Domů     Když se vám prostě nechce dělat vůbec nic… Je lenost nemoc, hřích, nebo životní styl?
Když se vám prostě nechce dělat vůbec nic… Je lenost nemoc, hřích, nebo životní styl?
13.9.2021

Kdo by to neznal! Nikdy nekončící sled povinností, které za vás nikdo neudělá, vás může časem připravit o radost ze života. Vzbuzují ve vás úkoly už jen nechuť a pomyšlení na to, jak se jim vyhnout? Kdy pomůže zkusit lenost překonat ,a kdy je naopak známkou vážnějších problémů?

Lenost, podle křesťanství jeden ze sedmi smrtelných hříchů, se projevuje neochotou konat, protože jedinci k takovému jednání chybí motivace. Člověk kvůli ní nevyužívá potenciál svých schopností, protože se mu prostě nechce.

Lenost je nejpřirozenějším projevem všech živočichů. Pokud se zrovna nezaobírají úkony nutnými k obživě nebo přežití rodu, tráví čas spánkem a odpočinkem. V zimě jich pak celá řada v souladu se zpomalením přírody upadá do zimního spánku. To jen my lidé máme pocit, že musíme být stále činorodí.

Proti lenosti může zabrat i pravidelné a časnější vstávání. Foto: Freepik
Proti lenosti může zabrat i pravidelné a časnější vstávání. Foto: Freepik

Příliš mnoho povinností

Proč vlastně? Dříve pracovali lidé na svého krále či císaře. Dnes se honíme za tím, abychom se měli lépe. Ovšem nesmí se to přehnat. Takže nás lenost občas i chrání.

Jenže nadřízení se neptají, a tak musíme často vykonávat i úkoly, které nás nebaví, nebo se nám do nich nechce.

V domácnosti je to podobné – pokud nechceme shnít ve špíně, nebo umřít hlady, musíme uklidit a uvařit (nebo si zvýšeným pracovním úsilím vydělat na večeři v restauraci).

Bojujte nadšením proti lenosti

Co když vás ale nikdy nekončící kolotoč úkolů, které prostě musíte udělat, i když se vám nechce, převálcuje? Jak se přinutíte ke splnění povinností, k nimž máte odpor?

Ruský autor píšící o životním stylu, Vadim Zeland (*1968), tvrdí, že na lenost, kterou vnímá jako blok a stagnaci, zabere jediné: aktivace energie. A doporučuje zajímavý trik: udělat si z povinnosti něco vzrušujícího. Odveďte běžnou práci s vášnivým zaujetím.

Například šéfem zadaný úkol, který vždy odkládáte až na konec, udělejte první a od srdce.

Odkládání povinností a hromadění nedodělků je cesta do pekla lenosti. Foto: PX FUEL
Odkládání povinností a hromadění nedodělků je cesta do pekla lenosti. Foto: PX FUEL

Vše děláte na poslední chvíli?

Jednou to možná může zabrat, co když se ale s leností a snahou odkládat plnění povinností a úkolů na později potýkáte neustále? Pak bojujete s tak zvanou prokrastinací.

Tam pak nejde o lenost v pravém slova smyslu, protože líný člověk ve svém životě většinou ničeho pořádného nedosáhne, ničeho se nebojí a vyhýbá se programově všem povinnostem.

Prokrastinátor na rozdíl od něj nakonec své povinnosti splní, ale za cenu maximálního vypětí a vyčerpání. V čem je u něj zakopaný pes? Ve strachu.

Bojí se, že práce, kterou má vykonat bude nepříjemná, a ještě víc se bojí toho, že při plnění úkolu selže a výsledek jeho snažení nebude tak dobrý, jak by si přál.

Není to lenost, ale strach

Proto stráví takový člověk raději hodinu hraním her na počítači, než by vyřídil nepříjemný půlminutový hovor, student uklidí celý byt, jen aby se nemusel učit nebo psát esej.

Takové chování má přitom negativní důsledky, spočívající ve sražených odměnách v práci či prodlužující se době studia. Nejhorší však je, že prokrastinátor považuje sám sebe za neschopného. Světlo na konci tunelu ale existuje.

K lenosti máme sklon všichni, ale všichni s ní také můžeme zatočit. Ne vždy to však jde samo od sebe, je to zkrátka práce se sebou samým. Foto: PX FUEL
K lenosti máme sklon všichni, ale všichni s ní také můžeme zatočit. Ne vždy to však jde samo od sebe, je to zkrátka práce se sebou samým. Foto: PX FUEL

Malými krůčky vpřed

Rada je prostá: Postupovat po malých krůčcích. Nechce se vám napsat e-mail? Tak si jen otevřete e-mailový účet. Nechce se vám běhat? Obujte boty a jděte před dům, tam už vám to zkrátka nedá a poběžíte. Také pomáhá představit si, co nejhoršího se může stát.

Většinou zjistíte, že to není až tak děsivé (např. vrátí vám práci k předělání), a navíc tak otupíte svůj strach ze selhání. Dobře také fungují jasně stanovené termíny, do kterých je třeba daný úkol stihnout.

Nevidíte v plnění úkolů žádný smysl? Zpozorněte!

Někdy však to, že se vám nic nechce, už neznačí jen lenost, ale jde o příznak nemoci. Pokud přestáváte vidět v plnění úkolů jakýkoliv smysl, nemáte na nic sílu a nic vás nezajímá, může jít o tak zvaný syndrom vyhoření.

Nějakou dobu trvá, než se rozvine, ale zejména jeho poslední fázi provází únava, pokles výkonu, úzkosti a deprese, poruchy spánku, paměti a soustřední, nespokojenost a neschopnost uvolnit se, snížení sebedůvěry i tělesné potíže (trávení, dýchání, sexualita, kardiovaskulární systém).

V ohrožení jsou lékaři, manažeři i matky

Syndrom vyhoření je provázen ztrátou činorodosti, pocity zklamání a ztrátou zájmu o práci i osobní rozvoj. Dále také smířením se s každodenním stereotypem a snahou pouze přežít.

Člověk stižený tímto syndromem je emočně oploštěný, až cynický, opouští ho jakákoli tvořivost.

Nejnáchylnější jsou k němu perfekcionisté pracující v profesích, kde se pomáhá lidem – lékaři a zdravotní sestry, učitelé, psychologové a sociální pracovníci, policisté a manažeři.

Rizikovou skupinou jsou ale také ženy v domácnosti či na mateřské dovolené a studenti.

K čemu vedou přílišné nároky a neschopnost relaxace?

Příčinou vzniku syndromu je především zvýšený tlak na vlastní výkon, provázený obavami ze selhání a přehnanou sebekritikou, a také psychické vyčerpání z důvodu jednostranného zaměření mysli (na práci, děti, studium) a neschopnosti relaxace.

Vzhledem k tomu, že se onemocnění nerozvine přes noc, je potřeba se při objevení prvních příznaků (podrážděnost, ztráta energie a motivace, frustrace, netečnost či pocit neúspěchu) začít věnovat prevenci – práce by neměla být jediným smyslem života.

Věřte vlastní lenosti

Člověk by se neměl zříkat smysluplného trávení času se svojí rodinou, v případě žen na mateřské je naopak vhodné se zaměřit i na jiné věci než jen kolotoč kolem dítěte, věnovat se svým zájmům a koníčkům, naučit se odpočívat, a to pasivně i aktivně.

Pokud už syndrom dospěje do poslední fáze, je nejlepším řešením změnit práci. Pokud to není možné, alespoň v ní učinit změny – sednout si jinam, úkoly, které vás vyčerpávají nejvíce, předelegovat na někoho jiného, změnit oddělení a podobně.

V každém případě však svoji lenost neberte na lehkou váhu, vaše tělo vám pomocí ní možná chce sdělit, že už zkrátka takto nemůže dál a je nutné v životě učinit změny. Pozitivní změny!

Foto: Freepik, PX FUEL
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi