Venku pěkně mrzne, ale čepice vám nesluší nebo si nechcete kazit účet? Řešením na tuhou zimu jsou také chlupaté ušní klapky! Věděli jste, jak dlouho už je lidé nosí a proč vlastně tak skvěle fungují?
Patnáctiletý Chester Greenwood (1858-1937) miluje bruslení. Pochází z Farmingtonu, nevelkého města ve státě Maine na severu USA, kde bývají opravdu dlouhé a tuhé zimy.
Není divu, že jednoho odpoledne roku 1873 Chestera při bruslení pořádně mrznou uši. Čepici nemá, ty jsou totiž obvykle z vlny, která ho příšerně kouše. Zkusí si tedy kolem hlavy uvázat šálu, ta ale není o nic příjemnější a neustále padá…
Pak ho ale něco napadne! Když přijde domů, ohne kus drátu do obloučku, na koncích udělá očka a poprosí babičku, aby mu přes ně našila kousky bobří kožešiny. Ty určitě uši pěkně zahřejí.
Trefa do černého
Když ho s podivnou věcí na hlavě zahlédnou kamarádi, neubrání se posměškům. Ovšem kdo to zkusí také, zjistí, že to opravdu funguje!
To už Chester zatím svůj vynález trochu zdokonalí, nazve ho Champion Ear Protector a 13. března 1877 je mu udělen patent. Nepřejícní tedy nezapomenou zdůraznit, že o úplně první ochranu uší před mrazem nejde.
Pár lidí před ním už něco podobného napadlo také, ovšem Greenwodova inovace spočívá ve speciálním klipu do tvaru V, který drží hřejivé konce pěkně na uších.
O vynález je skutečně zájem, proto tvůrce neváhá založit nedaleko svého rodného města továrnu. Chester Greenwood & Company factory od začátku prosperuje.
Jméno pro ušní klapky se v angličtině mění na „earmuffs“ a ještě v posledních dekádách 19. století se vyvážejí do celého světa.
Úspěch se potvrdí i během první světové války, kdy Greenwood prodá mnoho klapek americkým vojákům.
Proč jsou lepší než čepice?
Jak je ale možné, že něco tak malého pomůže v opravdovém mrazu? Ušní boltce, které slouží k odchytávání zvukových vln do vnějšího zvukovodu, představují poměrně velký povrch kůže.
Zároveň je na nich jen minimum svalů, takže nemají moc možností, jak se přirozeným pohybem zahřát. Často tedy bývají první částí těla, která vám při poklesu teploty začne mrznout!
Lidé mají mnohdy studené uši i tehdy, kdy jim na tělo zima není, protože se zahřejí třeba při manuální práci. Pokud si v takovém případě nasadíte čepici, začne se vám potit hlava a od vlhkých vlasů pak můžete snadno prochladnout.
S klapkami to nehrozí, zahřejí se vám pouze uši a vyhnete se tvorbě přílišného tepla.
Sláva vynálezci!
Dnes je Chester Greenwood považován za jednoho z nejplodnějších amerických vynálezců.
Na kontě má více než stovku patentů, včetně speciální čajové konvice, hrábí s ocelovými zuby, reklamní krabičky na zápalky, stroje na výrobu dřevěných cívek nebo třeba držáku deštníku pro pošťáky. Slávu chlupatých klapek ale nic z toho nepřekoná!
Obyvatelé amerického Farmingtonu jsou však Chesterovi vděčni rozhodně za víc, než jen že jim v zimě nemrznou uši. Továrna, která v roce 1936 již vyprodukuje 400 000 kusů klapek, především po více než 60 let mnoha místním poskytuje práci.
Na svého krajana jsou tu dodnes pyšní a vždy první sobotu v prosinci, kdy tu většinou zima již pořádně udeří, nasadí všichni klapky na uši a vydají se do ulic. Slaví se tzv. Chester Greenwood Day.