Skip to content

Lednice, pračka i žárovka. Je už vaše domácnost „chytrá“?

Tento článek je reklamním sdělením

Dokážete si představit, že byste stisknutím jediného tlačítka mohli ovládat veškerou elektroniku ve své domácnosti? Pomocí jediné aplikace mít nejen přehled o veškerém dění v každé místnosti, ale dokonce jej řídit?

Ještě před několika lety by něco podobného náleželo do říše fantazie. Ale protože technický vývoj kráčí mílovými kroky kupředu a firmy se předhánějí v tom, jak předhonit konkurenci, můžeme právě teď s čistým svědomím prohlásit, že budoucnost začíná již dnes.

Když se sci-fi stává realitou

Letopočet 2000 v minulosti sloužil jako určitý bod, ke kterému se naši předkové vztahovali. Někteří k tomuto „futuristickému datu“ vzhlíželi s nadějí, jiní spíše s obavami.  Každopádně porovnávat jejich představy s realitou je někdy až úsměvné. Nápady, co všechno by mohl rok 2000 přinést, bývaly vskutku pestré. Jakmile se totiž dvacáté století přehouplo ve třetí tisíciletí, už můžeme s jistotou říci, že létající automobily, domy pod mořskou hladinou a dovolená na Marsu se skutečně nekonají. Některé myšlenky ovšem nakonec tak vzdálené od reality nebyly – v šedesátých letech již například někteří vizionáři snili o tom, že za padesát let budou zcela běžné automaty na výrobu jídla: stačí do nich nasypat suroviny a během několika sekund z přístroje vypadne hotový pokrm. Na podobném principu dnes pracují stále rozšířenější 3D tiskárny, kterým futurologové věští slibnou budoucnost. O tzv. chytré domácnosti však před sto lety zřejmě nepřemýšlel nikdo. Proto by asi naši předkové byli značně překvapení, kdyby dostali příležitost nahlédnout do naší současnosti.

Kam směřuje vývoj?

Kterým směrem se budou ubírat trendy ve vývoji, to každoročně napovídají veletrhy spotřební elektroniky, z nichž nejznámější je ten z Las Vegas konaný tradičně v lednu. A vše nasvědčuje tomu, že výrobci se začínají od mobilních telefonů, televizí a počítačů přesouvat do oblasti domácích spotřebičů. Loňské Vánoce se staly prvními, kdy mohli lidé pod stromečkem hromadněji nalézat „chytré“ vychytávky do domácnosti. A je více než pravděpodobné, že letos už to budou zase o něco častější. Experti sice zatím radí vyčkat s nákupem na dobu, kdy budou tyto produkty cenově dostupnější a jejich technologie o něco propracovanější, ovšem někteří nedočkavci už teď netrpělivě vyhlížejí okamžik, kdy se chytré přístroje stanou běžnou součástí každého domova.

Jak vypadá domácnost budoucnosti

Co se tedy v současné době rozumí pod pojmem chytrá domácnost? V zásadě nejde o nic jiného než sjednocení a automatizace ovládání veškerých technických zařízení v bytě či domě. A proč vlastně bychom o něco takového měli stát? Důvodem je pochopitelně usnadnění veškerých rutinních úkonů, které nás podle výrobců zařízení pro „inteligentní domácnost“ zbytečně připravují o čas. Nastavit správnou teplotu, míru osvětlení, zastínění oken, zabezpečení alarmem, kontrola úniku vody nebo plynu… to vše bude od teď možno vykonat jen díky mobilního telefonu, který pomocí internetu propojíte s veškerým vybavením v bytě. A co víc – taková nastavení nemusíte provádět sami, celou zodpovědnost můžete přenést přímo na samotný základní přístroj, jakýsi mozek celého systému. Ten neustále vyhodnocuje dostupná data, která přicházejí z okolního prostředí, a na jejich základě provádí vlastní inteligentní rozhodnutí. Takže se o celou domácnost pečlivě stará třeba i v době, kdy tam vy ani nejste. Po příchodu vás pak čeká příjemně vytopené a osvětlené hnízdo, o jehož bezpečí je postaráno.

Na co se máme připravit?

Centrální ovládání je však jen jedním prvkem z bohaté škály možností, které moderní automatizovaná domácnost nabízí. Na trhu se objevuje čím dál víc elektrospotřebičů, které lze označit jako „chytré“. Taková lednice propojená s internetem dokáže sama sledovat svůj obsah, informovat svého majitele o tom, co je potřeba dokoupit nebo kterým potravinám právě skončila doba minimální trvanlivosti, případně navrhne recept vhodný pro dnešní večeři. Chytrý vysavač nejenže sám uklidí, ale jeho pohyb lze ovládat pomocí zabudované webkamery a majitel tak může přístroji zadat úkoly v době své nepřítomnosti. Podobně šikovná pračka sama vybere správný prací program a už brzy s námi bude domácnost sdílet třeba chytrá trouba, která se sama vyčistí, chytrá digestoř nebo inteligentní žárovka s reproduktorem. Připravte se, budoucnost právě začala!

 

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
V růžové mlze měli mizet lidé. Zůstávaly po nich prý jen kosti
enigmaplus.cz

V růžové mlze měli mizet lidé....

Důvody, proč se lidé ztrácejí, jsou různé....
Lucie Borhyová: Třetí dítě? Asi bude!
nasehvezdy.cz

Lucie Borhyová: Třetí dítě?...

Zatímco mnohé jiné celebrity se z nynějšího...
Polohování pro zdraví i relax
rezidenceonline.cz

Polohování pro zdraví i relax

Postel nemusí být určena jen ke spaní. Kromě standardní...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Britské korunovační klenoty v ohrožení. V místnosti se prý objevil přízračný medvěd
enigmaplus.cz

Britské korunovační klenoty v...

Londýnský Tower je stavba s obrovskou historickou...
Osamělý kus skály v poušti: Přírodní unikát, nebo anténa pro komunikaci s UFO?
enigmaplus.cz

Osamělý kus skály v poušti:...

Vysoký jako sedmipatrový dům stojí uprostřed pouštní...
Zimní péče o vlasy
nasehvezdy.cz

Zimní péče o vlasy

Tvoří se vám lupy? Svědí vás pokožka hlavy?...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...