Skip to content

Kdo porazí Parkinsonovu chorobu?

Výzkum publikovaný v odborném periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences přinesl nové poznatky ohledně léčby obávané Parkinsonovy choroby.

Samotný průběh choroby je u každého pacienta individuální, a zvláště u mladších lidí nebývá lehké její diagnózu určit.

Odborníkům se podařilo popsat zcela neznámý způsob, jak mohou bílé krvinky chránit tělo před možnými změnami na buněčné úrovni, které běžně vedou ke vzniku této neurodegenerativní choroby. Objev by mohl směřovat k jejímu potlačení či alespoň zpomalení.

Bílé krvinky typu NK (Natural Killer) jsou schopné ničit nádory, a to zcela samy o sobě, aniž by jim to přikazovala nějaká část imunitního systému, slouží tak jako prví obranná linie.

Dostupná léčba není na obzoru

Momentálně nemáme žádnou dostupnou léčbu, která by zpomalila nebo zastavila rozvoj Parkinsonovy choroby, tato studie je první zaměřená na NK krvinky, která ukazuje možnost nemoc zastavit,“ stojí v původním článku.

Badatelům se podařilo prokázat, že NK mají zásadní roli v regulaci a snižování zánětů v mozkové tkáni. Vše bylo prozatím studováno na myších a je třeba dodat, že jsou výsledky velice uspokojivé.

Nemoc postihuje většinou lidi starší padesáti let a o něco častěji muže. Onemonění se vyskytuje zhruba u jedné až dvou osob z tisíce.

Myslíme si, že NK buňky fungují tak, že snižují záněty v mozku a také čistí proteiny, které se zamotávají a vznikají tak toxické chuchvalce. Pokud NK buňky chyběly, proteiny nikdo nekontroloval a my jsme viděli, jak vznikají jedovaté sraženiny,“ popsali vědci. Rozhodně je však ještě zapotřebí dalších testů.

Foto: ozprace.net, den.cz,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …