Poltergeist, který v letech 1817 až 1820 trápí rodinu farmáře Johna Bella (1750-1820) je tak slavný, že se o něm americké děti dokonce učí ve škole.
Je teplý letní večer. John Bell během kontroly kukuřičného pole zahlédne podivné zvíře. „Mělo to tělo psa a hlavu králíka,“ vypráví pak doma a s pokrčením ramen dodává:
„Střelil jsem po tom, ale zmizelo.“ Ten večer rodina poprvé slyší podivné bouchání a škrábání na stěny srubu. Jako by se dovnitř snažilo dostat nějaké velké zvíře. Když však Bell dům obchází, nic nevidí.
Druhý den si Drewry Bell (1796–1865) a jeho sestra Betsy (1806-1888) všimnou podivné stařeny. Když ji však dívka osloví, žena zmizí.
Neviditelný útočník fackuje a škrábe
Situace se zhoršuje. Něco z Bellových stahuje peřiny a tahá je za vlasy. Nejčastější obětí je malá Betsy, kterou neviditelná bytost škrábe a fackuje takovou silou, že jí na těle zůstávají krvavé škrábance, modřiny a na tváři otisky prstů.
John rodinu nabádá, aby vše držela v tajnosti. Když to však trvá celý rok, sám se obrací s prosbou na souseda Jamese Johnstona(1759-1851). Ten stráví v domě noc a vše okusí na vlastní kůži.
Marně volá do tmy „Ve jménu Páně, kdo jsi a co chceš!“ Odpovědi se nedočká. Slíbí však pomoc. Stejně tak i místní učitel Richard Powell (1795-1848). Jejich snaha je však marná.
Budoucí prezident zděšeně prchá!
Případ upoutá i pozornost budoucího amerického prezidenta Andrewa Jacksona (1767–1845). V roce 1819 se rozhodne s několika vojáky strávit na farmě noc a odhalit podvod. Jenže ráno už ho zastihne na cestě do Nashvillu. Je otřesený a dušuje se:
„Raději bych znovu čelil britské armádě, než tam strávit další noc“. John Bell jako majitel farmy uprchnout nemůže a právě on se postupně stává terčem duchovy zlosti. Neustále do sužuje a nedá mu odpočinout.
Nakonec vyčerpaný muž 19. prosince 1820 upadá do kómatu a o den později za záhadných okolností umírá.
Čarodějnice nebo znásilnění?
Tolik legenda. Ta také tvrdí, že za vším je pomsta „čarodějnice“ Katy Battsové(?–1847). Sousedky, která měla s Bellem obchodní spory.
To je však sporné, protože i když se podle historických pramenů s Johnem soudila, se zbytkem rodiny měla dobré vztahy. S Lucy si dokonce při práci často společně zazpívaly.
Americký psycholog Nandor Forot (1895–1964) přichází s teorií poltergeista skrze něhož se projevovala Betsy. John Bell, vážený občan a vzorný křesťan, totiž podle některých indicií svou dceru sexuálně zneužíval. Její modřiny a škrábance mohou pocházet právě ze znásilnění.
Pomsta zamilovaného učitele?
Z tohoto obvinění vychází i další teorie. „Miluji vás Betsy,“ vyznává se údajně o jedenáct let mladší dívce ze svých citů Richard Powell. A když odhalí pravdu o Johnovi, rozhodne se mstít. Možná i s dívčinou pomocí.
Rozehrává hru na ducha, kterou využívá i k tomu, aby rozbil zasnoubení Betsy a Bellem protěžovaného Joshuy Gardnera (1800–1887). Obojí se mu daří. Zasnoubení je zrušeno a John Bell umírá. Pravděpodobně otráven.
Podle jiné teorie ho však otrávila manželka Lucy, když odhalila pravdu o zneužívání dcery. V roce 1824, kdy Betsy dosáhne 18 let, se každopádně provdá za Powella a postupně mu porodí osm dětí.
Všechno je jen výmysl!
Nové vědecké výzkumy však zpochybňují i tuto teorii a tvrdí, že celý příběh je pouhý folklór. Neexistuje pro něj údajně žádný spolehlivý důkaz.
„Nejstarší dochovaná zmínka pochází až z roku 1886,“ tvrdí americký badatel Ben Radford (*1970) a dodává: „To už od událostí uplynulo 65 let a všichni možní aktéři byli mrtví.“ Navíc všechny informace vychází z jediného zdroje.
Knihy, kterou novinář Martin Van Buren Ingram (1832-1909) údajně napsal na základě deníku Richarda Bella. Tento zdroj však nelze ověřit. Tolik vědci.
I přes jejich skepsi však případ ducha z Bellovy farmy zůstává pevně usazen v americké historii.