jak je všeobecně známo, jsou neurony, jež přenášejí a zpracovávají informace jak z vnějšího, tak i z vnitřního prostředí. Pokud však nastanou jakékoli komplikace v jejich fungování, např.

z důvodu Alzheimerovy choroby, dochází k jejich „vyřazení“ z provozu. Regenerační schopnosti neuronů jsou totiž velmi omezené.

Funkční neurony ze sousedních buněk

Američtí vědci se snažili najít způsob, který by vyřešil tuto slabinu neuronů. Odpovědí jim byly tzv. gliální buňky, které mají za úkol neurony chránit, vyživovat a izolovat a které se oproti neuronům regenerují snadno.

Již z dřívějších výzkumů je potvrzena schopnost transformace gliálních buněk na neurony, ale tento proces vyžadoval devět malých molekul a samotná jeho klinická aplikace byla značně komplikovaná. Odborníci z Penn State se proto snažili nalézt alternativní cestu, která by celý proces usnadnila.

Jedná se o 7. nejčastější příčinu úmrtí na světě. Podle epidemiologů se míra rozšíření dá pouze odhadovat, protože zůstává plno neurčených případů. Foto: geralt / pixabay

Nová kombinace přináší efektivní výsledky

Rozhodli se otestovat stovky nejrůznější kombinace léků, z nichž se snažili získat nejefektivnější chemický vzorec. Jako nejvhodnější se ukázala jednoduchá léčba využívající čtyř malých molekul, která převádí lidské astrocyty – nejběžnější typ buněk v nervovém systému – na nové neurony.

„Pomocí čtyř molekul, které modulují čtyři kritické signalizační cesty v lidských astrocytech, můžeme účinně přeměnit až 70 % lidských astrocytů na funkční neurony,“ vysvětluje badatelka Jiu-Chao Yin. Výsledné chemicky přeměněné neurony přežívaly více než sedm měsíců v kultivační misce v laboratoři. Zde vytvořily velikou strukturu neuronové sítě a vysílaly chemické a elektrické signály – identické procesy vykonávají i neurony v mozku.

V zemích, kde není lékařská péče na dostatečné úrovní – absence diagnostických nástrojů, žádný přístup ke klinickým studiím a jen omezený počet specializovaných lékařů a výzkumníků -, je nediagnostikovaných na 90 % případů. Foto: Gadini / pixabay

Tři, nebo čtyři molekuly?

Stejně jako se čtyřmi molekulami je možná přeměna astrocytů na neurony i se třemi molekulami. Potíž je ale v tom, že míra konverze klesne na 20 %. Vědci prováděli testy i s jednou molekulou, ale tyto pokusy nepřinesly žádné uspokojivé výsledky.

Zjednodušená léčebná metoda

Řešení v podobě pilulky přináší mnoho výhod, z nichž ta největší je, že lék, jenž by obsahoval malé molekuly, by se mohl snadno rozšířit po celém světě, a to i do oblastí, v nichž nejsou nemocniční systémy v pokročilém stádiu.

Cílem vědců je vyvinutí jednoduchého podávání léků v podobě prášku, jenž by pomohl pacientům s mrtvicí či Alzheimerovou chorobou po celém světě. Tento lék by regeneroval neurony, a tím u lidí obnovoval jejich ztracené schopnosti učení a paměti.

Do té doby je ale zapotřebí vyřešit řadu technických otázek.

V současnosti se nemoc týká kolem 50 milionů lidí. Podle odborníků by se měl počet pacientů v roce 2050 dostat přes 130 milionů. Foto: Tumisu / pixabay

Vědci chtějí do budoucna ještě prozkoumat všechny možné vedlejší účinky. Výzkumný tým je však přesvědčen, že tato kombinace molekul je velmi slibná pro budoucí léčbu jedinců s neurologickými poruchami.

Foto: Úvodní foto: geralt / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Mandlová zmrzlina
panidomu.cz

Mandlová zmrzlina

Smetanová směs musí být tak hustá,...
Miloval ji celý život, o ruku ale žádala ona jeho
nasehvezdy.cz

Miloval ji celý život, o ruku...

Seznámili se při studiích...
Na Jamajce prý terorizují řidiče mořské panny
enigmaplus.cz

Na Jamajce prý terorizují...

Most Flat Bridge na Jamajce je notoricky...
Kolik stojí nové auto? Více než si možná myslíte!
iluxus.cz

Kolik stojí nové auto? Více...

Dle průzkumů si nejčastěji lidé kupují automobily do...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Hrůzná minulost ji stále budí ze snů
nasehvezdy.cz

Hrůzná minulost ji stále...

Herečka Kristýna Leichtová...
Klimatické extrémy mohou zvyšovat agresivitu pavouků
21stoleti.cz

Klimatické extrémy mohou...

Vysoké teploty spojené s bouřemi někomu přinášejí...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Život na Saturnově ledovém měsíci
epochalnisvet.cz

Život na Saturnově ledovém...

Astronomové z Free University v Berlíně přišli s...
Spletité cesty osudu
skutecnepribehy.cz

Spletité cesty osudu

Můj příběh zní téměř jako z...
Menkaureův sarkofág zmizel kdesi na dně moře
enigmaplus.cz

Menkaureův sarkofág zmizel...

Velký kamenný sarkofág byl ve 30. letech...