Skip to content

Legendy motorismu: Nejstarší automobilky světa

Některé z nich původně vyráběly šicí stroje, jiné bicykly. Nakonec se ale všechny prosadily na poli automobilismu. A to tak, že se nyní staly živoucími legendami.

Mercedes Benz (koncern Daimler AG) Původně tuto společnost založil v roce 1883 jeden z průkopníků automobilismu, Carl Friedrich Benz. V roce 1926 se tato automobilka sloučila s tou, kterou založil Benzův konkurent Gottlieb Daimler. V roce 1998 došlo k fúzi Mercedesu s americkým Chryslerem, obě firmy se znovu rozdělily v roce 2007.

Peugeot (koncern PSA) Francouz Armand Peugeot pocházel z rodiny ocelářského magnáta. V 80. letech 19. století Peugeot vyráběl kola v roce 1889 s Leonem Serpolletem sestrojil parní tříkolku. O rok později, s použitím Daimlerova motoru, zkonstruoval Peugeot první benzinový vůz a v roce 1896 založil automobilku, která už vyráběla i motory.

Renault Za známou francouzskou značkou stáli tři bratři Louis, Marcel a Fernand Renaultovi. Svou společnost založili v roce 1898. Bratry zajímaly automobilové závody, ale v roce 1903 postihla rodinu tragédie, když se jedna automobilová soutěž stala Marcelovi osudnou.

V meziválečném období Renault vyráběl obrněná vozidla pro francouzskou armádu. Během války Renault spolupracoval s nacistickými okupanty, což Louisi Renaultovi vyneslo obvinění z velezrady. V současnosti Renault spolupracuje s japonským Nissanem a snaží se postavit na nohy rumunskou Dacii.

Fiat Italský Fiat vznikl v Turíně již v roce 1899. Fandové motorismu vědí, že název Fiat je zkratka Fabbrica Italiana Automobili Torino. Jejím zakladatelem byl Giovanni Agnelli a jeho potomci hrají ve vedení společnosti důležitou úlohu dodnes.

Dnes pod koncern Fiat patří i další italské automobilky, ať je to Ferrari, Alfa Romeo, Lancia nebo Maserati.

Opel (Groupe PSA) Šicí stroje a potřeby pro domácnost. Na tomto poli začínala jedna z nejslavnějších světových automobilek. Německý Opel byl založen už v roce 1863, nicméně na pole motorismu se vydal až v roce 1899.

Od roku 1929 patřil americké společnosti General Motors. Vloni se stal součástí francouzského koncernu Groupe PSA.

Foto: wikipedia, pixabay
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …