Heřmánek pravý je snad nejrozšířenější léčivou bylinou pro jeho široké vnitřní i vnější zdravotní účinky, využití ve farmacii i kosmetickém průmyslu. Bez černý, považovaný téměř za zázrak přírody, byl například ve středověku využíván jako všestranný lék.
Obě tyto léčivé rostliny s dlouhou tradicí jsou však hojně používány i v moderní době.
Bohatá historie heřmánku pravého skutečně sahá do dávných dob. Tuto léčivku lidé využívali po tisíciletí, a to díky jejím výjimečným léčivým vlastnostem i příjemné chuti a vůni.
Již v době starověku byl heřmánek používán kupříkladu v egyptské tradiční medicíně. Egypťané jej měli v oblibě pro jeho uklidňující a hojivé účinky.
Heřmánek jako všestranná léčivka
Heřmánkový čaj si uvařte vždy, když budete mít problémy s trávením, pečuje totiž o zdraví našeho trávicího traktu. Uleví nám například i při nadýmání. Heřmánek dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá při bolestivé menstruaci.
Má rovněž silné dezinfekční a hojivé účinky. Jedná se také mimo jiné o velice účinnou zklidňující bylinku, což navíc platí pro tělo i mysl. Heřmánek dokáže zmírnit bolesti nebo i křeče nejrůznějšího původu.
Velmi blahodárně pak působí na záněty, vyrážky a infekce. Lze jej použít také při bolestech zubů. Zároveň ovšem zmírňuje i dnes již takřka všudypřítomný stres, usnadňuje usínání a celkově tiší nervové vypětí.

Vědecké výzkumy
Nedávné vědecké studie prokázaly, že apigenin, který najdeme v heřmánku pravém, oslabuje rakovinné buňky a zabraňuje jejich šíření i množení.
Tyto protinádorové účinky byly objeveny kupříkladu v případě rakoviny kůže, krve, žaludku, jater, tlustého střeva, plic, štítné žlázy, prsu a vaječníků.
V neposlední řadě se zaměřme také na skutečnost, že tato léčivá bylinka je v doporučených dávkách velmi vhodná i pro děti, a to především při křečích a bolestech břicha.
Zároveň ji mohou užívat též těhotné nebo kojící ženy a v žádném případě neublíží ani našim domácím mazlíčkům.
Bez, zázrak z přírody?
Bez černý je léčivý doslova od hlavy až k patě. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Nasušený bez by tedy měl být základním vybavením lékárničky v každé domácnosti.
Nejčastěji se však využívá květ, a to čerstvý nebo sušený, využívaný pro nálev či čaj, případně macerát zastudena, například ve formě osvěžujících letních limonád a bylinných nápojů.
Lze jej skutečně použít v celé řadě nejrůznějších situací, ať už se jedná o nachlazení, horečku, chřipku či záněty močových cest. Bez má jak potopudné, tak i močopudné účinky, dokáže nás zbavovat zahlenění, úporného kašle a snad veškerých ledvinových potíží. I tato léčivka má navíc údajně preventivně působit proti všem typům rakoviny.

Skutečně široké využití bezu
Květ bezu se používá v tradiční medicíně i v řadě různých kultur již odpradávna. Je zřejmě dokonce nejstarší bylinou, kultivovanou člověkem. Lidé prý bez pěstují již více než 4000 let.
Hlavními důvody velké obliby zejména květů bezu černého jsou antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tradičně se květy bezu používají rovněž při detoxikaci a při léčbě astmatu i alergií.
V květech černého bezu vědci objevili několik důležitých vitaminů, včetně vitaminu A, B1, B2, B3 a C. Květ bezu je též bohatý na bioflavonoidy, které jsou známé díky svým pozitivním účinkům na lidské zdraví.
Pro svoji charakteristickou vůni působí rovněž jako odpuzovač obtížného hmyzu. V dobách minulých měl také jako sídlo dobrých duchů pověst rostliny, chránícími před nečistými silami, a údajně zaháněl i dobytčí mor…