Domů     Kuchal prostitutky mladý polský holič?
Kuchal prostitutky mladý polský holič?
11.10.2023

Pravděpodobně nejznámější vrah všech dob zůstává známý pouze pod svou přezdívkou. Přidělit konkrétní tvář Jacku Rozparovači se snaží už několikátá generace profesionálů i amatérů, ale doposud nebyli úspěšní.

V posledních letech se přitom zdá, že jsou pravdě blíž než kdy dřív. Vezměme to ale hezky popořádku.

Záhada Jacka Rozparovače je pevně spjatá s Londýnem, konkrétněji s tamním obvodem East End. Sem koncem 19. století přijíždějí desítky tisíc přistěhovalců, především židovského nebo ruského původu.

Většina z nich bere přestěhování se do královského města jako šanci na nový začátek. Nezřídka se jedná o lidi vzdělané a v minulosti relativně úspěšné v mnoha oborech.

East End přesto v dané době budí u obyvatelů sousedních okresů hlavně soucit, případně rovnou opovržení. Bída, násilí a zločiny všeho druhu jsou tu doslova všudypřítomné.

Utrpení kněžek lásky

Zřejmě nejhůř je na tom v tomto směru čtvrť Whitechapel. Mezi zhruba 80 000 lidmi se vyskytuje nebývale vysoké procento zlodějů, recidivistů, tuláků a v neposlední řadě prostitutek.

Nejstřízlivější odhady hovoří o tom, že si jich vlastním tělem vydělává minimálně 1 200, přímo na ulici nebo v některém z asi šesti desítek nevěstinců. Incidenty, při nichž kněžky lásky čelí fyzickému útoku, občas končícímu smrtí, jsou na denním pořádku.

Uniformovaní strážci pořádku mají tolik práce, že o osud žen prodávajících se mnohdy pouze za trochu jídla nejeví větší zájem. Změní se to 31. srpna 1888.

Čouhají jí vnitřnosti

Tehdy tu pár set metrů od nemocnice krátce po svých 43. narozeninách dodýchá prostitutka Mary Ann Nicholsová. Rozhodně se tak nestane z přirozených příčin.

Když totiž v zapadlé uličce objeví její tělo, pro mnoho policistů se jedná o ten nejhorší pohled, jemuž museli v dosavadní kariéře čelit.

Mary někdo dvěma hlubokými řezy proděravěl hrdlo, pobodal ji ostrým nástrojem do pohlavního ústrojí a rozřízl jí břicho tak brutálně, že část vnitřností čouhá ven.

Podpis zrodí legendu

O osm dní později potká stejný osud o něco starší Annie Chapmanovou. I ji pachatel podřízne. S sebou si odnese část její dělohy. Kriminalisté tím pádem kalkulují s možností, že hledají lékaře, případně řezníka.

Ještě mnohem výjimečnější se kauza stane 17. září, když policisté obdrží dopis od člověka, který má údajně oba mordy na svědomí. Člověka, který se podepíše právě jako Jack Rozparovač. Člověka, který znovu udeří nejpozději 30. září.

Ženy a děti ve Whitechapelu před domem, kde Rozparovač zabíjel. Fotografie pochází z doby kolem roku 1890. FOTO: Unknown/Creative Commons/Public domain
Ženy a děti ve Whitechapelu před domem, kde Rozparovač zabíjel. Fotografie pochází z doby kolem roku 1890. FOTO: Unknown/Creative Commons/Public domain

No tak mě chyťte!

Tentokrát si připíše rovnou dvě oběti. Na Elizabeth Strideové se z nějakého důvodu nestihne dostatečně „vyřádit“, a tak si ještě téhož dne políčí na 46letou Catherine Eddowesovou. Podřízne jí hrdlo a rozpárá břicho.

Vyhřezlá střeva jí položí přes pravé rameno. Odstraní jí nos, levou ledvinu a znovu i část dělohy. Předseda výboru bdělosti George Lusk obdrží 16. října balíček. Obsahuje dopis nadepsaný „Z pekla“ a především právě polovinu lidské ledviny.

Pisatel tvrdí, že zbylou část si osmažil a snědl. „Chyťte mě, jestli do dokážete,“ připojí výzvu, která rovněž vstoupí do dějin.

Odnese si ženské srdce

Svou možná poslední oběť zohaví snad ještě víc než ty předchozí. Stane se jí 9. listopadu 1888 Mary Jane Kellyová, původem Irka.

Tentokrát dojde k vraždě přímo v jejím domě, z čehož se dá usuzovat, že pachatel získává svým zvráceným způsobem půdu pod nohama a je čím dál otrlejší. Od zbytku těla oddělí ženinu dělohu, některé vnitřnosti a jedno ňadro, odřízne jí i kusy břicha i stehen.

S sebou si odnese prostitutčino srdce. Snad nikdo po takové řezničině nepředpokládá, že se Jack Rozparovač uklidní a stáhne. Jenže přesně to se stane. Série vražd končí, série domněnek, hypotéz i konspiračních teorií začíná.

Obrázek z londýnských novin z roku 1888 poté, co začal řádit Jack Rozparovač. Název je: Podezřelá postava. FOTO: R. Taylor/Creative Commons/Public domain
Obrázek z londýnských novin z roku 1888 poté, co začal řádit Jack Rozparovač. Název je: Podezřelá postava. FOTO: R. Taylor/Creative Commons/Public domain

Mstí se za syfilis?

Londýnští strážci zákona vyslechnou kolem 2 000 osob, ale k usvědčení skutečného viníka to nevede. Vzhledem k tomu, s jakou samozřejmostí se pohyboval tamními ulicemi, předpokládají, že se jedná o někoho přímo ze čtvrti Whitechapel.

Co se motivace týče, dodnes se kalkuluje s něčím, co bychom mohli nazvat děsivou formou sexuální pomsty.

Ta má vycházet z pachatelovy nepotvrzené syfilidy a snahy vybít si zlost na ženách věnujících se řemeslu, s nímž je přenos pohlavních nemocí nejčastěji spojován.

Proklepnou si i prince

Zástupci FBI už nějakou dobu tvrdí, že Jack Rozparovač byl muž kolem třicítky, 178 centimetrů vysoký běloch s výrazným knírem, hnědými vlasy a hnědýma očima. Na konci 19. století se obecně věřilo, že je židovského původu.

Kromě několika pochybných indicií k tomu soudobé kriminalisty vedla poznámka na zdi u jedné z obětí: „Židé jsou muži, kterým nebude nic vyčítáno“. Postupem let se celkem pochopitelně vyrojí také slušná řádka „hlavních podezřelých“.

Patří mezi ně třeba avantgardní malíř Walter Sickert, spisovatel Ernest Dowson, princ Albert Viktor, nebo dokonce žena jménem Lizzie Williamsová, již měla k řádění přimět vlastní neplodnost.

Mezi podezřelými figuruje dokonce i syn prince a princezny z Walesu, princ Albert Viktor. S největší pravděpodobností je však nevinný. FOTO: W. & D. Downey - Royal Collection RCIN 2300313/Creative Commons/Public domain
Mezi podezřelými figuruje dokonce i syn prince a princezny z Walesu, princ Albert Viktor. S největší pravděpodobností je však nevinný. FOTO: W. & D. Downey – Royal Collection RCIN 2300313/Creative Commons/Public domain

Dodýchá v blázinci

Nejvíc pomyslných prstů ovšem ukazuje na 23letého polského imigranta a holiče Aarona Kosminskiho. Mladíka už v roce 1885 kvůli jeho agresivitě a paranoidní nenávisti k opačnému pohlaví zavřou do ústavu pro choromyslné.

Když se ale dějí jednotlivé mordy, je prokazatelně na svobodě a žije se dvěma bratry a jednou sestrou jen asi 200 metrů od místa, kde byla nalezena Elizabeth Strideová. Zhruba rok po posledním útoku Jacka Rozparovače se pokusí ubodat neznámou ženu nůžkami. Později znovu skončí v blázinci a v roce 1919 zde i zemře.

Důkaz koupí v aukci

Zvýšené pozornosti vyšetřovatelů čelí už v dané době a v roce 1910 dokonce vyjde o případu Jacka Rozparovače celá kniha, jejíž autor snáší řadu důkazů, proč byl podle něj pachatelem právě Kosminski.

Mnohem později se ukáže, že jeden ze strážníků pohybujících se přímo na místě činu z něj odnesl hedvábný šál, jímž obdaroval svou manželku. Cenný kus látky si v roce 2007 zakoupí na aukci britský podnikatel Russell Edwards.

Pak se dostane k odborníkům z Liverpool John Moores University a ti přijdou začátkem roku 2019 se šokujícím objevem.

Neblaze proslulý dopis
Neblaze proslulý dopis „z pekla“, který poslal vrah kriminalistům. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Neměl na to buňky?

Skupina biochemiků získá ze šálu vzorek DNA, který porovná s genetickou informací potomků Catherine Eddowesové i Aarona Kosminskiho.

Přibližně 130 let staré stopy krve a spermatu podle nich dokazují, že jedním z nejobávanějších zabijáků všech dob byl skutečně polský holič! Znamená to konec celé záhady? Podle jiných znalců určitě ne.

Poukazují na dílčí nedostatky, jichž se jejich kolegové měli dopustit, a vynesení jednoznačného závěru se brání.

„Kosminski byl nemocný člověk, těžko mohl naplánovat a provést tak důmyslnou sérii vražd,“ myslí si třeba uznávaný forenzní psycholog a lékař Bob Peckitt.

Kanonická pětice obětí

Kvintet žen popsaný výše tvoří takzvanou kanonickou pětici obětí Jacka Rozparovače. Ve skutečnosti jich ovšem mohl mít na svědomí skoro čtyřikrát tolik.

Povyk, jejž vzbudily závěry vědců z liverpoolské univerzity, každopádně svědčí o tom, že jeho totožnost lidstvo zajímá i nadále. Někdo si možná myslí, že ty nejdůležitější otázky už byly zodpovězeny.

Stále však existuje mnoho odborníků i laiků, kteří jasno nemají. A i díky nim zůstávají zvěrstva z londýnské čtvrti Whitechapel neuzavřená.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva