Skip to content
reklama
reklama

Mormoni: Modlitby, kasina i polygamie

blank

Životy zasvětili odříkávání modliteb a pečlivému studiu posvátného písma. Nepijí kávu ani čaj, nekouří cigarety, dbají na zdravý životní styl. Za oficiální založení církve se však dočkají pouze pronásledování a nepochopení ze strany vlády i náboženských autorit…

Celý jejich příběh se začíná psát 23. prosince roku 1805, kdy v jednom z domků ve windsorském okrese na jihovýchodě amerického Vermontu oči poprvé otevírá páté z celkem 11 dětí chudé farmářské rodiny Smithových.

V dětství je Joseph Smith (1805–1844) velmi pilný chlapec, jeho rodiče ho však vnímají jako negramotu a podle toho ho i vychovávají. Nemohou si dovolit luxus v podobě veřejného vzdělání, a tak po pouhých třech letech musejí ukončit synovu školní docházku – spolu se sourozenci se Joseph vzdělává doma, z rodinné bible.

blank
Proroku Josephu Smithovi se v 17 letech zjeví anděl, který mu předá posvátný text.

Světlo ze všech nejjasnější

Když je mu 12 let, stěhuje se s rodinou do západního New Yorku, který zrovna prožívá velké náboženské obrození. Dva roky uplynou jako voda, chlapec je ale otázkou náboženství stále zmaten. Jednoho dne se pokusí najít vytoužené odpovědi ve verších Nového zákona a odebere se do nedalekého lesa, aby se v klidu pomodlil.

„Spatřil jsem sloup světla přesně nad svou hlavou, převyšující jas slunce, který ponenáhlu sestupoval, dokud nespočinul na mně,“ vzpomíná na jasné vidění, ve kterém má údajně spatřit Ježíše Krista.

Osudové zjevení

Ten mu sdělí, aby se nepřipojoval k žádné pozemské církvi a užaslý Joseph jeho radu uposlechne. O pouhé tři roky později se mu zjeví anděl, který se představí pod jménem Moroni. Předá mu knihu psanou na nádherných zlatých deskách, popisující dějiny lidu, který Ameriku obýval za Kristova života.

Pomocí speciálních nástrojů se Josephovi podaří její text psaný staroegyptským démotickým písmem přeložit do angličtiny, roku 1830 vydat jako Knihu Mormonovu a zpřístupnit ho tak věřícím. V té době události naberou rychlý spád.

blank
Knihu Mormonovu do angličtiny Smith přeloží ze staroegyptského písma.

Nemilosrdný dav

S příchodem 6. dubna téhož roku Joseph oficiálně zakládá Církev Kristovu, jejíž členové jsou později nazýváni svatí posledních dnů či mormoni. Protože je ale učení mormonů v rozporu s hlavním proudem protestanství, zastánci oficiálních církví je začnou pronásledovat – nejraději by Josepha viděli na pranýři.

Toho se konečně dočkají v polovině roku 1844, kdy je Joseph ve státě Illinois již po několikáté zatčen, uvržen do vězení a nemilosrdně zavražděn ozbrojeným davem, spolupracujícím s vládními silami.

Obdivovaný mučedník

Na základě své tragické smrti se stane mučedníkem své víry a jeho následovníci, kterých bychom dnes ve světě napočítali více než 16,5 milionu (více než polovina je v USA, hlavně ve státě Utah), ho od té doby považují za proroka srovnatelného se samotným Mojžíšem.

Velká část z nich se považuje za křesťany i přes to, že je mormonismus často označován za sektu. Věří, že se lidé po smrti mohou stát božskými bytostmi a budou schopni tvořit nové světy. Velkou část dne tráví modlením – k Bohu se obracejí ráno, večer i před spaním.

blank
Svým ovečkám na základě jednoho ze svých zjevení přikáže provozovat polygamii. Sám má až 40 manželek, z nichž nejmladší není ani 15 let, a některé z nich jsou již vdané za jiné muže!

Rodina je základ státu

Obecně velmi dbají na rodinu – ta je podle nich základ, na kterém mohou stavět šťastný a spokojený život. Proto také bádají v rodinné historii a snaží se najít své předky, aby za ně mohli v chrámu vykonávat spásné obřady.

Žijí podle zákona zdraví – nepijí alkohol, kávu ani čaj, nekouří cigarety a neužívají drogy. Dávají si pozor na to, aby zdravě jedli, měli dostatek pohybu a dostatečně spali. Úplní svatoušci ale mormoni nejsou – mohou se například do určité míry bavit v kasínech nebo sázet na sportovní zápasy.

blank
Pro církevní hodnostáře je trnem v oku – jeho náboženská pouť skončí lynčováním.
Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...