Domů     Krásný i strašidelný hrad Zvíkov. Mohli v něm pobývat i Markomani?
Krásný i strašidelný hrad Zvíkov. Mohli v něm pobývat i Markomani?
22.4.2023

Gotický, romantický, majestátní i tajemný. Všechny přídomky si po právu zaslouží jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů.

Zvíkov, tyčící se na ostrohu u soutoku Vltavy a Otavy, budí vášně už jen proto, že v podstatě nevíme, kdo a kdy jej založil.

Kolem opulentní Hlízové věže to praská ve švech. Návštěvníky fascinuje mohutná stavba, které se také říká „Markomanka“ a která na první pohled působí jako nejstarší část hradního komplexu. Největší údiv ale vzbuzují velké bosované kvádry, z nichž věž sestává.

Na těchto „hlízách“ jsou bohatě rozeseté tajemné znaky, jež se nápadně podobají dávnému runovému písmu využívanému Germány. Je možné, že základy hradu položili právě oni? A jaká další tajemství nás čekají v útrobách chladných zdí Zvíkova?

Věž stará 1700 let?

Než se vypravíme do jednotlivých síní, věží a komnat opředených legendami, pověstmi a bájemi, dopřejme si krátký exkurz do historie hradu. Při něm totiž zjistíme, že tajemné je i jeho samotné založení.

Všeobecně přijímanou teorií je ta o stavitelské činnosti krále Přemysla Otakara I. (1155–1230). Král se měl postarat o výstavbu průchozího hradu na ostrohu nad Vltavou, u nějž vznikla také osada s kostelíkem.

Tu ale v průběhu času doslova zatopila voda a dnes o ní již nic nevíme. Stejně jako netušíme nic o tom, že by Zvíkov vznikl na místě nějakého již stojícího opevnění.

Zmínku nemáme ani o oné Hlízové věži, jejíž stáří dokonce někteří badatelé odhadují na nějakých 1700 let! Vystavět ji prý mohli už staří Římané, mnohem rozšířenější je však přesvědčení, že se na jejím vybudování podíleli Germáni.

Jak stará je vlastně kamenná věž Markomanka? FOTO: Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Jak stará je vlastně kamenná věž Markomanka? FOTO: Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Runy, nebo obyčejné znaky kameníků?

Konkrétně mělo jít o germánský kmen Markomanů, který obýval i území české kotliny. Markomané  byli kdysi dávno vášniví protivníci Římanů a stavba Hlízové věže tak mohla být jen snahou ochránit své državy proti římskému obrovi.

Pevnostní věž na místě dnešního Zvíkova je doslova posetá desítkami oněch tajemných značek a znamení připomínajících runy. Celou, na první pohled možná bláznivou teorii o Markomanech bychom mohli zavrhnout pouhým mávnutím ruky.

Odborníci totiž nabízejí prosté a jednoduché řešení – nejde o žádné runy, ale o pouhé kamenické značky. Středověcí kameníci si skutečně značili každý den dílo v místě, kde právě skončili. Podle toho jim pak byl vypočítán plat za každý jeden den.

Pro tuto hypotézu svědčí i fakt, že se tento kamenický postup uplatňoval v době vrcholného středověku a stavby tohoto typu oděné do podoby německé gotiky začal masivněji budovat král Přemysl Otakar II. (1233–1278). Neinspiroval se nikde jinde než na dvoře císaře Svaté říše římské.

Materiál z nedalekého oppida

To by ale znamenalo, že věž nevzniká dříve než zbytek hradu, ale později – až po roce 1250! Jak to tak bývá, věc není tak černobílá. Je skutečně teze o kamenických znacích pravdivá? Proč by pak tyto značky byly jen a pouze na Zvíkově.

Žádný jiný český hrad totiž označením nedisponuje a už vůbec ne v tak masivním rozsahu.

Třetí možností je, že první opevnění zde vybudovali už Římané za vlády císaře Marka Aurelia (121–180). Je pravda, že podobně vypadající římské stavby stávaly na březích Dunaje.

Že by ale Římané vystavěli svou strážní věž hluboko v nepřátelském markomanském území? Co když neplatí ani jedna z nabízených verzí a věž jen někdo postavil z materiálů ze stavení, které na místě stálo dávno předtím?

Mohlo jít třeba o materiál z jen čtyři kilometry vzdáleného keltského oppida. Na prokazatelnou odpověď si zřejmě budeme muset ještě pár let počkat.

Královská koruna čeká na Karlštejn

Zavítejme už ale konečně do útrob hradu. Kde jinde začít než v záhadami obestřené Hlízové věži. Zajímat nás bude speciální komnata v jejím prvním patře. Již její název napovídá, jaké tajemství měla skrývat.

V nevelké Korunní síni měl totiž spočívat jeden z nejvzácnějších českých klenotů. Královská svatováclavská koruna, kterou nechal zhotovit císař a král Karel IV. (1316–1378).

Podle rožmberského kronikáře Václava Břežana byla koruna spolu s důležitými listinami a dalšími klenoty uschována na Zvíkově do doby, než byl vystavěn majestátní Karlštejn.

Z knihy vydavatele Josefa R. Vilímka Letem českým světem z konce 19. století se dozvídáme totožný údaj. Svatováclavská koruna byla zhotovena v roce 1346 a s výstavbou Karlštejna se započalo necelé dva roky poté.

Je pravda, že Karel zprvu nový reprezentativní hrad nezamýšlel využít i jako „klenotnici“ pro nové korunovační klenoty. S tímto nápadem prý přišel až necelých 10 let poté. S rozhodnutím byla spojena také výstavba nových věží a dalších částí komplexu. Mohla tak být koruna oněch 10 let uchovávána v Korunní síni na Zvíkově?

Před vznikem Orlické přehrady se Zvíkov tyčil mnohem výš. FOTO: Jindřich Eckert / Creative Commons / volné dílo
Před vznikem Orlické přehrady se Zvíkov tyčil mnohem výš. FOTO: Jindřich Eckert / Creative Commons / volné dílo

Lustr, nebo přemyslovský klenot?

Nebo snad šlo o původní korunu, kterou byli korunováni poslední přemyslovští králové? O ní toho mnoho nevíme. Karel IV. ji  údajně daroval do pokladnice v Cáchách. Ať už svatováclavská, nebo přemyslovská, koruna měla na Zvíkově viset na jakémsi kruhu.

„Ten byl zavěšený na řetězu spuštěném ze stropu Korunní síně v Hlízové věži. Možná však jde v tomto případě o falešnou interpretaci – podobně totiž bývaly zavěšeny lustry se svíčkami.

Těmto lustrům se totiž říkalo koruna!“ objasňuje záhadu publicista Vladimír Šiška, který se záhadami zabývá takřka celý život.

Proč by pak ale kronikáři mluvili o „královské“ koruně?

V neprospěch uchování svatováclavské koruny na Zvíkově svědčí i první písemný záznam o koruně z roku 1351. Jde o ochranný dokument papeže Klementa VI. (1291–1352), jenž hovoří o tom, že koruna spočívá na hlavě svatého Václava v Chrámu svatého Víta v Praze.

Není apoštol jako apoštol

Pojďme konečně opustit Markomanku a zavítejme na další magické místo hradu – do hradní kaple. Nejcennější a nejkrásnější část Zvíkova k naší oblíbené Hlízové věži jenom přiléhá, záhadami a tajemstvími jako by však od ní nasála.

Možná právě proto, že ji Hlízová věž chrání, zůstává kaple nejzachovalejším místem komplexu – dodnes ji navštívíte takřka v původní podobě.

Nás ale nebude zajímat zdobený balkonek ani dlaždice s německými královskými nápisy. Náš zrak spočine na zdech. Bohatá malířská výzdoba nicméně není úplně původní a vznikla až někdy v období po roce 1473. Kdo ji prazvláštními motivy ozdobil, dodnes není jasné.

Kaple je kromě těchto zvláštních bytostí na zdech vyzdobena  postavami apoštolů a dalších novozákonních postav. Při bližším zkoumání podivných tvorů si musíme říct, že takto rozhodně nevypadají apoštolové.

Postavy na první pohled upoutají nadměrně velkými ptačími zobáky, vybavené jsou dlouhými meči.

Jsou záhadné postavy opravdu moroví doktoři? FOTO: Johannes Ebert / Creative Commons / volné dílo
Jsou záhadné postavy opravdu moroví doktoři? FOTO: Johannes Ebert / Creative Commons / volné dílo

Moroví doktoři

Apoštolové přece byli zřídkakdy ozbrojení a už vůbec neměli špičaté dlouhé zobáky. I když jsou ony zobáky těžko rozeznatelné, nikdo nepopírá, že tu skutečně jsou. Postavy oděné do bílého hávu a s maskou místo hlavy zkrátka budí pozornost a otázky.

Jde snad o ztvárnění lékařů, kteří pomáhali přemoci černou smrt – epidemie moru ve středověku?

Doktor, jenž měl léčit mor, byl skutečně oblečen do pláště a klobouku z voskované kůže, na hlavě měl masku s prodlouženým zobákem, do kterého si naléval oleje a bylinky.

Možná že chtěl autor jen vzdát úctu těmto lékařům. Možná že chtěl naznačit, že kaple je místo s léčivými schopnostmi. Teorii o morových doktorech ale odporuje tvar zobáků. Ty jsou na malbách dlouhé, tenké a rovné.

Hlavy taktéž neodpovídají příliš lidské podobě… A meče? Ty už vůbec nedávají smysl. Teorii o morových doktorech navíc smete ze stolu skutečnost, že ony zobákovité masky spatří světlo světa až v 16. století!

Nádvoří hradního jádra s arkádovými ochozy. FOTO: Klaus Kettner / Creative Commons / CC BY 2.5
Nádvoří hradního jádra s arkádovými ochozy. FOTO: Klaus Kettner / Creative Commons / CC BY 2.5

Bálová kultura

Záhada postav se zobany zatím zůstává nevyřešená. Některé teorie sice hovoří o maskách na maškarní bály, které se v té době rozmáhaly, koho ale měla taková maska symbolizovat? Jak už víme, morové doktory rozhodně ne. Možná ptáky. Ale proč by byli ozbrojeni?

Skeptikové namítají, že malba vůbec nemusí být staršího data a poukazují na skutečnost, že malby v kapli a sakristii jsou přístupné komukoli bez průvodce a dozoru. Napodobil snad někdo staré malby a chtěl zamotat milovníkům historie hlavy?

Je to možné, ani vzdáleně podobné malby se nenacházejí na žádném jiném hradě a ani ve středověkých knihách. I zodpovězení této otázky si proto žádá důkladnou analýzu.

Neškodný i krvelačný Rarášek

Další, ale rozhodně ne poslední záhadou je postava zvíkovského raráška, která se zdá být i poměrně humorným zpestřením hradních záhad. Pokud projdete hradní svatební síní, objeví se před vámi malebná klenutá jizba. Ta v minulosti sloužila jako jídelna.

Podle legend se právě v této místnosti zjevuje škodolibý a zlomyslný duch, jemuž se začalo říkat rarášek.

Ten v dávných dobách budil spící hosty a ničil jejich věci. Ještě v roce 1579 prý vyžene dělníky, kteří přijdou opravit Markomanku. Rarášek údajně prostory střežil i v roce 1994 při natáčení pohádky Marie Růžička.

Filmaři chtěli natáčet i v místě bývalé jídelny a pověsti o zvíkovském raráškovi se vysmáli. Dohra tohoto neuváženého činu už ale rozhodně úsměvná není. V rámci několika hodin přichází štáb o tři monitory a musí některé scény dotočit venku.

Smůla a negativní energie prostupuje celý natáčecí proces a režiséra Aleše Horala do roka stihne smrt. Možná šlo pouze o náhodu, možná šlo o prastarou kletbu. Horal totiž na hradě při natáčení přespává v Korunní síni. Ztrestal jej snad za tento prohřešek nyní ne už tak veselý zvíkovský rarášek?

Foto: Karelj / Creative Commons / volné dílo, Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Jindřich Eckert / Creative Commons / volné dílo, Klaus Kettner / Creative Commons / CC BY 2.5, Johannes Ebert / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz