Skip to content

Liberecká zoo vítá na světě nová mláďata

Jen od počátku roku přišlo v Zoo Liberec na svět celkem 39 mláďat. Některá zůstávají návštěvníkům skryta v zázemí zahrady, ale mnoho z nich mohou při troše štěstí pozorovat v expozicích daného druhu.

Další mláďata jsou také k vidění ve výběhu takinů čínských, v expozici výrů velkých západosibiřských nebo primátů kosmanů zakrslých, tamarínů pinčích a paviánů pláštíkových. Foto: Šárka Kyselová

Mezi nejčerstvější přírůstky patří například dva buvolci běločelí, dvě zebry Chapmanovy, dva výři velcí západosibiřtí, tamarín pinčí nebo kosman zakrslý. Historicky poprvé se mládě narodilo také u margayů neboli ocelotů dlouhoocasých, s jejichž chovem začala liberecká zahrada na podzim roku 2020.

Margay

Historicky první mládě margaye se v liberecké zoo narodilo již 12. března. Vzhledem k senzitivitě a nezkušenosti rodičovského páru se zoologové rozhodli první týdny šelmy v jejich zázemí nerušit a dopřát jim potřebný klid na odchov.

„O přítomnosti mláděte jsme věděli díky specifickému zvuku, který z boudy margayů vycházel. Vzhledem k tomu, že se jedná o prvorodiče, první bleskovou veterinární kontrolu provedeme až po odčervení a vakcinaci, která se provádí ve 6 týdnech věku mláděte.

Přestože se zdá, že malý ocelot zdárně prospívá, matka s mládětem zatím zůstává stále v bezpečí zázemí,“ říká zoolog Luboš Melichar.

blank
„Jaro je z pohledu návštěvníků zoologických zahrad velmi zajímavé období mimo jiné proto, že se rodí mláďata mnoha druhů, a tak je možné čerstvé přírůstky vidět. Naše zahrada není výjimkou,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Foto: Soňa Drápalíková

Expozice margayů se nachází u bazénu s lachtany a kdysi sloužila rysům, pandám a dočasně i mláďatům lva berberského.

Chov margayů v zoologických zahradách patří do evropského záchovného programu (EEP), což znamená, že je odborně řízen tzv. koordinátorem chovu. Ten také doporučí, kam by měl být již odchovaný ocelot následně umístěn, aby posílil populaci tohoto druhu v lidské péči.

blank
Veřejnost, která se zajímá o dění v zahradě, má možnost si poslechnout novinky a zajímavosti nejen o mláďatech, ale i další radosti a starosti Zoo Liberec na opět pravidelných besedách s libereckými zoology. Foto: Jitka Ambrožová

Zebra Chapmanova

Dvě letošní mláďata lze pozorovat také ve výběhu zeber Chapmanových. První z nich přišlo na svět 6. února a druhé o pár týdnů později, a to 19. března. Pozorný návštěvník si u mladšího hřebečka může všimnout drobné anomálie.

Mládě je světleji zbarvené, má modré duhovky i světlejší sliznice. „Není to poprvé, co se u nás narodila modrooká zebra. Podobně odlišní jedinci přišli stejnému otci na svět i letech 2016 a 2019. Světlé zbarvení srsti, očí i sliznice je způsobeno menším množstvím přírodního barviva melaninu v těle a zvířatům nezpůsobuje žádné zdravotní problémy či komplikace,“ vysvětluje Melichar.

Chov zeber Chapmanových má v Liberci dlouho tradici. Od roku 1970 se zde narodilo již 104 mláďat.

blank
Besedy s názvem ZooObjektiv se konají vždy každou druhou středu v měsíci od 18.00 v pavilonu ZooEXPO. Foto: Jitka Ambrožová

Buvolec běločelý

Společný výběh se zebrami Chapmanovými obývají i další dvě mláďata afrických kopytníků, buvolců běločelých. „I když se obě mají čile k světu, z bezpečnostních důvodů je držíme stranou od zeber. Návštěvníci je mohou ve výběhu spatřit vždy každé ráno, než jsou vypuštěny zebry, nebo pak v průběhu dne v odstavných dvorcích na okraji výběhu.

Divoké a pohyb milující zebry by jim v tuto chvíli mohly vážně ublížit,“ vysvětluje zoolog.

Oproti svým tmavě zbarveným rodičům mají buvolčí mláďata světle pískovou barvu a až v průběhu dospívání se začnou pomalu přebarvovat na světle hnědou. Bílý proužek na čele, podle kterého dostala své druhové jméno, posléze zčerná.

Až v době dospívání jejich srst tmavne a černý proužek se opět přebarví na bílo, což je znakem jejich pohlavní dospělosti.

blank
Zvířecí mláďata jsou u návštěvníků velice oblíbená. Foto: Soňa Drápalíková
Foto: Úvodní foto: Jitka Ambrožová
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Záhada ztracené peněženky
enigmaplus.cz

Záhada ztracené peněženky

Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA...
Záhadné psí sebevraždy
enigmaplus.cz

Záhadné psí sebevraždy

Nevysvětlitelné nadpřirozené události...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...