Skip to content
reklama
reklama

Museli jsme za svoji účast v bojích pod křídly RAF zaplatit?

„Rudý kroužek s nápisem Fire výstražně září a v optickém zaměřovači před naším oknem svítí zaměřovací kříž,“ vzpomíná český pilot Alexander Hess na okamžiky poté, co jako člen RAF v bitvě o Británii za druhé světové války poprvé odjistil spoušť kulometů.

Nebe se pokryje bílými čarami – to jsou smrtící střely, které po sobě pálí stroje Spojenců a nacistů. První akce dopadne dobře, sestřel si tehdy připíše například mladý letec Emil Fechtner (1916–1940). Zatímco piloti z třistadesítky a později i ze tří dalších perutí křižují nebe při obraně Velké Británie, v Londýně mají čeští diplomati napilno. Musí najít odpověď na otázku: Jak financovat výstroj a výzbroj našich pilotů?

blank
Čeští piloti 310. perutě v září roku 1940. FOTO: Royal Air Force official photographer/Creative Commons/Public domain

Kritický článek 5

Britský ministr zahraničních věcí lord Halifax (1881–1959) se už ve svém dopise z 18. července 1940, v němž uznává Benešovu exilovou vládu, zmiňuje, že je třeba projednat otázky „pravomoci nad československými brannými silami… Příslušné úřady londýnské rady projednají tyto otázky s Vámi, nebo Vašimi zástupci kdykoli bude vhodno…“ S lordem Halifaxem jedná Beneš a exilový ministr zahraničí Jan Masaryk (1886–1948). Nakonec vzniká Dohoda mezi prozatímní vládou československou a vládou Spojeného království Velké Británie a severního Irska o československé branné moci, podepsaná 25. října 1940 Masarykem a Halifaxem.

„Výdaje, které vzniknou z provádění této dohody kterémukoliv vládnímu resortu Spojeného království, budou hrazeny z úvěru, poskytovaného vládou Jeho Veličenstva prozatímní vládě československé na udržování československého branného úsilí,“ říká mimo jiné článek 5 této smlouvy.

blank
Česká exilová vláda za 2. světové války. Jan Masaryk (č. 4) jednal s lordem Halifaxem. Karel Janoušek (č. 3) po válce dojednával finanční vyrovnání. FOTO: War Office official photographer, Bainbridge J R (Lt)/Creative Commons/Public domain

Dostane slevu

10. prosince 1940 pak dochází k podpisu půjčky. Veškerá výzbroj a výstroj i strava vojáků, ale také fungování celého aparátu naší exilové vlády se bude platit z úvěru na 7 500 000 liber. Později přibudou ještě dva úvěry, každý po 5 000 000 liber.

Zárukou za půjčku se stává část československého zlatého pokladu o hmotnosti 28,3 tuny, deponovaná ještě před podpisem Mnichovské dohody u Bank of England pro mezinárodní platby. Později ale dochází ke změně smlouvy na tzv.

lend-lease, čili smlouvu o půjčce a pronájmu, kdy se nehradí výzbroj a výstroj spotřebovaná během bojů. Český letecký maršál Karel Janoušek (1893–1971) roku 1946 domlouvá konečné vyúčtování. Platit se má především to, co si Čechoslováci odvezli do vlasti včetně stíhaček Spitfire.

Konkrétně na ně Janoušek ještě vyjednává slevu.

blank
Letecký maršál John Slessor kontroluje česko-slovenský personál během rozlučkové přehlídky českých perutí v Manstonu v Kentu. Vzadu vlevo od Slessora je vícemaršál letectva Karel Janoušek, náčelník česko-slovenského letectva ve Velké Británii. FOTO: Letový poručík Baker. Oficiální fotograf Royal Air Force/Creative Commons/Public domain

Tahanice o peníze

Vyrovnání ale zkomplikuje znárodnění v Československu v letech 1945 a 1948, kdy se do rukou státu dostávají i firmy s britskou majetkovou účastí. Britové za ně také chtějí náhradu. Názory obou stran se liší ve výši úhrad nebo termínech splátek.

Všechno se protáhne až do roku 1982. Československo splatí britské straně pohledávky v hodnotě 24 000 000 liber (kromě půjčky na financování exilové vlády a vojáků v RAF zde šlo i o splátky tzv. Mnichovského úvěru, který londýnská vláda nabídla Československu už v roce 1938 jako kompenzaci za škody způsobené Mnichovskou dohodou).

Za to dostane zpět 18,4 tuny zlata ze svého pokladu. Co si o tom myslí historikové? „Jestli byly československá aktiva a zlato použity k financování naší armády a našeho letectva, to znamená k osvobození Československa, pak byly investovány tím úplně nejlepším způsobem,“ míní Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Royal Air Force official photographer/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...