Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…
Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si vyšetřit se špetkou pravidelnosti minimálně hodinku času.
Je přeci jasné, že kratší časové okno nemá smysl… Anebo je to celé trochu jinak?
Na záludnou otázku si posvítili i odborníci. Cvičební skupinu rozdělí na dvě: Jedna po tři měsíce cvičí jen 30 minut, druhá celou hodinu. Jak to dopadne? Překvapivě! Rozdíl na postavách co do hmotnosti a úbytku tuku je minimální nebo žádný.
Na vině je možná i to, že druhá skupina má po hodině dřiny vždy větší hlad. Na mýtus o nutné hodině i tak klidně zapomeňte – ostatně, nelze srovnávat třeba boxování, u kterého spálíte za hodinu kolem 800 kilokalorií nebo jógu, na které necháte jen 200.
Vyrýsují se svaly, když nejedete nadoraz?
Zborcený potem, na pokraji sil. Večer před zrcadlem zkoumavě prohlíží svaly. Určitě jsou větší a pevnější! A zítra si dá v posilce do těla zas. Kdo si nesáhne na dno, vyrýsovaného svalstva se zkrátka nedočká!
Myslíte si, že když při každém tréninku neuděláte maximum toho, co vaše tělo ještě snese, vyrýsovaného svalstva se nedočkáte? Ale vaše svalstvo není na dovolené, ani když zrovna netrháte rekordy.
K posilování jsou zcela vhodné i lehčí váhy, stačí prostě přidat trochu víc opakování. A pokud začínáte, vystačíte si s vlastním tělem. Zapotíte se stejně a svalům alespoň neuštědříte takový šok. Ona taková svalová horečka způsobená nepřiměřenou zátěží také radost neudělá…
Je cvičení v těhotenství zdravé?
Cvičit či necvičit s bříškem? Toť otázka. Mnoho žen se bojí, že cvičení v době gravidity přispívá k předčasnému porodu. Zaměřme se na bezproblémová těhotenství žen s BMI v limitech. Jak je to s termínem porodu?
Cvičení v těhotenství přináší samé výhody. Ale není cvičení, jako cvičení. Jak to nepřehánět? Je v pořádku, pokud se trochu zapotíte, zvýší se srdeční frekvence, ale stále by mělo jít o stav, při kterém jste s to normálně mluvit.
A pokud jde o strach z předčasného porodu, studie sledující 2000 těhotných žen tento mýtus vyvrací. A navíc prokazuje, že cvičení zvyšuje počet vaginálních porodů.

Je cvičení nalačno nejproduktivnější?
Tělo přes noc, kdy nejíme a nepijeme, spotřebovalo množství bazální energie. Z toho vyplývá, že na lačno nastartuje efektivnější spalování tuků. Je to jasné, jak slunce při rozbřesku. Ale bohužel, tělo funguje trochu jinak…
Stresový hormon kortizol produkuje kůra nadledvin. A právě s ním si potykáte, pokud nebude mít tělo z čeho brát. Spustí totiž obranný mechanismus hromadící tuky na horší časy. Z dlouhodobého horizontu se spalování zpomalí.
A pokud se vám dělá při cvičení po snídani nevolno, ujistěte se, že dodržujete pár pravidel: Najezte se decentně minimálně hodinu předem, zapomeňte na párky a hemenex, nepřehánějte to ani s tvarohem. Tráví se zbytečně dlouho.
Když cvičím, můžu jíst, co chci…?
Ke snídani dva rohlíky s máslem a vrstvou gothaje, k obědu knedlo-zelo-vepřo a k večeři nějaký fast-food. A sladká tečka na závěr to jistí. Však si zajdete do posilky pořádně to vysportovat. Je to tak jednoduché?
Málokdo dokáže jíst úplně zdravě. Poměr nezdravých pokrmů by se měl držet na poměru 8:2 s tím, že příjem kalorií nemá převyšovat výdej. Pokud spálíte 500 kilokalorií a objednáte si pizzu, máte o 100 kilokalorií navíc.
A samozřejmě, dobrá strava bohatá na bílkoviny napomáhá budování svalstva při intenzivním tréninku. Nezdravé jídlo navíc dokáže probudit v tělu letargii. A že občas zhřešíte? Sem tam to nevadí.
Řada lidí – i těch, kteříí nepotřebují zrovna budovat svalstvo a cvičením chtějí hlavně dosáhnout dobré formy a ladných křivek – vidí také problém v čase: Zkrátka ho nemají nazbyt a nehodlají ho plýtvat zrovna na přemýšlení o jídle. Co s tím?
Využít můžete nabídku již hotových jídel s rozvozem, i zde je ale důležitý dobrý výběr. Zkusit můžete třeba FitKitchen, nabízející chutnou a nutričně vyváženou stravu s ohledem na zachování čerstvosti. Vybrat se dá udržovací varianta, na hubnutí, i na nabírání svalstva!

Moderní posilovna = maximální efektivita?
Displeje, na kterých si můžete navolit cvičební program na míru, naleštěné stroje zářící novotou. To by bylo, aby se tu nehublo a nezpevňovalo rychleji, než jinde! Že právě začínáte? Nevadí… Do této posilovny se zkrátka ta předražená permanentka musí vyplatit! Nebo ne?
Přítomnost fitness výstřelů v podobě nejnovějších technologií bohužel nemusí zaručit, že vaše cvičení bude to nejefektivnější možné a ponese nejlepší výsledky.
Cvičení má jasná pravidla, v ideálním případě šitá na míru vašemu tělu, a pokud je nebudete respektovat, sebelepší stroj vám efektivitu nezvýší. A navíc, v mnoha případech jde o zbytečné vyhazování peněz.
Na celou řadu cviků si například vystačíte s činkami – anebo dokonce jen PET láhvemi s vodou.