Skip to content

Lidé, kteří měli podepsat smlouvu s ďáblem: Zaplatili za to svou duší?

Dne 26. října 1440 v devět hodin ráno kráčí baron Gilles de Rais s dvěma komplici pod dohledem biřiců na popraviště ve městě Nantes. Baron osloví přihlížející dav s kajícnou zbožností a nabádá své sluhy, aby umírali statečně a mysleli jen na spasení.

Narodí se na šťastné planetě, ale skončí jako nejhorší vyvrhel společnosti. Bretaňec Gilles de Montmorency-Laval, baron de Rais je v mládí považován za inteligentního, velmi odvážného a atraktivního muže.

Výhodně se ožení s Catherine de Thouars, dědičkou hrabství Vendée a Poitou. Po sňatku se stane nesmírně bohatý a mocný, a to nakonec paradoxně uspíší jeho pád.

01_Gillesderais1835
Baron Gilles de Rais.

Majetek se tenčí

Po třicítce opustí armádu a začne rozhazovat plnýma rukama. Nechá si postavit okázalou soukromou Kapli svatých neviňátek, kde slouží mše v honosných oděvech, které sám navrhuje. Jeho neobvyklý koníček, monstrózní divadelní představení ve vlastní režii, ho málem zruinuje.

Majetek se nebezpečně tenčí, a to je chvíle, kdy se má spolčit s ďáblem a vrhnout se na okultismus.

01c_execution
Poprava de Raise v Nantes.

Inkvizice je neúprosná

Církev ho nakonec obviní ze spolčení s ďáblem a ze znásilnění, mučení a vražd několik stovek dětí. Je odsouzen k smrti a popraven. Během minulého století někteří autoři přijdou s tvrzením, že byl zcela nevinný.

Podle nich svědci i Gilles vypovídali pod hrozbou mučení nebo po mučení a celý tribunál byl pod taktovkou inkvizice.

V0001879 Johannes Faust. Line engraving. Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images images@wellcome.ac.uk http://wellcomeimages.org Johannes Faust. Line engraving. Published: - Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Dobová rytina Johanna Fausta údajně podle jeho podoby.

Zamlžený Faust

Životní příběh doktora Johanna George Fausta, německého renesančního a vzdělaného muže, se stal základem populární legendy o doktoru Faustovi, která vzniká v 80. letech 16. století. Legendu později proslaví tragédie Faust (1808) německého básníka Johanna Wolfganga Goetha (1749–1832). Vypráví o tom, jak Faust upíše vlastní duši ďáblovi za to, že mu bude 24 let sloužit. Ale za 16 let toho lituje, hodlá dohodu zrušit a ďábel ho za to potrestá hrůznou smrtí.

02a_dabel
Faust a ďábel podle legendy.

Pomsta satana

Legenda je tak živá, že brzy zamlží skutečnou postavu Fausta. Jisté je, že se o Faustovi občas vynoří historické záznamy v jižním Německu. Prohlašuje se za lékaře, doktora filozofie, alchymistu, mága a astrologa, ale často ho považují za podvodníka.

Údajně zemře po explozi při alchymistických pokusech v městě Staufen im Breisgau. Je roztrhán na kousky, což jeho nepřátelé z řad církve i učenců považují za strašlivou pomstu satana.

Foto: SHUTTERSTOCK.COM, WIKIMEDIA COMMONS, youtube.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články