Skip to content

Může Česko zasáhnout ničivé zemětřesení?

Na přelomu let 1985 a 1986 zasáhl zemětřesný roj Chebsko. Nejsilnější otřes dosáhl na desetibodové Richterově škále hodnoty 4,6. Šlo o doposud nejvýznamnější přístroji zaznamenané zemětřesení v České republice.

Praskaly zdi domů, řítily se chatrnější komíny, tvořily se škvíry mezi panely, padala omítka. Může se něco podobného opakovat? A co hůř – může přijít ještě ničivější zemětřesení?

Ničivá zemětřesení se u nás nevyskytují. Slabší otřesy jsou však v Česku zaznamenávána poměrně často. Odborníci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademii věd České republiky ale dlouhodobým zkoumáním letos zjistili, že v posledních 20 000 letech docházelo na našem území, konkrétně v Dolním Slezsku či v západních Čechách, k zemětřesením o síle až 6,5 Richterovy stupnice.

Slabé otřesy se v České republice objevují poměrně často.

Kde u nás hrozí zemětřesení?

Česká republika má díky své geotektonické struktuře velmi slabou seismickou aktivitu. Zemětřesení se u nás tedy díky existenci bloku Českého masivu objevují zřídka a když už, tak slabá. Dochází k nim nejčastěji na obvodové části Českého masivu.

Jejich příčinou je tlak alpského systému na náš stabilizovaný blok. Územím s nejvýraznější seismickou aktivitou je Kraslicko v západních Čechách severně od Chebu. Zde se vyskytují seismické otřesy v sériích trvajících několik dní i týdnů.

Říká se jim zemětřesné roje. Na území jižních Čech se objevují dozvuky alpských zemětřesení. Opravdu ničivého zemětřesení se ale v blízké době bát nemusíme.

Víte, že…

… nejsilnější zatím zaznamenané zemětřesení bylo Velké chilské zemětřesení 22. května 1960, které mělo sílu 9,5 Richterovy škály?

… zemětřesení o velikosti 4,5 (jako bylo to chebské z roku 1985) jsou dostatečně silná, aby je zaznamenaly seismografy po celém světě?

… na Ostravsku dochází často k slabým otřesům v souvislosti s důlní činností?

… letos v červenci zasáhla Chebsko série několika otřesů, z nichž nejsilnější dosáhl síly 3,5 Richterovy stupnice?

V Chile bylo zaznamenáno dosud nejsilnější zemětřesení.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …