Domů     Když se vám prostě nechce dělat vůbec nic… Je lenost nemoc, hřích, nebo životní styl?
Když se vám prostě nechce dělat vůbec nic… Je lenost nemoc, hřích, nebo životní styl?
13.9.2021

Kdo by to neznal! Nikdy nekončící sled povinností, které za vás nikdo neudělá, vás může časem připravit o radost ze života. Vzbuzují ve vás úkoly už jen nechuť a pomyšlení na to, jak se jim vyhnout? Kdy pomůže zkusit lenost překonat ,a kdy je naopak známkou vážnějších problémů?

Lenost, podle křesťanství jeden ze sedmi smrtelných hříchů, se projevuje neochotou konat, protože jedinci k takovému jednání chybí motivace. Člověk kvůli ní nevyužívá potenciál svých schopností, protože se mu prostě nechce.

Lenost je nejpřirozenějším projevem všech živočichů. Pokud se zrovna nezaobírají úkony nutnými k obživě nebo přežití rodu, tráví čas spánkem a odpočinkem. V zimě jich pak celá řada v souladu se zpomalením přírody upadá do zimního spánku. To jen my lidé máme pocit, že musíme být stále činorodí.

Proti lenosti může zabrat i pravidelné a časnější vstávání. Foto: Freepik
Proti lenosti může zabrat i pravidelné a časnější vstávání. Foto: Freepik

Příliš mnoho povinností

Proč vlastně? Dříve pracovali lidé na svého krále či císaře. Dnes se honíme za tím, abychom se měli lépe. Ovšem nesmí se to přehnat. Takže nás lenost občas i chrání.

Jenže nadřízení se neptají, a tak musíme často vykonávat i úkoly, které nás nebaví, nebo se nám do nich nechce.

V domácnosti je to podobné – pokud nechceme shnít ve špíně, nebo umřít hlady, musíme uklidit a uvařit (nebo si zvýšeným pracovním úsilím vydělat na večeři v restauraci).

Bojujte nadšením proti lenosti

Co když vás ale nikdy nekončící kolotoč úkolů, které prostě musíte udělat, i když se vám nechce, převálcuje? Jak se přinutíte ke splnění povinností, k nimž máte odpor?

Ruský autor píšící o životním stylu, Vadim Zeland (*1968), tvrdí, že na lenost, kterou vnímá jako blok a stagnaci, zabere jediné: aktivace energie. A doporučuje zajímavý trik: udělat si z povinnosti něco vzrušujícího. Odveďte běžnou práci s vášnivým zaujetím.

Například šéfem zadaný úkol, který vždy odkládáte až na konec, udělejte první a od srdce.

Odkládání povinností a hromadění nedodělků je cesta do pekla lenosti. Foto: PX FUEL
Odkládání povinností a hromadění nedodělků je cesta do pekla lenosti. Foto: PX FUEL

Vše děláte na poslední chvíli?

Jednou to možná může zabrat, co když se ale s leností a snahou odkládat plnění povinností a úkolů na později potýkáte neustále? Pak bojujete s tak zvanou prokrastinací.

Tam pak nejde o lenost v pravém slova smyslu, protože líný člověk ve svém životě většinou ničeho pořádného nedosáhne, ničeho se nebojí a vyhýbá se programově všem povinnostem.

Prokrastinátor na rozdíl od něj nakonec své povinnosti splní, ale za cenu maximálního vypětí a vyčerpání. V čem je u něj zakopaný pes? Ve strachu.

Bojí se, že práce, kterou má vykonat bude nepříjemná, a ještě víc se bojí toho, že při plnění úkolu selže a výsledek jeho snažení nebude tak dobrý, jak by si přál.

Není to lenost, ale strach

Proto stráví takový člověk raději hodinu hraním her na počítači, než by vyřídil nepříjemný půlminutový hovor, student uklidí celý byt, jen aby se nemusel učit nebo psát esej.

Takové chování má přitom negativní důsledky, spočívající ve sražených odměnách v práci či prodlužující se době studia. Nejhorší však je, že prokrastinátor považuje sám sebe za neschopného. Světlo na konci tunelu ale existuje.

K lenosti máme sklon všichni, ale všichni s ní také můžeme zatočit. Ne vždy to však jde samo od sebe, je to zkrátka práce se sebou samým. Foto: PX FUEL
K lenosti máme sklon všichni, ale všichni s ní také můžeme zatočit. Ne vždy to však jde samo od sebe, je to zkrátka práce se sebou samým. Foto: PX FUEL

Malými krůčky vpřed

Rada je prostá: Postupovat po malých krůčcích. Nechce se vám napsat e-mail? Tak si jen otevřete e-mailový účet. Nechce se vám běhat? Obujte boty a jděte před dům, tam už vám to zkrátka nedá a poběžíte. Také pomáhá představit si, co nejhoršího se může stát.

Většinou zjistíte, že to není až tak děsivé (např. vrátí vám práci k předělání), a navíc tak otupíte svůj strach ze selhání. Dobře také fungují jasně stanovené termíny, do kterých je třeba daný úkol stihnout.

Nevidíte v plnění úkolů žádný smysl? Zpozorněte!

Někdy však to, že se vám nic nechce, už neznačí jen lenost, ale jde o příznak nemoci. Pokud přestáváte vidět v plnění úkolů jakýkoliv smysl, nemáte na nic sílu a nic vás nezajímá, může jít o tak zvaný syndrom vyhoření.

Nějakou dobu trvá, než se rozvine, ale zejména jeho poslední fázi provází únava, pokles výkonu, úzkosti a deprese, poruchy spánku, paměti a soustřední, nespokojenost a neschopnost uvolnit se, snížení sebedůvěry i tělesné potíže (trávení, dýchání, sexualita, kardiovaskulární systém).

V ohrožení jsou lékaři, manažeři i matky

Syndrom vyhoření je provázen ztrátou činorodosti, pocity zklamání a ztrátou zájmu o práci i osobní rozvoj. Dále také smířením se s každodenním stereotypem a snahou pouze přežít.

Člověk stižený tímto syndromem je emočně oploštěný, až cynický, opouští ho jakákoli tvořivost.

Nejnáchylnější jsou k němu perfekcionisté pracující v profesích, kde se pomáhá lidem – lékaři a zdravotní sestry, učitelé, psychologové a sociální pracovníci, policisté a manažeři.

Rizikovou skupinou jsou ale také ženy v domácnosti či na mateřské dovolené a studenti.

K čemu vedou přílišné nároky a neschopnost relaxace?

Příčinou vzniku syndromu je především zvýšený tlak na vlastní výkon, provázený obavami ze selhání a přehnanou sebekritikou, a také psychické vyčerpání z důvodu jednostranného zaměření mysli (na práci, děti, studium) a neschopnosti relaxace.

Vzhledem k tomu, že se onemocnění nerozvine přes noc, je potřeba se při objevení prvních příznaků (podrážděnost, ztráta energie a motivace, frustrace, netečnost či pocit neúspěchu) začít věnovat prevenci – práce by neměla být jediným smyslem života.

Věřte vlastní lenosti

Člověk by se neměl zříkat smysluplného trávení času se svojí rodinou, v případě žen na mateřské je naopak vhodné se zaměřit i na jiné věci než jen kolotoč kolem dítěte, věnovat se svým zájmům a koníčkům, naučit se odpočívat, a to pasivně i aktivně.

Pokud už syndrom dospěje do poslední fáze, je nejlepším řešením změnit práci. Pokud to není možné, alespoň v ní učinit změny – sednout si jinam, úkoly, které vás vyčerpávají nejvíce, předelegovat na někoho jiného, změnit oddělení a podobně.

V každém případě však svoji lenost neberte na lehkou váhu, vaše tělo vám pomocí ní možná chce sdělit, že už zkrátka takto nemůže dál a je nutné v životě učinit změny. Pozitivní změny!

Foto: Freepik, PX FUEL
Související články
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
lifestyle
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz