Domů     Koka: Nevinný životabudič, nebo nebezpečná droga?
Koka: Nevinný životabudič, nebo nebezpečná droga?

Kokainovník je keř, pocházející z Jižní Ameriky. Tamní indiáni jeho listy od nepaměti žvýkali, aby získali sílu. V roce 1860 byl z rostliny extrahován kokain, používaný nejprve jako anestetikum.

Dnes je však zakázanou drogou téměř po celém světě, a s ním i lístky koky. Podaří se to pěstitelským zemím změnit?

V dnešní době jsou největšími producenty kokových listů země Jižní Ameriky – Kolumbie, Peru, Bolívie a severozápadní Brazílie, omezeně se rostlina pěstuje také na Jávě, Srí Lance a v Austrálii.

Listy koky, která má povzbuzující účinky na organismus, žvýkali už staří Inkové. Listy v ústech doplnili vhodnou zásaditou látkou – páleným vápnem, vápenitým kamínkem, rostlinným popelem – která uvolnila kokainové soli.

Když listy požvýkali, vytvořili z nich kuličku, kterou na zhruba 40 minut vložili pod horní ret.

Klenot Jižní Ameriky
Klenot Jižní Ameriky

Koka mimo zákon

Také dnes v zemích Jižní Ameriky denně žvýká koku na 15 milionů lidí. Jenže z listů se extrahuje i kokain, nepovolená návyková droga. Proto se rostlina i její listy ocitly roku 1961 na seznamu zakázaných látek.

Ač zpráva Světové zdravotnické organizace z roku 1995 shledala, že žvýkání lístků koky nemá žádné negativní účinky na zdraví, kokainovník ze seznamu nezmizel. Jaká je vlastně historie jedné z nejdéle používaných drog?

Nelegální je pouze kokain, který se z listů koky extrahuje.
Nelegální je pouze kokain, který se z listů koky extrahuje.

Kde se vzal kokainovník?

Rudodřev koka (Erythroxylum coca) neboli kokainovník pravý, pojmenovaný podle rudé barvy své borky (kmene), je až 2,5 metru vysoký keř se zelenými listy elipsovitého tvaru. A právě tyto listy jsou považovány za požehnání i prokletí zároveň.

Obsahují 14 alkaloidů (zásaditých sloučenin, plnících v rostlině obrannou funkci), z nichž nejdůležitější je ten, který slouží k výrobě kokainu. Kokainovník roste na teplých a vlhkých svazích jihoamerických And, ve výšce asi 800 až 2000 m. n. m.

Pěstovat ho začal kmen Čibčů, žijících ve střední Kolumbii. Díky obchodu s jinými kmeny se obliba jeho listů šířila.

Pozitivní účinky jen pro vyvolené

Inkové, představitelé nejmocnějšího impéria na území Jižní Ameriky před příchodem Španělů, koku považovali za posvátnou rostlinu a uctívali ji. Věděli o jejích pozitivních účincích, dávala jim sílu, zbavovala je nevolností, tišila hlad a psychicky uklidňovala.

Svým poddaným ji ale dopřát nechtěli, byla určena jen pro vyvolené – panovníka, šlechtu a kněží, kterým sloužila rovněž ke spojení se s duchy.

Využívali ji jako anestetikum při trepanacích lebek (vytvoření otvoru pro zmírnění otoku mozku) a na povzbuzení pro posly, kteří putovali přes rozlehlé území, ovládané Inky.

Inkové považovali koku za posvátnou rostlinu.
Inkové považovali koku za posvátnou rostlinu.

Když říši dobyli Španělé, nejprve se ke koce stavěli odmítavě. Jakmile ale zjistili, že indiánům nahrazuje jídlo a jsou díky ní výkonnější, začali ji dávat všem, kteří pro ně pracovali jako otroci.

V Jižní Americe se tak zasloužili o masové rozšíření návyku ji žvýkat. Do Evropy se koka dostala už v 16. století, ale oblibu si nezískala. Po usušení totiž obsah kokainu v listech prudce klesl. Popularitu si získala až později.

Roku 1855 z ní poprvé německý chemik Friedrich Gaedcke (1828–1890) izoloval účinnou látku, kterou označil jako erythroxylin. Jeho postup vylepšil a podrobně popsal roku 1860 další Němec Albert Niemann (1834–1861). Získanou látku nazval kokain.

Všelék jménem kokain

V 80. letech 19. století se začal kokain využívat jako lokální anestetikum a lék proti bolesti, dále k léčbě závislosti na opiátech, což už se dnes nejeví jako nejlepší nápad, protože sám psychickou závislost způsobuje.

Na 1 kg kokainu bylo potřeba 200–400 kg listů koky.

Sběr koky
Sběr koky

Pozitivních účinků koky si povšimli také francouzský chemik z Korsiky Ange-François Mariani (1838–1914), který roku 1863 začal vyrábět tzv. víno Mariari, ve kterém vylouhoval lístky koky. Jeden litr obsahoval asi 200 miligramů kokainu.

Skvěle zvládl reklamu a za chvíli byl jeho nápoj tak populární, že musel koku dovážet po tunách.

Kde vzala své jméno Coca-Cola?

Mariariho víno si oblíbila královna Viktorie, spisovatel Jules Verne, vynálezce Thomas Alva Edison i legendární otec psychoanalýzy Sigmund Freud. Nápoji se dařilo i v USA, kde ovšem narazil na konkurenci.

Lékárník z Atlanty John S. Pemberton (1831–1888) namíchal podobný nápoj, vedle koky obohacený ještě o výtažek z listů damiány (afrodiziakum) a kolových oříšků (obsahují kofein).

Když byla roku 1885 zavedena prohibice, přišel Pemberton s variantou bez alkoholu, kterou nazval Coca-Cola. Ta dnešní však už obsahuje jen bezkokainový výtažek z koky.

John Pemberton namíchal z koky a kolových oříšků slavný nápoj Coca-cola.
John Pemberton namíchal z koky a kolových oříšků slavný nápoj Coca-cola.

Zakázaná droga

Postupem se přístup ke kokainu změnil, začal být spojován se zločinem a veřejné mínění se obrátilo proti němu. Ve většině států by roku 1914 spolu s opiáty postaven mimo zákon.

Už se vědělo, že jde o nebezpečnou drogu, která navozuje silnou euforii, pocit vzrušení a radosti, zvyšuje sebedůvěru a družnost i schopnost se soustředit. Zároveň také agresi a neklid.

Kokové listy byly prohlášeny konvencí OSN za nelegální narkotikum v roce 1961. Podaří se jihoamerickým zemím někdy listy koky ze seznamu odstranit? Těžko říct.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz