Je známo, že obyvatelé říše na Nilu obchodovali se zemí zvanou Punt. Tu většina současných badatelů umisťuje do dnešního Somálska či Eritreje. To by podle našich představ mohlo odpovídat schopnostem dávných námořníků. Co když ale překonali širý oceán?
Starověcí Egypťané vytvořili snad nejpozoruhodnější civilizaci v dějinách lidstva. Excelovali ve stavitelství, v medicíně, v astronomii i astrologii, vyráběli úžasné umělecké předměty a za mnohá pozoruhodná díla jim vděčí také literatura.
V čem však příslušníci civilizace na Nilu podle většiny historiků příliš nevynikali, byla lodní doprava.
Obecně se soudí, že egyptské lodě byly právě tak dobré k tomu, aby se jimi dalo cestovat po Nilu, ale pro dlouhé plavby na otevřeném moři se naprosto nehodily. Nebo že bychom Egypťany podcenili? Co když pěstovali čilý obchodní styk i s dalekou Amerikou?
Tajemství mumií
Němečtí vědci z Institutu antropologie a lidské genetiky v Mnichově zkoumají sedm mumií z let 1070 – 935 př. n. l. Přitom objeví něco, co opravdu nečekali. Chemická analýza prokáže, že nabalzamovaná těla obsahují nikotin a kokain.
Jenže tabák a koka, jež tyto látky obsahují, pocházejí z Ameriky! Kde by se vzaly ve starověkém Egyptě? Někteří odborníci se domnívají, že omamné látky by mohly pocházet z tabáku a koce podobných rostlin v dávných dobách rostoucích v Africe.
Existence takových bylin se ovšem neprokázala. Jiní vědci tvrdí, že zjištěným chemikáliím mohly být mumie vystaveny až po svém vykopání. Například ostatky faraona Ramesse II (1303 – 1213 př. n. l.) byly přemisťovány celkem pětkrát.
Odvážlivci ovšem v tajemném nálezu spatřují důkaz, že staří Egypťané dopluli do Ameriky. Anebo snad tabák i koku získali od Féničanů? Ti se přece jenom v lodním stavitelství vyznali o poznání lépe.
Egyptská hrobka v Grand Canyonu?
Roku 1909 přináší deník Arizona Gazette zprávu o velkolepém objevu.
Dva výzkumníci S. A. Jordan a G. E. Kinkaid pracující pod záštitou Smithsonianova institutu prý v takzvané Mramorové oblasti Velkého kaňonu nalezli jeskyni, v níž se nacházelo množství artefaktů podobných egyptským a dokonce i desky s hieroglyfy.
Jde o důkaz přítomnosti Egypťanů v Americe? Jenže proč tajemnou jeskyni kromě dvou výše zmíněných pánů nikdo nikdy neviděl?
Samotní zástupci významné vzdělávací instituce, jejímž jménem se autor článku zaštiťoval, k celé záležitosti navíc vydali následující prohlášení:
„Antropologické oddělení Smithsonianova institutu prohledalo své dokumenty a nenašlo žádné záznamy o G. E. Kinkaidovi a jeho objevu.“ Mnohé tedy nasvědčuje tomu, že článek o senzačním objev je vymyšlený.
Nebo snad odborníci chtějí zapřít objev, který by narušil jejich pracně vybudovaný obraz dějin lidstva?