Skip to content

Medvěd v Evropě a v českých zemích: Nikde to nemá lehké!

Medvěda doprovazí pověst krvelačné šelmy, která je ovšem značně nespravedlivá. Medvědi nemají zájem se střetávat s člověkem, ba naopak, raději se mu vyhnou. I když, tu a tam se objeví zpráva o tom, že medvěd se do křížku s člověkem dostal.

Kdoví, možná tuší, že právě onen podivný dvounohý tvor pro ně znamená největší nebezpečí.

V současnosti žije po celém světě osm druhů medvědů (medvěd hnědý, lední, baribal, pyskatý, malajský, brýlatý, ušatý a panda velká). Evropu však trvale obývá pouze medvěd hnědý, i když se tu a tam v jejích polárních oblastech objeví i medvěd lední.

Lední medvěd v pražské zoo.

Nejpočetnější populace medvěda v Evropě žije v karpatském oblouku táhnoucím se od Slovenska přes Ukrajinu, Rumunsko až k srbským hranicím (8000 jedinců). Zhruba 2000 medvědů pak obývá severní Rusko, Estonsko a Skandinávii.

Další významné populace medvědů žijí v bosenských horách, v Bulharsku či v Řecku. Kromě toho se v menším počtu objevují také v Pyrenejích, v Alpách, ve střední Itálii, v rakouském Podunají či ve španělské Kantábrii.

Do západní Evropy a na Britské ostrovy se medvědi zatím nevracejí.

Medvěd hnědý útočí na člověka jen velice zřídkakdy a nejčastěji se tak stává, pokud ho vyrušíme při konzumaci potravy, když je raněný, nemá možnost úniku nebo pokud narazíme na samici s mláďaty či na samce v období páření.

V Čechách byl poslední medvěd zastřelen v roce 1856 na Šumavě, zatímco zástřely původních beskydských medvědů jsou známy z let 1822, 1860, 1876, 1885, 1886, 1887, 1890. Zpět do českých zemí se medvěd vrátil až mezi lety 1970 a 1972, kdy byly jeho stopy zaznamenány v Moravskoslezských Beskydech.

V dalším desetiletí se původně slovenští medvědi do Beskyd zatoulávali častěji a občas zde i přezimovali. Po roce 1983 se medvědi zdržovali jen v málo osídlené lesnaté oblasti hraničící se Slovenskem, a i když se zde vyskytovali každý rok, pozorováni byli minimálně.

Migrace medvědů mezi Moravou a Slovenskem zesílila na přelomu 80. a 90. let.

Medvěd baribal.

V současné době se medvědi vyskytují téměř pravidelně zejména v Moravskoslezských Beskydech.

Výskyt medvědů v CHKO Beskydy je potvrzován celkem často, nejčastěji jde o mladé jedince, ale také medvědice s medvíďaty.

I když důkazy o rozmnožování chybí, existují doklady o přezimování medvěda v Javorníkách a Beskydech.

V současné době se počet volně žijících medvědů hnědých odhaduje na 200 000 jedinců.

Tu a tam medvěd opustí Beskydy a udělá si výlet do dalších krajů České republiky. Zvláště mladí medvědi se občas zatoulají do Jeseníků nebo Oderských vrchů. Huňáči byli spatřeni i v ostravské aglomeraci, na předměstí Třince, ba dokonce došli až na Českomoravskou vrchovinu.

Foto: Popsugar, Benjamin Olson, Archiv 21.STOLETÍ, Pinterest, Wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články