Odborníci z americké Pensylvánské státní univerzity (Penn State) jsou toho přesvědčení, že našli efektivní způsob, jak přeměnit tzv. gliální buňky (astrocyty) na neurony.
Tento objev by mohl být revolučním vývojem převratného léku, jenž by „opravoval“ poškození mozku.
Základním stavebním kamenem mozku, jak je všeobecně známo, jsou neurony, jež přenášejí a zpracovávají informace jak z vnějšího, tak i z vnitřního prostředí.
Pokud však nastanou jakékoli komplikace v jejich fungování, např. z důvodu Alzheimerovy choroby, dochází k jejich „vyřazení“ z provozu. Regenerační schopnosti neuronů jsou totiž velmi omezené.
Funkční neurony ze sousedních buněk
Američtí vědci se snažili najít způsob, který by vyřešil tuto slabinu neuronů. Odpovědí jim byly tzv. gliální buňky, které mají za úkol neurony chránit, vyživovat a izolovat a které se oproti neuronům regenerují snadno.
Již z dřívějších výzkumů je potvrzena schopnost transformace gliálních buněk na neurony, ale tento proces vyžadoval devět malých molekul a samotná jeho klinická aplikace byla značně komplikovaná.
Odborníci z Penn State se proto snažili nalézt alternativní cestu, která by celý proces usnadnila.
Nová kombinace přináší efektivní výsledky
Rozhodli se otestovat stovky nejrůznější kombinace léků, z nichž se snažili získat nejefektivnější chemický vzorec.
Jako nejvhodnější se ukázala jednoduchá léčba využívající čtyř malých molekul, která převádí lidské astrocyty – nejběžnější typ buněk v nervovém systému – na nové neurony.
„Pomocí čtyř molekul, které modulují čtyři kritické signalizační cesty v lidských astrocytech, můžeme účinně přeměnit až 70 % lidských astrocytů na funkční neurony,“ vysvětluje badatelka Jiu-Chao Yin.
Výsledné chemicky přeměněné neurony přežívaly více než sedm měsíců v kultivační misce v laboratoři. Zde vytvořily velikou strukturu neuronové sítě a vysílaly chemické a elektrické signály – identické procesy vykonávají i neurony v mozku.
Tři, nebo čtyři molekuly?
Stejně jako se čtyřmi molekulami je možná přeměna astrocytů na neurony i se třemi molekulami. Potíž je ale v tom, že míra konverze klesne na 20 %. Vědci prováděli testy i s jednou molekulou, ale tyto pokusy nepřinesly žádné uspokojivé výsledky.
Zjednodušená léčebná metoda
Řešení v podobě pilulky přináší mnoho výhod, z nichž ta největší je, že lék, jenž by obsahoval malé molekuly, by se mohl snadno rozšířit po celém světě, a to i do oblastí, v nichž nejsou nemocniční systémy v pokročilém stádiu.
Cílem vědců je vyvinutí jednoduchého podávání léků v podobě prášku, jenž by pomohl pacientům s mrtvicí či Alzheimerovou chorobou po celém světě. Tento lék by regeneroval neurony, a tím u lidí obnovoval jejich ztracené schopnosti učení a paměti. Do té doby je ale zapotřebí vyřešit řadu technických otázek.
Vědci chtějí do budoucna ještě prozkoumat všechny možné vedlejší účinky. Výzkumný tým je však přesvědčen, že tato kombinace molekul je velmi slibná pro budoucí léčbu jedinců s neurologickými poruchami.