Domů     Leonardo da Vinci: Jaké záhady skrývají jeho obrazy?
Leonardo da Vinci: Jaké záhady skrývají jeho obrazy?
10.10.2017

Renesanční génius Leonardo da Vinci nepřestává ani po více než 500 letech fascinovat. Jeho tvorba je i přes nové poznatky stále zahalena mnoha tajemstvími. Opravdu do svých obrazů zakomponoval šifry? Co doopravdy ukrývají jeho nejslavnější obrazy?

Kdo byl Leonardo da Vinci?

Vědec, malíř, sochař, hudebník i vynálezce. Jeho díla ukrývají mnohá tajemství hlavně proto, že své poznatky nikdy nezveřejňoval a málokdo o jejich existenci věděl. Jako vědec předznamenal činnost Galilea Galileie, Francise Bacona nebo Isaaca Newtona.

Přibližně v polovině svého života si rozšířil obzory studiem aerodynamiky, fyziky, anatomie a astronomie.

Mona Lisa

Rok vzniku: 1503-1506

Umístění: Louvre, Paříž

Technika: Olej na topolu

Tajemství úsměvu Mony Lisy

Mona Lisa patří mezi nejzáhadnější malbu vůbec. Hlavní rozruch budí především její úsměv. Podle malíře Giorgia Vasariho vyvolala úsměv Mony Lisy hudba, kterou ji hráli při portrétování.

Velice častou teorií je, že žena na obraze si zakrývá rukama břicho kvůli těhotenství, což má dosvědčit mladistvý vzhled a oblé tvary. Dalším vysvětlením nesouměrného tvaru úst může vysvětlovat ochrnutí tváře zvané Bellova Paralýza.

Úsměv Mony Lisy zůstane zřejmě navždy záhadou.
Úsměv Mony Lisy zůstane zřejmě navždy záhadou.

Kdy úsměv mizí

Jane Jonesová, oční specialistka z Washingtonské kliniky Bellevue, vysvětluje rozdílné vnímání světla dopadající na různé zóny oční sítnice. Prchavost úsměvu spočívá v použití nízkofrekvenčních barev, takže je nejlépe zřetelný periferním viděním.

Úsměv se objeví pouze tehdy, díváme se Moně Lise do očí nebo na kterékoliv místo na tváři. Jakmile ale pozorujete jen její ústa, úsměv povadá.

Mona Lisa v šifrách

Záhadou není pouze její úsměv, ale také oči. V levém oku se skrývají symboly, které se zatím nepodařilo identifikovat. Pravděpodobně se ale jedná o písmena „C“ a „E“ nebo „B“. Tyto kódy by mohly znamenat iniciály modelky.

V pravé zornici našli badatelé písmena „L“ a „V“ identifikující zřejmě samotného Leonarda.

Mystický význam čísel

Kromě písmen vědci objevili pod klenutým mostem i číslici „72“, která má dle prezidenta Národního institutu pro kulturní dědictví, Silvana Vincetiho, mystický význam. Sedmička například symbolizuje stvoření světa. Mohlo by to potvrzovat i zmíněné těhotenství.

Dvojka zase značí dualitu muže a ženy. V místě, kde má Lisa překřížené ruce můžeme najít číslici 5. Pětka má podobný význam jako pentagram a klade důraz na život sám.

Čísla na obraze mají údajně mystický význam.
Čísla na obraze mají údajně mystický význam.

Co dělají na malbě zvířata?

Grafik a umělec Ron Piccirillo přišel s dalším odvážným tvrzením. Na plátně totiž objevil skrytě namalovaná zvířata. Nalevo od Mony Lisy, kde jsou zobrazeny hory, si všiml tváře opice a hlavy lva, kteří se dívají směrem doprava.

Dalšího tvor se ukrývá přímo za Monou Lisou. Jedná se o hlavu krokodýla. Oko je za její postavou vpravo, otevřené čelisti vlevo. Proč je tam malíř nakreslil? To zatím nevíme.

Totožnost neznámá

O tom, kdo je na malbě vyobrazen, se vedou stále četné debaty. Hovoří se o prostitutce nebo těžce nemocné ženě. Podle četných teorií se jedná o autoportrét samotného Leonarda, namalovaný podle odrazu v zrcadle.

Často se také uvádí, že obraz je podobiznou manželky florentského obchodníka Franceska del Giocondo.

Záhada techniky malby

Další hádankou nadále zůstává, jakou technikou byl obraz namalován. Nevykazuje totiž žádné stopy štětce. Tato skutečnost se nedávno potvrdila při rentgenové a infračervené analýze obrazu.

Rozbor potvrdil možný technický postup, který se zakládal na nanášení prchavých emulzí z rostlinných barev. Podle historiků Leonardo použil techniku zvanou „sfumato“, kdy se nám zobrazený motiv jeví jako by byl zahalený temným oparem.

Poslední večeře

Rok vzniku: 1495–1498

Umístění: Santa Maria delle Grazie, Milán

Technika: Tempera na sádře

Okamžik zrady

Realistická malba zachycuje Ježíše a dvanáct apoštolů při Poslední večeři. Leonardo obrazem vytvořil iluzi skutečnosti, kde je zachycena celá škála emocí. V díle apoštolové diskutují o zprávě, kdy Kristus vypráví o budoucí zradě.

Některé postavy ho přesvědčují o své nevině, jiné čekají na vysvětlení. Jediný Jidáš je v záklonu a na rozdíl od ostatních negestikuluje, pouze pozoruje ostatní.

Má snad obraz skrytý význam?
Má snad obraz skrytý význam?

Obraz jako mapa Jeruzaléma?

Vědci zjistili, že pokud se na obraze protnou úhlopříčky a zakreslí osy, sedící postava Ježíše se nachází přímo v samotném středu malby.

Při zkoumání úhlů na obraze také objevili, že pokud se bere obraz jako zeměpisná mapa, udává přesně zeměpisnou šířku Jeruzaléma. Byl to snad Leonardův záměr?

Kdo sedí po Ježíšově pravici

Podle některých konspiračních teorií sedí po pravici Ježíše Máří Magdaléna. Kontroverznímu tvrzení přispívá i fakt, že na postavě, kterou má být svatý Jan, je vidět náznak ňader a ženských rysů ve tváři.

Navíc, pokud by tato postava seděla po Ježíšově levici, bude ležet na Ježíšově levém rameni. Zrcadlové postavy mají symbolizovat princip jing a jang.

Profesorka Veronica Fieldová, prezidentka Společnosti Leonarda da Vinciho ale ve své studii dokazuje, že postava žena není.

Při převrácení obrazu leží postava na Ježíšově ramenu.
Při převrácení obrazu leží postava na Ježíšově ramenu.

Písmena v obrazu a proroctví o konci světa

Místo mezi postavami vytváří písmeno V, což v symbolice může znamenat tvar kalichu, ale i symbol ženy. Obě osoby také tvoří písmeno M, který prý symbolizuje jméno Máří Magdalény.

Podle italské badatelky Sabriny Galiztiové je přímo za Kristem vyobrazeno proroctví o konci světa. Badatelka tvrdí, že zánik přijde 21. března 4006 v podobě ničivé potopy. Celý svět pak bude zničen za 8 měsíců od katastrofy.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Záhady a tajemství
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Záhady a tajemství
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Záhady a tajemství
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
reklama
věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Zoo v tekutém dusíku
Říká se jim zamrzlé zoo, protože místo chovu zvířat schraňují v tekutém dusíku jejich buňky. Ty jsou mnohdy jedinou nadějí pro záchranu kriticky ohrožených a vyhynulých druhů.   Tříletý hřebec Kurt je pořádný divoch. Pobíhá, kope kolem sebe, jedné klisně odkousnul kus ocasu a od člověka se rozhodně pohladit nenechá. A jeho ošetřovatelům ze safari parku […]
reklama
věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet