Domů     Kdo nám dal mobil nebo plechovku? Vynálezci, na které se (trochu) zapomnělo
Kdo nám dal mobil nebo plechovku? Vynálezci, na které se (trochu) zapomnělo
16.8.2023

Většina věcí z našeho každodenního života tu není jen tak náhodou. Někdo je vymyslel! Jenže pak se stal jejich vynález známějším, než jsou oni sami… Jak to napravit? Pojďme si tyto chytré hlavy připomenout!

Kdo vynalezl třeba žárovku, vědí všichni. Co když se ale zeptáme, díky komu máme stěrače v autě nebo počítačovou myš? A komu vděčme za jídla v konzervách, která se nezkazí ani za několik měsíců nebo let?

Sklenice se moc neosvědčí, plechovky jsou praktičtější! Foto: andressaheimbecher / Pixabay.
Sklenice se moc neosvědčí, plechovky jsou praktičtější! Foto: andressaheimbecher / Pixabay.

Navěky čerstvé

Kdo: Peter Durand

Vynález: PLECHOVKA

Během Napoleonských válek jsou vojáci dlouho v terénu a zásoby, které mají s sebou, tak často jedí zkažené. Když už toho sám Napoleon Bonaparte (1769-1821) má po krk, rozhodne se problém vyřešit jednou pro vždy.

Odměnu dostane ten, kdo vymyslí způsob dlouhodobého uchování potravin!“ vyhlašuje v roce 1795 a soutěž vyhrává pařížský kuchař Nicolas Appert (1749-1841).

Vynalezne speciální skleněné nádoby, které se nejprve pevně uzavřou a poté projdou tepelnou sterilizací.

Vše funguje a Appert prý úspěšně sterilizuje i celou ovci! Ovšem sklenice jsou na cesty přeci jen trochu těžké a snadno se rozbijí.

Proto se Appertovou metodou inspiruje Angličan Peter Durand (1766-1822), pouze změní materiál, a v roce 1810 vyrobí vzduchotěsné nádoby z plechu!

První konzervy jsou pocínované a velmi tuhé a víčko se musí rozstříhat nebo rozřezat ostrým nožem. Až v roce 1855 je patentován otvírák.

První ochranné masky slouží hasičům proti kouři. Dnes už mají systém filtrů proti mnoha různým látkách. Foto: blickpixel / Pixabay.
První ochranné masky slouží hasičům proti kouři. Dnes už mají systém filtrů proti mnoha různým látkách. Foto: blickpixel / Pixabay.

Nevidím na cestu!

Kdo: Mary Andersonová

Vynález: STĚRAČE

Je nevlídný zimní den roku 1903 a americká realitní makléřka Mary Andersonová (1866-1953) přijela na obchodní schůzku do New Yorku. Protože hustě sněží, sveze se tramvají, ovšem po cestě má silné obavy, že na obchodní jednání nepřijede včas.

Řidič totiž každou chvilku zastavuje a vystupuje ven, aby očistil sníh a kapky vody z předního skla…

Řešení prý Mary bleskne hlavou téměř okamžitě a po návratu domů do Alabamy se pustí do realizace. První prototypem je obyčejná gumová stěrka připevněná k drátu, který se dá škvírou provléct dovnitř vozu a ovládat tak i za jízdy.

Vynález však úspěch nemá. Bohužel jsme v době, kdy je automobilový průmysl teprve v plenkách a firmy vidí stěrače jako zbytečnou neprodejnou věc.

Počkat si tedy musí až do roku 1922, když první stěrač dostane už ve výrobě model značky Cadillac.

Buďte ve střehu

Autor: Garrett Morgan

Vynálezy: PLYNOVÁ MASKA, TŘÍBAREVNÝ SEMAFOR

Co může mít společného plynová maska s dopravní signalizací? O jejich vznik se zasloužil stejný člověk, Američan s africkými kořeny Garrett Morgan (1877–1963).

Opravář šicích strojů z Clevelandu nejprve vynalezne třeba entlovací steh či přípravek na narovnávání vlasů. Okolo roku 1912 už ale pozoruje hasiče, kteří se u požáru vždy ošklivě nadýchají kouře, a vymyslí pro ně jakousi ochrannou kapuci přes obličej.

Součástí je i houbička, která filtruje kouř, a zařízení trubek pro přívod čerstvého vzduchu. Právě toto Morganovo „dýchací zařízení“ se stane prototypem plynových masek používaných během první světové války.

Ani po válce Morgan neusíná na vavřínech. Když je v roce 1922 na křižovatce svědkem nehody mezi autem a koňským povozem, přemýšlí, jak podobným situacím zabránit. Tehdejší ručně ovládané semafory mají dva pokyny – „stůj“ nebo „jeď“.

Řidiči ale často nezareagují však a nehodě už nezabrání. Morgan tedy vymyslí třetí signál – „připravit se“, dnešní žluté či oranžové světlo!

Ostnatý drát má původně vymezovat pastviny pro dobytek, pak se ale hodí ve válce. Foto: garten-gg / Pixabay.
Ostnatý drát má původně vymezovat pastviny pro dobytek, pak se ale hodí ve válce. Foto: garten-gg / Pixabay.

Ani krok!

Kdo: Joseph Glidden

Vynález: OSTNATÝ DRÁT

Chtělo by to nějak oplotit pozemky, aby se nám dobytek neztrácel,“ přemlouvá v roce 1874 Lucinda Gliddenová (1850-1895) z amerického státu Illinois svého manžela Josepha (1813-1906) tak dlouho, než se dá do práce.

Namísto nářadí si vezme starý kávový mlýnek, na kterém se mu podaří pravidelně zohýbat pevný drát. Naštípáním pak vytvoří ostny, které navleče postupně na dva rovné dráty a zafixuje. Hotovo, výsledek je trefa do černého!

Nejenže se ostnatý drát postará o ochranu Gliddenových stád, ale také se skvěle hodí pro sériovou výrobu. Což se rozhodně nedá říct o jiných nápadech, s nimiž přicházeli vynálezci před ním (drát s ozubenými kolečky či hřebíky zapíchané v dřevěném plotu).

Když Glidden konečně vyhraje spor o prvenství, do konce života je velmi bohatým mužem! Ostnatý drát má však smutnější osud. Protože se osvědčí nejen pro dobytek, ale i pro lidi, stane se z něj symbol koncentračních táborů.

Ze začátku je myš dřevěná a hranatá. Na dnešní podobu si počká 10 let. Foto: John Chuang / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Ze začátku je myš dřevěná a hranatá. Na dnešní podobu si počká 10 let. Foto: John Chuang / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Krabička s ocasem

Kdo: Douglas Engelbart

Vynález: POČÍTAČOVÁ MYŠ

Nadšené publikum aplauduje ve stoje. Ne, nejsme na koncertě ani v divadle, ale na technické konferenci v San Francisku.

Douglas Carl Engelbart (1925-2013) a jeho kolegové ze Stanfordského výzkumného institutu právě představili zařízení zvané X-Y Position Indicator for a Display System, určené ke snadnému ovládání počítače.

A to je teprve prosinec 1968 a do masového rozšíření osobních počítačů máme ještě opravdu daleko.

Své futuristické zařízené však Engelbart navrhuje už na počátku 60. let a v roce 1964 sestavuje první dřevěnou krabičku s kolečkem, která převádí pohyb na posun kurzoru na obrazovce. Na horní straně je červené tlačítko a ze zadní části vychází kabel. „Vypadá jako myš,“ poznamená kdosi v laboratoři… a už to tak zůstane!

Modernější podobu získá myš v roce 1974, kdy ji Švýcar Jean-Daniel Nicoud (*1938) změní v plastovou polokouli s kolečkem a několika tlačítky.

Cooperův mobilní telefon připomíná cihlu. Foto: Kevin Krejci / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Cooperův mobilní telefon připomíná cihlu. Foto: Kevin Krejci / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Cihla na volání

Kdo: Martin Cooper

Vynález: MOBILNÍ TELEFON

Co když si budeme potřebovat nutně zatelefonovat z místa, kde není pevná stanice? O tom přemýšlí Američan Martin Cooper (*1928) a zároveň si fascinovaně prohlíží komiks Dick Tracy, který vychází už od roku 1931 v deníku Detroit Mirror.

Policejní detektiv tu nosí na ruce jakési náramkové hodinky, které mu slouží ke komunikaci, kamkoliv se pohne.

Přístroj tak malých rozměrů Cooper v té době sestavit nedokáže. Přesvědčí ale vedení komunikační společnosti Motorola, aby ho podpořili ve vývoji 25 cm dlouhého zařízení s anténou, které umožní telefonování za pomoci rádiových vln.

Jmenuje se Motorola DynaTAC 8000x, váží téměř kilogram a dostane přezdívku cihla.

První hovor s mobilním telefonem v historii proběhne 3. dubna 1973. Martin Cooper se postaví doprostřed 6. Avenue v New Yorku a zavolá kolegovi Joelu Engelovi do Bellových laboratoří.

Než se pak mobily dostanou k běžným uživatelům, je třeba zmenšit nejen rozměry, ale i cenu. První model totiž tehdy stojí 4 000 dolarů (asi 87 000 Kč).

Foto: úvodní foto: RyanMcGuire / Pixabay 1 – 3: Pixabay 4, 5: Creative Commons
reklama
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Zajímavosti
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
zajímavosti
Ochrana nohou před chladem: Propagovali ponožky kazatelé?
Nutnost ochránit si nohy před zimou je stará prakticky jako lidstvo samo. Už naši dávní předkové si prostě nohy v botách něčím ovinuli a bojovali tak proti chladu. Kusy látky, zvířecí chlupy, to jsou předchůdkyně dnešních ponožek a punčoch. Staří Římané už navlékají na nohy první opravdové ponožky – ty pletené se u nich objevují už […]
Náboženská mše: Proč kněží střídají barvy roucha?
Mše má pro nevěřícího laika punc tajemna. Jaké předměty se při ní používají a jaký mají význam? Zklidněme se a nahlédněme do klidu a ticha katolického kostela. Právě přichází kněz a obřad začíbá.  Misál je průvodcem bohoslužbou. V katolické církvi se stává nejpoužívanější knihou, již zavádí už papež Pavel III. (1468–1549) při reformách na Tridentském koncilu […]
Vrať se! Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang! Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je […]
Zázrak jménem meduňka lékařská: Zklidní mysl i tělo, likviduje herpesviry a léčí opary
Říká se, že meduňka má čarovnou moc. Starobylé herbáře dokonce uvádějí, že „meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny“. Zahání prý chmury a z tohoto důvodu by měla být údajně neustále zavěšena na některém místě v bytě. Ještě přínosnější variantou je pak její uchovávání v plátěném pytlíčku pod polštářem v naší ložnici. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas