Předpovědí konce světa můžete nalézt několik stovek, ne-li několik tisíců. Co vede k šílenství, během něhož lidé v očekávání konce všech věcí ruší pojistky, opouští rodiny a prodávají majetky.
Vyvolat paniku dokáže i tak běžný astronomický jev, jakým je návrat Halleyovy komety.
V pravidelných intervalech 75 až 76 let se vrací, proletí kolem Země a zase zmizí. Například v roce 1066 „předpoví“ porážku anglosaských vojsk v bitvě u Hastingsu.
Halleyova kometa, zřejmě neslavnější ze všech komet, dokázala v lidské historii vzbudit nejednu paniku. Ta nejmasovější nastane na počátku 20. století.
Humor… a panika
Jak se můžeme dozvědět z českého dobového tisku, v roce 1910 kvůli ní „není žádná zima, máslo je dražší, ve Francii začíná potopa světa a u nás se dějí věci, které také nasvědčují, že není všechno v pořádku.
Hokynář uvedl na doklad toho případ z nejbližšího sousedství, kde v docela pořádné rodině se po svatbě narodilo dítě za čtvrt léta.
A navíc naše domovnice na konto té komety už 14 dní nemete schody!“ I tento humorný komentář však ilustruje situaci, která v roce 1910 nastává: Po celém světě se šíří strach a panika z brzkého konce světa.
Zabije vás plyn!
V novinách vycházejí různé články, z nichž mnohé varují před záhubou. Kometa prý proletí v tak těsné blízkosti země, že jedovaté plyny z jejího ohonu zahubí miliony lidí.
Někteří s vidinou konce utrácí naspořené peníze, jiní si vyřizují osobní účty a třeba i vraždí. Počet sebevražd rapidně stoupá. Ti opatrnější utěsňují okna, dveře a komíny, aby jedovaté ovzduší neproniklo do bytů.
Pojistěte se proti kometě!
Chytrolíni začnou vydělávat na kometových pojistkách a protikometových pilulkách, které vliv jedovatých plynů neutralizují. Policie dokonce zabrání obětování mladé dívky, panny.
Paniku znásobují články v novinách – je to například poprvé, co je Halleyova kometa vyfotografována. „Pokud technika svede toto, tak se vědci mýlit přece nemohou,“ říkají si lidé a panice podléhají i ti, kteří si do té doby zachovali zdravý rozum.
Nakonec se nic nestane. Největší záhadou spjatou s kometou tak zůstává život spisovatele Marka Twaina (1835–1910). Narodí se v roce, kdy Halleyova kometa proletěla kolem Země, a předpovídá, že zemře s jejím dalším průletem. Nemýlí se. Jde o náhodu, anebo znamení?