Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně.
Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka!
Každá část má vlastní kódovací klíč
Socha, obsahující čtyři zašifrované zprávy, zdobí ústředí CIA od začátku listopadu 1990. Nejvýraznějším prvkem je měděný svitek ve tvaru S, připomínající papír vycházející z tiskárny.
Kromě desky je tu i kus zkamenělého dřeva, granitová fontánka, rostliny či červená a zelená žula. Kódovaný text tvoří 865 znaků – 26 písmen latinské abecedy a otazníky. Jsou vyříznuty do měděného svitku a autor je rozdělil do čtyř částí.
Každá má vlastní kódovací klíč. A zatímco tři šifry už byly prolomeny, čtvrtá na vydání svého tajemství stále čeká. Zbývá rozluštit větu s pouhými 97 znaky! Podle Sanborna je ale i tato věta sama o sobě hádankou. Rozluštění tak povede „jen“ k další hádance.
Čtvrtá šifra je záměrně složitější
Čtvrtá šifra je podle autora záměrně složitější. Řešení těch předchozích je ale nápovědou. Ovšem i první tři kódy daly světu zabrat. Jejich rozlomení trvalo skoro deset let. Sám Sanborn si přitom tipoval, že to zabere týdny, maximálně měsíce.
První rozluštěný text je poetickým zvoláním, druhý v sobě ukrývá souřadnice centrály CIA. Třetí je volným podáním toho, jak egyptolog Howard Carter popisoval před desetiletími vstup do Tutanchamonovy hrobky.
Co ukrývá čtvrtý?
Znáte řešení? Napište mi
Umělec již těm, kterým poslední čtvrtá šifra nedá spát, poskytnul tři vodítka k vyřešení kódu. Jsou to slova BERLIN, CLOCK a NORTHEAST. Pokud se chcete zařadit mezi ty, kdo vyluští nejzáhadnější kód na světě, můžete.
Své výsledky máte možnost poslat přímo Jimu Sanbornovi, a to za 50 dolarů. Je na světě někdo další, kdo zná kód a obsah sdělení? Bohužel ne.
Sanborn sice spolupracoval s bývalým předsedou kryptografického centra CIA, ten mu ale pomáhal pouze s metodami šifrování. A co se tedy stane, když nikdo kód ukrytý v soše neodhalí do Sanbornovy smrti? Prý se o to autor nějakým historickým záznamem postaral.