Domů     Když se vám prostě nechce dělat vůbec nic… Je lenost nemoc, hřích, nebo životní styl?
Když se vám prostě nechce dělat vůbec nic… Je lenost nemoc, hřích, nebo životní styl?
13.9.2021

Kdo by to neznal! Nikdy nekončící sled povinností, které za vás nikdo neudělá, vás může časem připravit o radost ze života. Vzbuzují ve vás úkoly už jen nechuť a pomyšlení na to, jak se jim vyhnout? Kdy pomůže zkusit lenost překonat ,a kdy je naopak známkou vážnějších problémů?

Lenost, podle křesťanství jeden ze sedmi smrtelných hříchů, se projevuje neochotou konat, protože jedinci k takovému jednání chybí motivace. Člověk kvůli ní nevyužívá potenciál svých schopností, protože se mu prostě nechce.

Lenost je nejpřirozenějším projevem všech živočichů. Pokud se zrovna nezaobírají úkony nutnými k obživě nebo přežití rodu, tráví čas spánkem a odpočinkem. V zimě jich pak celá řada v souladu se zpomalením přírody upadá do zimního spánku. To jen my lidé máme pocit, že musíme být stále činorodí.

Proti lenosti může zabrat i pravidelné a časnější vstávání. Foto: Freepik
Proti lenosti může zabrat i pravidelné a časnější vstávání. Foto: Freepik

Příliš mnoho povinností

Proč vlastně? Dříve pracovali lidé na svého krále či císaře. Dnes se honíme za tím, abychom se měli lépe. Ovšem nesmí se to přehnat. Takže nás lenost občas i chrání.

Jenže nadřízení se neptají, a tak musíme často vykonávat i úkoly, které nás nebaví, nebo se nám do nich nechce.

V domácnosti je to podobné – pokud nechceme shnít ve špíně, nebo umřít hlady, musíme uklidit a uvařit (nebo si zvýšeným pracovním úsilím vydělat na večeři v restauraci).

Bojujte nadšením proti lenosti

Co když vás ale nikdy nekončící kolotoč úkolů, které prostě musíte udělat, i když se vám nechce, převálcuje? Jak se přinutíte ke splnění povinností, k nimž máte odpor?

Ruský autor píšící o životním stylu, Vadim Zeland (*1968), tvrdí, že na lenost, kterou vnímá jako blok a stagnaci, zabere jediné: aktivace energie. A doporučuje zajímavý trik: udělat si z povinnosti něco vzrušujícího. Odveďte běžnou práci s vášnivým zaujetím.

Například šéfem zadaný úkol, který vždy odkládáte až na konec, udělejte první a od srdce.

Odkládání povinností a hromadění nedodělků je cesta do pekla lenosti. Foto: PX FUEL
Odkládání povinností a hromadění nedodělků je cesta do pekla lenosti. Foto: PX FUEL

Vše děláte na poslední chvíli?

Jednou to možná může zabrat, co když se ale s leností a snahou odkládat plnění povinností a úkolů na později potýkáte neustále? Pak bojujete s tak zvanou prokrastinací.

Tam pak nejde o lenost v pravém slova smyslu, protože líný člověk ve svém životě většinou ničeho pořádného nedosáhne, ničeho se nebojí a vyhýbá se programově všem povinnostem.

Prokrastinátor na rozdíl od něj nakonec své povinnosti splní, ale za cenu maximálního vypětí a vyčerpání. V čem je u něj zakopaný pes? Ve strachu.

Bojí se, že práce, kterou má vykonat bude nepříjemná, a ještě víc se bojí toho, že při plnění úkolu selže a výsledek jeho snažení nebude tak dobrý, jak by si přál.

Není to lenost, ale strach

Proto stráví takový člověk raději hodinu hraním her na počítači, než by vyřídil nepříjemný půlminutový hovor, student uklidí celý byt, jen aby se nemusel učit nebo psát esej.

Takové chování má přitom negativní důsledky, spočívající ve sražených odměnách v práci či prodlužující se době studia. Nejhorší však je, že prokrastinátor považuje sám sebe za neschopného. Světlo na konci tunelu ale existuje.

K lenosti máme sklon všichni, ale všichni s ní také můžeme zatočit. Ne vždy to však jde samo od sebe, je to zkrátka práce se sebou samým. Foto: PX FUEL
K lenosti máme sklon všichni, ale všichni s ní také můžeme zatočit. Ne vždy to však jde samo od sebe, je to zkrátka práce se sebou samým. Foto: PX FUEL

Malými krůčky vpřed

Rada je prostá: Postupovat po malých krůčcích. Nechce se vám napsat e-mail? Tak si jen otevřete e-mailový účet. Nechce se vám běhat? Obujte boty a jděte před dům, tam už vám to zkrátka nedá a poběžíte. Také pomáhá představit si, co nejhoršího se může stát.

Většinou zjistíte, že to není až tak děsivé (např. vrátí vám práci k předělání), a navíc tak otupíte svůj strach ze selhání. Dobře také fungují jasně stanovené termíny, do kterých je třeba daný úkol stihnout.

Nevidíte v plnění úkolů žádný smysl? Zpozorněte!

Někdy však to, že se vám nic nechce, už neznačí jen lenost, ale jde o příznak nemoci. Pokud přestáváte vidět v plnění úkolů jakýkoliv smysl, nemáte na nic sílu a nic vás nezajímá, může jít o tak zvaný syndrom vyhoření.

Nějakou dobu trvá, než se rozvine, ale zejména jeho poslední fázi provází únava, pokles výkonu, úzkosti a deprese, poruchy spánku, paměti a soustřední, nespokojenost a neschopnost uvolnit se, snížení sebedůvěry i tělesné potíže (trávení, dýchání, sexualita, kardiovaskulární systém).

V ohrožení jsou lékaři, manažeři i matky

Syndrom vyhoření je provázen ztrátou činorodosti, pocity zklamání a ztrátou zájmu o práci i osobní rozvoj. Dále také smířením se s každodenním stereotypem a snahou pouze přežít.

Člověk stižený tímto syndromem je emočně oploštěný, až cynický, opouští ho jakákoli tvořivost.

Nejnáchylnější jsou k němu perfekcionisté pracující v profesích, kde se pomáhá lidem – lékaři a zdravotní sestry, učitelé, psychologové a sociální pracovníci, policisté a manažeři.

Rizikovou skupinou jsou ale také ženy v domácnosti či na mateřské dovolené a studenti.

K čemu vedou přílišné nároky a neschopnost relaxace?

Příčinou vzniku syndromu je především zvýšený tlak na vlastní výkon, provázený obavami ze selhání a přehnanou sebekritikou, a také psychické vyčerpání z důvodu jednostranného zaměření mysli (na práci, děti, studium) a neschopnosti relaxace.

Vzhledem k tomu, že se onemocnění nerozvine přes noc, je potřeba se při objevení prvních příznaků (podrážděnost, ztráta energie a motivace, frustrace, netečnost či pocit neúspěchu) začít věnovat prevenci – práce by neměla být jediným smyslem života.

Věřte vlastní lenosti

Člověk by se neměl zříkat smysluplného trávení času se svojí rodinou, v případě žen na mateřské je naopak vhodné se zaměřit i na jiné věci než jen kolotoč kolem dítěte, věnovat se svým zájmům a koníčkům, naučit se odpočívat, a to pasivně i aktivně.

Pokud už syndrom dospěje do poslední fáze, je nejlepším řešením změnit práci. Pokud to není možné, alespoň v ní učinit změny – sednout si jinam, úkoly, které vás vyčerpávají nejvíce, předelegovat na někoho jiného, změnit oddělení a podobně.

V každém případě však svoji lenost neberte na lehkou váhu, vaše tělo vám pomocí ní možná chce sdělit, že už zkrátka takto nemůže dál a je nutné v životě učinit změny. Pozitivní změny!

Foto: Freepik, PX FUEL
Související články
Lifestyle
Slavní, které roztřásl Parkinson: Johnny Cash
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatství či moc. Tělo Johnnyho Cashe (1932–2003), jedné z největší amerických hudebních legend, dostává pořádně zabrat. V šedesátých letech naplno zahučí do […]
Lifestyle
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
Lifestyle
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Lifestyle
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné světélkující houby
V hlubinách nočních lesů se občas objeví podivuhodný jev: kmeny stromů a spadané větve jemně září zelenkavým světlem. Tento fenomén, známý jako „liščí oheň“ (foxfire), fascinoval lidi po staletí a inspiroval nespočet legend o lesních přízracích a bludičkách.​ Vědecké pozadí bioluminiscence Bioluminiscence u hub je výsledkem chemické reakce mezi luciferinem a enzymem luciferázou. Specifickým luciferinem […]
Záhadný objekt v Baltském moři: UFO, nacistická relikvie, nebo jen hříčka přírody?
V hlubinách Baltského moře se ukrývá podivný kruhový útvar, který od svého objevu v roce 2011 rozděluje vědce i nadšence záhad. Připomíná vesmírnou loď z filmů, ale co je zač doopravdy? Skrývá se v něm tajemství mimozemské civilizace, nebo jde jen o neobvyklý geologický jev? Mezinárodní firma Ocean X patří dlouhodobě mezi nejznámější a nejlépe […]
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
reklama
záhady a tajemství
Zemřel Ježíš na kříži? Anebo vstal z mrtvých?
Křesťané věří, že v době, kterou dnes slavíme jako Boží hod velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých – a to k nesmrtelnosti. Jak se na to dívá věda? Ta zmrtvýchvstání neuznává. Ježíš umírá na kříži zhruba za tři až šest hodin po přibití. V případě klasického ukřižování hlavou vzhůru je to neobvykle brzy – lidé umírají […]
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz