Vloni k nám zavítalo jaro se značným předstihem a letos to vypadá, že přijde ještě o něco dříve. Čeká nás tedy i brzké zahájení letošní koupací sezóny? Ne tak docela.
První jarní paprsky se sice zdají být silné, přesto však trvá poněkud dlouho, než se bazén vyhřeje na optimální teplotu. Jedním z levných a ekologických způsobů, jak vyhřívání urychlit, je právě solární ohřev bazénu.
Jak solární ohřev bazénu funguje?
Pod pojmem solární ohřev si možná představíte jakýsi sofistikovaný přístroj, jde však „pouze“ o černý panel nebo kolektor kulatého či obdélníkového tvaru, který jednoduše připojíte k bazénové filtraci.
Malými dutinkami uvnitř panelu pak proudí voda, která se díky slunečnímu záření průběžně vyhřívá a následně putuje čistá a vyhřátá zpět do bazénu.
Solární ohřev vám tedy nejen prodlouží a urychlí koupací sezónu, ale také vám zajistí ohřev vody v bazénu i v méně příznivém počasí.
Až o 6 stupňů Celsia teplejší voda v bazénu
Během pár dnů můžete tímto jednoduchým a čistě přírodním způsobem vyhřát bazén až o 6 stupňů Celsia, aniž by vás to něco stálo. Instalace i obsluha solárního ohřevu je navíc velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý.
Pro zvýšení efektivity ohřevu můžete napojit i více solárních ohřevů na sebe, nicméně v takovém případě počítejte se snížením výkonu filtrace.
Na co se zaměřit při výběru solárního ohřevu?
Délka ohřevu vody a její výsledná teplota závisí především na velikosti solárního ohřevu – čím větší panel, tím větší objem vody se prohřeje – a zároveň na kvalitě vaší bazénové filtrace.
Platí tedy, že čím kvalitnější máte filtraci, tím rychleji se vám voda v bazénu prohřeje.
Asi nemusíme zmiňovat, že nejlépe si solární ohřev rozumí s pískovou filtrací. Při výběru solárního ohřevu se dívejte hlavně na jeho velikost.
Pokud tedy máte bazén o velikosti 20 litrů, měl by tuto hodnotu uvádět i výrobce daného solárního ohřevu.