Skip to content

Mussolini se mstí aneb Náprava italské hanby v Habeši

Fašistická Itálie pod vedením svérázného Benita Mussoliniho (1883–1945) si nechtěla připustit, že zlatá éra kolonialismu je ta tam. Jelikož byla ale většina afrických zemí už „rozebrána“, Itálie se v roce 1935 zaměřila na zemi, která vynikala dlouhou érou nezávislosti.

Šlo o Etiopii neboli Habeš.

Mussolini nepochyboval o chabé vojenské vybavenosti země a bohatých zásobách nerostných surovin. Aby chystaná invaze měla punc spravedlnosti, zaštítil ji snahou o zcivilizování této „barbarské země“.

V 19. století jsou Italové ostudně poraženi Habešany.

Jedině Etiopie Mussolini ale svým stoupencům zapomněl říct, že Itálie bojuje s vzrůstajícími sociálními problémy, které ovšem válka perfektně zakryje. Jedním z posledních důvodů podlé invaze bylo odčinění ostudné porážky Italů v této zemi na konci 19. století.

Tehdy šlo o unikátní jev – Afričané úspěšně ustáli invazi evropské mocnosti a uhájili etiopskou nezávislost. „Po čtyřicet let jsme trpělivě snášeli habešské provokace, ale teď již nadešel okamžik, kdy tomu musí být konec,“ vydal Mussolini v projevu pomyslný povel k invazi.

Nelibost Společnosti národů byla chatrná a sankce se minuly účinkem.

Ačkoliv se domorodí a hrdí Etiopané srdnatě bránili, proti moderní technice Italů neměli šanci.

Jedy z letadel Italská Libye, Somálsko a Eritrea přispěly k tomu, že došlo k hladkému vpádu italských vojsk do Habeše 3. října 1935, navíc bez vyhlášení války. Početní převaha a moderní zbraně měly zaručit, že země bude ovládnuta v měřítku několika týdnů.

Technická převaha Italů ale v nehostinné zemi nezabodovala. Do konce roku vetřelci ovládli jen zlomek etiopského území. Proto došlo k vyslání dalších osmi divizí a nové techniky do země, a i když se v prosinci uvažovalo o mírovém řešení konfliktu, v únoru 1936 už zemi okupovalo na 350 000 vojáků.

Na scénu se dostalo i užití jedovatého yperitu, jenž dopadal z letadel na etiopské obyvatelstvo, na rostliny i zvířata. Mizerně vybavení i odění etiopští vojáci neměli šanci. Evropské mocnosti a Spojené státy jim nepomohly.

Etiopané byli prakticky obklíčeni ze všech stran jednotkami postupujícími z okolních italských kolonií v Africe.

Do náruče Hitlera Výrazných vojenských úspěchů se ale Italové dočkali až na jaře 1936, metropoli Addis Abebu dobyli 5. května. Po obsazení třetiny země se Mussolini vyhlásil imperátorem, což vzbudilo v celém italském národu obrovskou vlnu oslav a radosti.

Habeš byla spojena s Eritreou do Italské východní Afriky, zbytky etiopské armády se uchýlily k partyzánské válce. Francie a Velká Británie znechuceni italskou brutalitou se od Itálie odvrátily. Mussolini pak nastoupil přirozenou cestu ke spojení s hitlerovským Německem.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …