Skip to content

Kruté řádění poltergeista: Bál se ducha z Bellovy farmy i prezident?

Poltergeist, který v letech 1817 až 1820 trápí rodinu farmáře Johna Bella (1750-1820) je tak slavný, že se o něm americké děti dokonce učí ve škole.

Je teplý letní večer. John Bell během kontroly kukuřičného pole zahlédne podivné zvíře. „Mělo to tělo psa a hlavu králíka,“ vypráví pak doma a s pokrčením ramen dodává: „Střelil jsem po tom, ale zmizelo.

“ Ten večer rodina poprvé slyší podivné bouchání a škrábání na stěny srubu. Jako by se dovnitř snažilo dostat nějaké velké zvíře. Když však Bell dům obchází, nic nevidí. Druhý den si Drewry Bell (1796–1865) a jeho sestra Betsy (1806-1888) všimnou podivné stařeny.

Když ji však dívka osloví, žena zmizí.

The Bell House as it looked in 1820, 1894, An Authenticated History of the Famous Bell Witch: The Wonder of the 19th Century, and Unexplained Phenomenon of the Christian Era by M. V. Ingram
Bellův dům v roce 1820.

Neviditelný útočník fackuje a škrábe

Situace se zhoršuje. Něco z Bellových stahuje peřiny a tahá je za vlasy. Nejčastější obětí je malá Betsy, kterou neviditelná bytost škrábe a fackuje takovou silou, že jí na těle zůstávají krvavé škrábance, modřiny a na tváři otisky prstů.

John rodinu nabádá, aby vše držela v tajnosti. Když to však trvá celý rok, sám se obrací s prosbou na souseda Jamese Johnstona(1759-1851). Ten stráví v domě noc a vše okusí na vlastní kůži. Marně volá do tmy „Ve jménu Páně, kdo jsi a co chceš!

“ Odpovědi se nedočká. Slíbí však pomoc. Stejně tak i místní učitel Richard Powell (1795-1848). Jejich snaha je však marná.

Professor Richard Powell, 1894, An Authenticated History of the Famous Bell Witch: The Wonder of the 19th Century, and Unexplained Phenomenon of the Christian Era by M. V. Ingram
Profesor Richard Powell v roce 1894.

Budoucí prezident zděšeně prchá!

Případ upoutá i pozornost budoucího amerického prezidenta Andrewa Jacksona (1767–1845). V roce 1819 se rozhodne s několika vojáky strávit na farmě noc a odhalit podvod. Jenže ráno už ho zastihne na cestě do Nashvillu.

Je otřesený a dušuje se: „Raději bych znovu čelil britské armádě, než tam strávit další noc“. John Bell jako majitel farmy uprchnout nemůže a právě on se postupně stává terčem duchovy zlosti. Neustále do sužuje a nedá mu odpočinout.

Nakonec vyčerpaný muž 19. prosince 1820 upadá do kómatu a o den později za záhadných okolností umírá.

The Death of John Bell, 1894, An Authenticated History of the Famous Bell Witch: The Wonder of the 19th Century, and Unexplained Phenomenon of the Christian Era by M. V. Ingram
John Bell umírá.

Čarodějnice nebo znásilnění?

Tolik legenda. Ta také tvrdí, že za vším je pomsta „čarodějnice“ Katy Battsové(?–1847). Sousedky, která měla s Bellem obchodní spory. To je však sporné, protože i když se podle historických pramenů s Johnem soudila, se zbytkem rodiny měla dobré vztahy.

S Lucy si dokonce při práci často společně zazpívaly. Americký psycholog Nandor Forot (1895–1964) přichází s teorií poltergeista skrze něhož se projevovala Betsy. John Bell, vážený občan a vzorný křesťan, totiž podle některých indicií svou dceru sexuálně zneužíval.

Její modřiny a škrábance mohou pocházet právě ze znásilnění.

Dean Confronts the Witch, 1894, An Authenticated History of the Famous Bell Witch: The Wonder of the 19th Century, and Unexplained Phenomenon of the Christian Era by M. V. Ingram A Bell slave named Dean stated he encountered the Witch several times and that it appeared frequently in the form of a large black dog or wolf, sometimes with two heads, sometimes with no head.
Co vlastně John Bell zahlédl tu noc, kdy to všechno začalo?

Pomsta zamilovaného učitele?

Z tohoto obvinění vychází i další teorie. „Miluji vás Betsy,“ vyznává se údajně o jedenáct let mladší dívce ze svých citů Richard Powell. A když odhalí pravdu o Johnovi, rozhodne se mstít. Možná i s dívčinou pomocí.

Rozehrává hru na ducha, kterou využívá i k tomu, aby rozbil zasnoubení Betsy a Bellem protěžovaného Joshuy Gardnera (1800–1887). Obojí se mu daří. Zasnoubení je zrušeno a John Bell umírá. Pravděpodobně otráven.

Podle jiné teorie ho však otrávila manželka Lucy, když odhalila pravdu o zneužívání dcery. V roce 1824, kdy Betsy dosáhne 18 let, se každopádně provdá za Powella a postupně mu porodí osm dětí.

Kate Batts’ Troop, 1894, An Authenticated History of the Famous Bell Witch: The Wonder of the 19th Century, and Unexplained Phenomenon of the Christian Era by M. V. Ingram
Kate Batts’ová.

Všechno je jen výmysl!

Nové vědecké výzkumy však zpochybňují i tuto teorii a tvrdí, že celý příběh je pouhý folklór. Neexistuje pro něj údajně žádný spolehlivý důkaz. „Nejstarší dochovaná zmínka pochází až z roku 1886,“ tvrdí americký badatel Ben Radford (*1970) a dodává: „To už od událostí uplynulo 65 let a všichni možní aktéři byli mrtví.

“ Navíc všechny informace vychází z jediného zdroje. Knihy, kterou novinář Martin Van Buren Ingram (1832-1909) údajně napsal na základě deníku Richarda Bella. Tento zdroj však nelze ověřit. Tolik vědci.

I přes jejich skepsi však případ ducha z Bellovy farmy zůstává pevně usazen v americké historii.

Foto: archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Náboženské vidění jako inspirace pro tajemný Tanec duchů
enigmaplus.cz

Náboženské vidění jako...

Celých pět dní Indiáni z kmene Paiute tančí....
Svobodomyslná Evropanka: Annie Besantová zavřela burzu
epochalnisvet.cz

Svobodomyslná Evropanka:...

Napřed ji manžel připravil o první honorář...
Chce se vrátit k bývalému příteli?
nasehvezdy.cz

Chce se vrátit k bývalému...

Hvězda Slunečné má bolavé...
Sezóna Vinobusu je připravena i s novinkami
epochanacestach.cz

Sezóna Vinobusu je...

Sezóna Vinobusu je...
100% přírodní dávka energie do kapsy
iluxus.cz

100% přírodní dávka energie...

Patříte mezi aktivní jedince, kteří svůj volný čas...
Děsivá místa: Pánova Březina
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Pánova Březina

V Česku jsou jen dva lesy, které mají děsivou a...
Lepší léčba HAE v Česku a na Slovensku
21stoleti.cz

Lepší léčba HAE v Česku a...

Vzácnému dědičnému onemocnění jménem hereditární...
Obydlí zazobaného boháče je dnes plné duchů
enigmaplus.cz

Obydlí zazobaného boháče je...

Pracovat jako ostraha v areálu Deeringovy usedlosti...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Děti společně s IGRÁČKEM objevují krásy Valašska
epochanacestach.cz

Děti společně s IGRÁČKEM...

Muzejní a galerijní centrum...
Molnupiravir se k lidem může dostat už na podzim
21stoleti.cz

Molnupiravir se k lidem může...

Do závěrečné, třetí fáze testování se dostává slibný...
Už by byl čas najít si přítele...
nasehvezdy.cz

Už by byl čas najít si...

Má majetek, slušný zdroj peněz,...