Domů     Kuchal prostitutky mladý polský holič?
Kuchal prostitutky mladý polský holič?
11.10.2023

Pravděpodobně nejznámější vrah všech dob zůstává známý pouze pod svou přezdívkou. Přidělit konkrétní tvář Jacku Rozparovači se snaží už několikátá generace profesionálů i amatérů, ale doposud nebyli úspěšní.

V posledních letech se přitom zdá, že jsou pravdě blíž než kdy dřív. Vezměme to ale hezky popořádku.

Záhada Jacka Rozparovače je pevně spjatá s Londýnem, konkrétněji s tamním obvodem East End. Sem koncem 19. století přijíždějí desítky tisíc přistěhovalců, především židovského nebo ruského původu.

Většina z nich bere přestěhování se do královského města jako šanci na nový začátek. Nezřídka se jedná o lidi vzdělané a v minulosti relativně úspěšné v mnoha oborech.

East End přesto v dané době budí u obyvatelů sousedních okresů hlavně soucit, případně rovnou opovržení. Bída, násilí a zločiny všeho druhu jsou tu doslova všudypřítomné.

Utrpení kněžek lásky

Zřejmě nejhůř je na tom v tomto směru čtvrť Whitechapel. Mezi zhruba 80 000 lidmi se vyskytuje nebývale vysoké procento zlodějů, recidivistů, tuláků a v neposlední řadě prostitutek.

Nejstřízlivější odhady hovoří o tom, že si jich vlastním tělem vydělává minimálně 1 200, přímo na ulici nebo v některém z asi šesti desítek nevěstinců. Incidenty, při nichž kněžky lásky čelí fyzickému útoku, občas končícímu smrtí, jsou na denním pořádku.

Uniformovaní strážci pořádku mají tolik práce, že o osud žen prodávajících se mnohdy pouze za trochu jídla nejeví větší zájem. Změní se to 31. srpna 1888.

Čouhají jí vnitřnosti

Tehdy tu pár set metrů od nemocnice krátce po svých 43. narozeninách dodýchá prostitutka Mary Ann Nicholsová. Rozhodně se tak nestane z přirozených příčin.

Když totiž v zapadlé uličce objeví její tělo, pro mnoho policistů se jedná o ten nejhorší pohled, jemuž museli v dosavadní kariéře čelit.

Mary někdo dvěma hlubokými řezy proděravěl hrdlo, pobodal ji ostrým nástrojem do pohlavního ústrojí a rozřízl jí břicho tak brutálně, že část vnitřností čouhá ven.

Podpis zrodí legendu

O osm dní později potká stejný osud o něco starší Annie Chapmanovou. I ji pachatel podřízne. S sebou si odnese část její dělohy. Kriminalisté tím pádem kalkulují s možností, že hledají lékaře, případně řezníka.

Ještě mnohem výjimečnější se kauza stane 17. září, když policisté obdrží dopis od člověka, který má údajně oba mordy na svědomí. Člověka, který se podepíše právě jako Jack Rozparovač. Člověka, který znovu udeří nejpozději 30. září.

Ženy a děti ve Whitechapelu před domem, kde Rozparovač zabíjel. Fotografie pochází z doby kolem roku 1890. FOTO: Unknown/Creative Commons/Public domain
Ženy a děti ve Whitechapelu před domem, kde Rozparovač zabíjel. Fotografie pochází z doby kolem roku 1890. FOTO: Unknown/Creative Commons/Public domain

No tak mě chyťte!

Tentokrát si připíše rovnou dvě oběti. Na Elizabeth Strideové se z nějakého důvodu nestihne dostatečně „vyřádit“, a tak si ještě téhož dne políčí na 46letou Catherine Eddowesovou. Podřízne jí hrdlo a rozpárá břicho.

Vyhřezlá střeva jí položí přes pravé rameno. Odstraní jí nos, levou ledvinu a znovu i část dělohy. Předseda výboru bdělosti George Lusk obdrží 16. října balíček. Obsahuje dopis nadepsaný „Z pekla“ a především právě polovinu lidské ledviny.

Pisatel tvrdí, že zbylou část si osmažil a snědl. „Chyťte mě, jestli do dokážete,“ připojí výzvu, která rovněž vstoupí do dějin.

Odnese si ženské srdce

Svou možná poslední oběť zohaví snad ještě víc než ty předchozí. Stane se jí 9. listopadu 1888 Mary Jane Kellyová, původem Irka.

Tentokrát dojde k vraždě přímo v jejím domě, z čehož se dá usuzovat, že pachatel získává svým zvráceným způsobem půdu pod nohama a je čím dál otrlejší. Od zbytku těla oddělí ženinu dělohu, některé vnitřnosti a jedno ňadro, odřízne jí i kusy břicha i stehen.

S sebou si odnese prostitutčino srdce. Snad nikdo po takové řezničině nepředpokládá, že se Jack Rozparovač uklidní a stáhne. Jenže přesně to se stane. Série vražd končí, série domněnek, hypotéz i konspiračních teorií začíná.

Obrázek z londýnských novin z roku 1888 poté, co začal řádit Jack Rozparovač. Název je: Podezřelá postava. FOTO: R. Taylor/Creative Commons/Public domain
Obrázek z londýnských novin z roku 1888 poté, co začal řádit Jack Rozparovač. Název je: Podezřelá postava. FOTO: R. Taylor/Creative Commons/Public domain

Mstí se za syfilis?

Londýnští strážci zákona vyslechnou kolem 2 000 osob, ale k usvědčení skutečného viníka to nevede. Vzhledem k tomu, s jakou samozřejmostí se pohyboval tamními ulicemi, předpokládají, že se jedná o někoho přímo ze čtvrti Whitechapel.

Co se motivace týče, dodnes se kalkuluje s něčím, co bychom mohli nazvat děsivou formou sexuální pomsty.

Ta má vycházet z pachatelovy nepotvrzené syfilidy a snahy vybít si zlost na ženách věnujících se řemeslu, s nímž je přenos pohlavních nemocí nejčastěji spojován.

Proklepnou si i prince

Zástupci FBI už nějakou dobu tvrdí, že Jack Rozparovač byl muž kolem třicítky, 178 centimetrů vysoký běloch s výrazným knírem, hnědými vlasy a hnědýma očima. Na konci 19. století se obecně věřilo, že je židovského původu.

Kromě několika pochybných indicií k tomu soudobé kriminalisty vedla poznámka na zdi u jedné z obětí: „Židé jsou muži, kterým nebude nic vyčítáno“. Postupem let se celkem pochopitelně vyrojí také slušná řádka „hlavních podezřelých“.

Patří mezi ně třeba avantgardní malíř Walter Sickert, spisovatel Ernest Dowson, princ Albert Viktor, nebo dokonce žena jménem Lizzie Williamsová, již měla k řádění přimět vlastní neplodnost.

Mezi podezřelými figuruje dokonce i syn prince a princezny z Walesu, princ Albert Viktor. S největší pravděpodobností je však nevinný. FOTO: W. & D. Downey - Royal Collection RCIN 2300313/Creative Commons/Public domain
Mezi podezřelými figuruje dokonce i syn prince a princezny z Walesu, princ Albert Viktor. S největší pravděpodobností je však nevinný. FOTO: W. & D. Downey – Royal Collection RCIN 2300313/Creative Commons/Public domain

Dodýchá v blázinci

Nejvíc pomyslných prstů ovšem ukazuje na 23letého polského imigranta a holiče Aarona Kosminskiho. Mladíka už v roce 1885 kvůli jeho agresivitě a paranoidní nenávisti k opačnému pohlaví zavřou do ústavu pro choromyslné.

Když se ale dějí jednotlivé mordy, je prokazatelně na svobodě a žije se dvěma bratry a jednou sestrou jen asi 200 metrů od místa, kde byla nalezena Elizabeth Strideová. Zhruba rok po posledním útoku Jacka Rozparovače se pokusí ubodat neznámou ženu nůžkami. Později znovu skončí v blázinci a v roce 1919 zde i zemře.

Důkaz koupí v aukci

Zvýšené pozornosti vyšetřovatelů čelí už v dané době a v roce 1910 dokonce vyjde o případu Jacka Rozparovače celá kniha, jejíž autor snáší řadu důkazů, proč byl podle něj pachatelem právě Kosminski.

Mnohem později se ukáže, že jeden ze strážníků pohybujících se přímo na místě činu z něj odnesl hedvábný šál, jímž obdaroval svou manželku. Cenný kus látky si v roce 2007 zakoupí na aukci britský podnikatel Russell Edwards.

Pak se dostane k odborníkům z Liverpool John Moores University a ti přijdou začátkem roku 2019 se šokujícím objevem.

Neblaze proslulý dopis
Neblaze proslulý dopis „z pekla“, který poslal vrah kriminalistům. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Neměl na to buňky?

Skupina biochemiků získá ze šálu vzorek DNA, který porovná s genetickou informací potomků Catherine Eddowesové i Aarona Kosminskiho.

Přibližně 130 let staré stopy krve a spermatu podle nich dokazují, že jedním z nejobávanějších zabijáků všech dob byl skutečně polský holič! Znamená to konec celé záhady? Podle jiných znalců určitě ne.

Poukazují na dílčí nedostatky, jichž se jejich kolegové měli dopustit, a vynesení jednoznačného závěru se brání.

„Kosminski byl nemocný člověk, těžko mohl naplánovat a provést tak důmyslnou sérii vražd,“ myslí si třeba uznávaný forenzní psycholog a lékař Bob Peckitt.

Kanonická pětice obětí

Kvintet žen popsaný výše tvoří takzvanou kanonickou pětici obětí Jacka Rozparovače. Ve skutečnosti jich ovšem mohl mít na svědomí skoro čtyřikrát tolik.

Povyk, jejž vzbudily závěry vědců z liverpoolské univerzity, každopádně svědčí o tom, že jeho totožnost lidstvo zajímá i nadále. Někdo si možná myslí, že ty nejdůležitější otázky už byly zodpovězeny.

Stále však existuje mnoho odborníků i laiků, kteří jasno nemají. A i díky nim zůstávají zvěrstva z londýnské čtvrti Whitechapel neuzavřená.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Svět zločinu
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
Svět zločinu
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Svět zločinu
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
reklama
záhady a tajemství
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.   Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka […]
Heath Ledger: Šlo o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu?
Australský herec se proslavil především rolí homosexuála ve snímku Zkrocená hora. Než do kin přišel film Temný rytíř, ve kterém fenomenálně ztvárnil padoucha Jokera, za což posmrtně získal Oscara, byl ve svých 28 letech nalezen mrtvý ve svém domě. Co stálo za jeho smrtí?   Ve tři čtvrtě na tři odpoledne dne 22. ledna 2008 […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné město Derinkuyu: Jak se žije 85 metrů pod zemí?
Kam pořád mizí ty slepice? Když majitel domu v turecké provincii Nevşehir v roce 1963 provádí renovační práce, neobejde se to beze ztrát. Den co den napočítá na dvorku o několik kusů drůbeže méně! Ztracené slepice se nikdy nevrátí. Jako by se propadly do země… Jednoho dne na to muž konečně přijde. Zvědavé slípky vždy […]
Fenomén jménem drak… Kde se vzal?
Všichni určitě známe celou řadu pohádek, v nichž drak, ještěrovitá nestvůra, unese krásnou princeznu. Pokud chtěl některý ze statečných mužů mladou dívku osvobodit, musel nejprve v nelítostném boji draka zabít… Boj dobra se zlem V některých pověstech a legendách bývají draci zcela vybájení, v pozadí jiných figurovali nejrůznější, většinou obrovští hadi a nezřídka si středověké […]
Epidemie tanečního šílenství zabíjela lidi
Ve středověku se Evropou prohnalo několik vln jedné z nejpodivnějších epidemií v historii lidstva. Nekontrolovatelný tanec zasáhl stovky lidí a způsoboval úmrtí vyčerpaných tanečníků. V červnu roku 1518 vyšla Frau Troffea na ulici ve Štrasburku a začala tančit. Svíjela se do rytmu hudby, kterou slyšela jen ona, a nedokázala přestat, dokud nezkolabovala vyčerpáním. Jakmile si […]
Negativní energie z lidského utrpení: Skutečně se vtiskla do ruiny bývalé léčebny?
Prázdné domy obecně vzbuzují pocit smutku a beznaděje. Často v nich prý navíc dochází k paranormálním jevům. Snad ještě depresivnější jsou pak bývalé nemocnice a léčebny, kde zřejmě až do dnešních dnů zůstává otisk zoufalství bývalých pacientů. Jedním takovým místem je i opuštěná léčebna v Dubí nedaleko Teplic. Právě zde si nechal na přelomu let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej