Domů     Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
23.11.2024

Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu.

Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí přes veškeré důkazy věří, že cesta na Měsíc byla zinscenovaná.

Jedna z nejpopulárnějších konspiračních teorií, týkající se této události, tvrdí, že záběry údajného přistání na Měsíci zrežíroval v hollywoodských ateliérech režisér Stanley Kubrick.

Ten v roce 1968 natočil snímek 2001: Vesmírná odysea, na který NASA měla přispět vysokou částkou.

Kubrick se pak měl revanšovat tím, že zinscenuje přistání amerických astronautů na Měsíci, čímž měly USA oblafnout celý svět. Internetem dokonce běhá přepis údajného rozhovoru s Kubrickem, kde režisér má všechno přiznat. U tohoto rozhovoru samozřejmě chybí zdroj či důvěryhodný odkaz.

Lidé věřící v podobné konspirační teorie a přivírající oči před důkazy jsou do značné míry srovnatelní s náboženskými fundamentalisty.

Přídech komiky má pak případné setkání takových lidí s jinými konspirátory, kteří pro změnu tvrdí, že ilumináti či jiné tajné spolky si staví své tajné základny právě na Měsíci.

Pojďme se podívat na pět mýtů, které v souvislosti s přistáním na Měsíci stále kolují…

Mýtus č. 1

PŘIVEZENÉ MĚSÍČNÍ VZORKY JSOU FALEŠNÉ

Šest měsíčních výprav přivezlo na Zemi celkem 381,7 kilogramu hornin přímo z Měsíce. Zkoumaly je laboratoře z celého světa a žádného badatele nenapadlo jejich pravost zpochybňovat. Mezi vzorky byly i takové horniny, které se na Zemi vůbec nevyskytují. Vzorek z Měsíce se dostal do ruky i československým vědcům.

Stáří vzorků je výrazně vyšší než hornin na Zemi, u některých z nich jejich věk dosahuje 4,5 miliardy let, takže pamatují ty nejranější fáze sluneční soustavy.

Analýza složení měsíčních vzorků mimo jiné podpořila teorii velkého impaktu, podle které vznikl Měsíc po srážce Země s tělesem velikosti Marsu.

Lodě Apollo byly vůči záření jednoduše odstíněny hliníkovým štítem a kromě toho řídicí centrum letů vybíralo trasu místy, kde jsou van Allenovy pásy nejslabší.
Lodě Apollo byly vůči záření jednoduše odstíněny hliníkovým štítem a kromě toho řídicí centrum letů vybíralo trasu místy, kde jsou van Allenovy pásy nejslabší.

Mýtus č. 2

JE PODEZŘELÉ, ŽE NA MĚSÍCI BYLY POŘÍZENY JEN ČERNOBÍLÉ FOTOGRAFIE

Měsíční svět rozhodně nehýří barvami tak jako Země. Některé měsíční horniny sice mají barevný nádech, avšak v ostrém slunečním světle svůj odstín mnohdy ztrácejí.

Ale jak potvrdili členové všech šesti posádek, některé horniny měly třeba červený nebo oranžový odstín. Každopádně existuje spousta barevných fotografií z Měsíce, které pořídilo všech šest úspěšných misí.

Je na nich mimo jiné patrná barevná americká vlajka či zlatá folie na přistávacím modulu. NASA pomocí černobílých fotografií opravdu neměla potřebu nic zakrývat.

Zájemci si mohou prohlédnout více než 8000 fotografií, zachycující celou misi Apollo 11, na flickrovém účtu NASA.

Mýtus č. 3

ASTRONAUTI NEMOHLI PROLETĚT SKRZE VAN ALLENOVY PÁSY

Pro život na Zemi je ohromnou klikou, že má relativně silné magnetické pole. Právě ono do značné míry brání nabitým slunečním částicím pronikat k zemskému povrchu. Van Allenovy pásy obepínající Zemi tvoří právě tyto magnetosférou zachycené částice.

Je pravda, že pohyb v těchto pásech není pro lidský organismus nic příjemného. Vysoké dávky radiace by jej zde bez problémů dokázaly zahubit. Sedm posádek misí Apollo se však přesto skrze pásy vydalo.

Lodě Apollo byly vůči záření jednoduše odstíněny hliníkovým štítem a kromě toho řídicí centrum letů vybíralo trasu místy, kde jsou van Allenovy pásy nejslabší.

Celková dávka radiace, kterou astronauti obdrželi, tak byla nižší než americkým ministerstvem zdravotnictví povolená maximální roční hodnota.

Mýtus č. 4

VE VZDUCHOPRÁZDNU AMERICKÁ VLAJKA NEMOHLA VLÁT

Zřejmě nejoblíbenější argument konspirátorů, kteří předpokládají, že NASA je plná hlupáků, když jejím pracovníkům mohl uniknout tak důležitý detail. A jak to bylo doopravdy? Vlajky, které astronauti na Měsíc přivezli, byly vyrobeny na bázi nylonu.

A to je poněkud jiný materiál, než ze kterého se vyrábějí běžné vlajky, se kterými si dokáže pohrát pozemský vítr.

Designéři vlajek, kteří jistě netušili, že přistání na Měsíci bude jednou kvůli nim zpochybňováno, je navrhli tak, aby vyvolaly určitý dojem zmačkanosti a rozevlátosti.

Jsou občas propleteny tvrdším a pružným pletivem a jsou fixovány jak vertikálním sloupkem, tak i horizontální teleskopickou tyčkou.

„Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu.
„Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu.

Na videozáběrech se vlajky skutečně vlní. Je to logické – pokud s ní astronauti manipulují, tkanina se rozpohybuje.

Zatímco vzduch by postupně látku zklidnil, ve vakuu (měsíční atmosféra sice existuje, ale je prakticky neměřitelná, tvoří ji mimo jiné plynný draslík nebo sodík) jsou pohyby vlajky netlumené.

Nižší gravitace, proti Zemi šestinová, poté způsobuje na pohled i prudší pohyby. Důsledkem je proto mnohem delší doba dozvuku různých kmitů a pohybů na ploše vlajky.

Mýtus č. 5

PŘISTÁNÍ SE ODEHRÁLO V ATELIÉRU, PROTOŽE NA OBLOZE NEJSOU VIDĚT HVĚZDY

Hvězdy nejsou vidět ani na fotografiích, které astronauti pořizují na ISS. Vše je otázkou kontrastu. V blízkém okolním vesmíru sice není atmosféra, ale svit Slunce zde působí stejně jako na Zemi.

A je pochopitelné, že astronauti přistáli na osvětlené, a nikoliv na noční straně Měsíce. A stejně jako za dne na Zemi hvězdy nevidíme, odražené sluneční světlo i Měsíci znemožňuje pozorovat hvězdné nebe.

Historický milník

Mýtů je samozřejmě mnohem více, nemáme zde prostor vyvracet je všechny. Každopádně na projektu Apollo participovaly desetitisíce lidí, a pokud by se vskutku jednalo o podvod, americké tajné služby odvedly skvělou práci…

Americké přistání na Měsíci proběhlo v době studené války, kdy proti sobě stály západní a východní blok.

Sovětský kosmický výzkum byl tehdy na velmi slušné úrovni, a byť rudá vlajka na Měsíci nakonec nezavlála, Moskva měla prostředky, jak případný americký podvod odhalit.

Kreml pochybnosti nevyslovil ani u jedné z misí Apollo, byť sovětské družice Zond či Luna mnohdy americkým lodím téměř křížily cestu.

V současnosti se sice z Moskvy tu a tam ozývají hlasy, že by přistání na Měsíci bylo třeba přezkoumat, avšak to je pouze součást rozviřování nejistoty a vypouštění dezinformací, v čemž je současné Rusko skutečnou světovou špičkou.

Zdroje informací: zoom.iprima.cz, lidovky.cz, reflex.cz, tv.blesk.cz, ct24.ceskatelevize.cz
FOTO: PX FUEL
Související články
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz