Domů     Klíšťata: Máme se jich opravdu tolik bát?
Klíšťata: Máme se jich opravdu tolik bát?

Nikdo je nemá rád, ani ten největší milovník přírody. Přesto jsou evergreenem každého léta. Máme se jich opravdu tolik bát? A co o klíšťatech ještě nevíme?

Jistě to znáte. Vracíte se z krásného výletu, ale doma na vás čeká nepříjemné zjištění – zakouslo se do vás klíště. Snažíte se vybavit si základní poučky, jak že se ho vlastně zbavit, ale slyšeli jste jich už tolik, že nevíte, který způsob zvolit. Tak tedy – kroužit, namydlit nebo namazat krémem?

1. V žáru slunce a společnosti klíšťat?

Mýtus: Klíšťata se objevují výhradně v létě.

Verdikt: Nesmysl

Přestože je pro většinu z nás setkání s klíštětem obecným (Ixodes ricinus) symbolem léta, samotné klíště vysoké letní teploty nesnáší. To, že největší klíšťové nebezpečí hrozí v letních měsících, tedy není pravda.

Před horkem se totiž tito drobní cizopasníci ukrývají pod chladivou zem a radši než na člověka se chytají na drobné hlodavce. Nakrmit se z lidské krve tak vylézají spíš v jarním období mezi březnem a červnem a na podzim. Klíštěti dokonce nevadí ani teplota kolem 5 stupňů Celsia!

Na klíště můžete narazit téměř kdykoli a kdekoli.
Na klíště můžete narazit téměř kdykoli a kdekoli.

2. Móda pod taktovkou parazitů

Mýtus: Klíště nejde na světlé oblečení.

Verdikt: Nesmysl

Světlá barva oblečení sice možná lépe odráží teplé sluneční paprsky, a tak vám není v létě tak horko, na parazitující klíšťata ale ten samý fígl neplatí.

Klíště totiž nemá vyvinutý zrak natolik, aby si vybíralo, ke kterému kousku z vašeho šatníku se zrovna uchytí. Světlá barva má ale přece jen jednu nespornou výhodu – tmavé klíště na něm mnohem snáz uvidíte vy.

Pokud navíc zvolíte hladkou látku, klíštěti se po ní bude hůř šplhat vzhůru. Vydáte-li se na procházku a chcete-li se klíšťatům vyhýbat, na módní pravidla musíte zapomenout. Ideálním outfitem jsou totiž dlouhé světlé kalhoty zastrčené do ponožek.

Do přírody raději noste dlouhé kalhoty a možná si je dokonce zastrčte do kalhot.
Do přírody raději noste dlouhé kalhoty a možná si je dokonce zastrčte do kalhot.

3. Do lesa s deštníkem?

Mýtus: Klíšťata žijí jen v lese a skáčou ze stromů.

Verdikt: Nesmysl

Pokud se kvůli klíšťatům vydáváte do lesa zahalení od hlavy až k patě a na rozkvetlé louce ze sebe oblečení strháte, pak vězte, že nebezpečí klíšťat nečíhá pouze v lesním porostu. Klíště obecné si libuje naprosto všude, kde roste tráva vyšší než 20 centimetrů.

Narazit na něj tedy můžete i na zahradě, v parku i podél řek. Daleko méně se mu líbí na otevřených, prosluněných a suchých místech nebo v jehličnatých lesích. Bojíte se, že mýtus o skákání klíšťat ze stromů je pravda?

Pak vás musíme uklidnit – klíště se rádo drží při zemi. Jeho styl útoku je zcela jiný – vztyčí přední pár nohou, aby se lépe přichytilo ke svému hostiteli.

Deštník do lesa vás rozhodně nezachrání.
Deštník do lesa vás rozhodně nezachrání.

EpochaPlus.cz dodává:

V nejnižších částech porostu se vyskytují larvy klíšťat, které se uchytávají zejména na hlodavce. O něco výš žijí předstupně dospělých klíšťat, takzvané nymfy. Ty se většinou přisávají na větší savce a vaše čtyřnohé mazlíčky. Dospělá klíšťata, která si „brousí zuby“ na člověka, žijí nejvýš.

4. Na klíšťata s octem a olejem

Mýtus: Proti klíšťatům stačí rychlý přestřik oblečení repelentem.

Verdikt: Částečná pravda

Vybavit se do přírody repelentem je určitě správná věc. Myslet si však, že nás pouhých pár stříknutí dočista ochrání před útoky klíšťat, až tak správné není. Klíšťata jsou totiž velmi zákeřná a dokážou si najít sebemenší skulinku, kam se repelent nedostal.

Při aplikaci je tedy třeba dbát na důkladnost a neopomenout jediný kus těla. I přesto se nelze na repelent stoprocentně spoléhat, navíc je nutné aplikaci pravidelně opakovat, protože účinná látka postupně vyprchává.

Chcete-li zkusit přírodní verzi repelentu, smíchejte jablečný ocet v poměru 1 ku 2 dílům vody a přidejte trochu vonného oleje. Aplikaci ale opakujte nelépe po 30 minutách.

Přírodní repelenty fungují, ale musíte je na sebe lít každou půlhodinu.
Přírodní repelenty fungují, ale musíte je na sebe lít každou půlhodinu.

5. Je libo sladší krev?

Mýtus: Klíště jde jen na člověka se sladkou krví.

obdélníček verdiktu: Nesmysl

Máš sladkou krev,“ zní časté vysvětlení toho, že vás žerou komáři i klíšťata víc než vaše přátele. To je však holý nesmysl. Klíštěti je totiž jedno, jakou krev máte, hlavně, že má co sát. Tito cizopasníci se orientují podle čichu.

Není to tedy „příchuť“ vaší krve, co je láká, nýbrž lidský pach, teplo i oxid uhličitý, který vydechujete. Díky tomu se vytvářejí kolem klíšťat další mýty – údajně jim smrdí člověk po konzumaci piva či česneku.

Faktem je, že pivní či česnekový dech není nic příjemného ani pro společnost lidí. Zda však v těchto případech klíšťata raději berou do zaječích, není vědecky dokázáno.

Nejnebezpečnější na klíštěti je jeho sosáček.
Nejnebezpečnější na klíštěti je jeho sosáček.

6. Nebezpečný je sosáček

Mýtus: Nemoc se do těla dostává pomocí kusadel.

Verdikt: Nesmysl

Jakmile se klíště infikované kupříkladu klíšťovou encefalitidou nebo boreliózou zakousne do těla a pochutnává si na teplé krvi, dochází k infikování hostitele. Neprobíhá to však za pomocí kusadel, jak se mnoho lidí domnívá.

Ta totiž slouží pouze k ukotvení v kůži. Nebezpečí nákazy klíště ukrývá ve svém sosáku, jímž saje hostitelovu krev. Zůstanou-li tedy po nesprávném odstranění klíštěte kusadla v ráně, není třeba panikařit. Riziko nákazy se tak nezvyšuje. Samotné tělo si s nimi dokáže poradit kupříkladu stejně jako s třískou.

Uvíznou-li vám v těle kusadla, nic se neděje. Tělo si s nimi poradí.
Uvíznou-li vám v těle kusadla, nic se neděje. Tělo si s nimi poradí.

7. Bez dezinfekce se neobejdete

Mýtus: Klíště nejdřív uduste, pak vyjměte otáčivým pohybem.

Verdikt: Nesmysl

A jak tedy zakousnuté klíště z těla správně odstranit? Rada, že je třeba přisáté klíště nejdřív udusit, je naprosto scestná. Přesto to, že se přitom klíště vyzvrací a ohrozí naše zdraví, není dokázáno.

Ani točit klíště po nebo proti směru hodinových ručiček není vhodné. Hrozí tím oddělení hlavičky s kusadly od zbytku těla, což následné odstranění klíštěte ještě komplikuje. Nesnažte se klíště ani rozdrtit.

Tím se do okolí dostanou všechny choroboplodné zárodky a mohou se do těla dostat sebemenší rankou. Ideální je tedy následující postup:

klíště zakápněte dezinfekčním roztokem, který necháte působit asi 15 minut, jemně klíště uchopte pinzetou (nebo ještě lépe speciálními kleštičkami) a viklavými pohyby je vytáhněte. Ranku pak znovu dezinfikujte.

Desinfekce není nezbytná.
Desinfekce není nezbytná.

EpochaPlus.cz dodáváí:

Na klíště raději vůbec nesahejte rukou, abyste zabránili šíření infekce. Po vyjmutí ho ideálně spláchněte do toalety. Po vyhození do koše by totiž na první pohled mrtvé klíště mohlo „ožít“ a ukrýt se u vás doma.

8. Nákaza i bez fleku

Mýtus: Infekce se projeví jen flekem na kůži.

Verdikt: Nesmysl

Ani tehdy, pokud se vám po odstranění klíštěte nevytvoří na kůži flek, nemáte jistotu, že jste před nákazou v bezpečí. Červená skvrna indikuje lymskou boreliózu, klíšťová encefalitida má ale jiné příznaky.

Projevuje se podobně jako chřipka, ovšem klidně až několik týdnů od kousnutí. Řídit se jen začervenáním postiženého místa tak není stoprocentní.

Flek je sice jedním z příznaků nákazy, ale nemusí vždy nastat.
Flek je sice jedním z příznaků nákazy, ale nemusí vždy nastat.
Foto: promaminky.cz, deratizator.cz, wikipedie
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz