Domů     Kdo nám dal mobil nebo plechovku? Vynálezci, na které se (trochu) zapomnělo
Kdo nám dal mobil nebo plechovku? Vynálezci, na které se (trochu) zapomnělo
16.8.2023

Většina věcí z našeho každodenního života tu není jen tak náhodou. Někdo je vymyslel! Jenže pak se stal jejich vynález známějším, než jsou oni sami… Jak to napravit? Pojďme si tyto chytré hlavy připomenout!

Kdo vynalezl třeba žárovku, vědí všichni. Co když se ale zeptáme, díky komu máme stěrače v autě nebo počítačovou myš? A komu vděčme za jídla v konzervách, která se nezkazí ani za několik měsíců nebo let?

Sklenice se moc neosvědčí, plechovky jsou praktičtější! Foto: andressaheimbecher / Pixabay.
Sklenice se moc neosvědčí, plechovky jsou praktičtější! Foto: andressaheimbecher / Pixabay.

Navěky čerstvé

Kdo: Peter Durand

Vynález: PLECHOVKA

Během Napoleonských válek jsou vojáci dlouho v terénu a zásoby, které mají s sebou, tak často jedí zkažené. Když už toho sám Napoleon Bonaparte (1769-1821) má po krk, rozhodne se problém vyřešit jednou pro vždy.

Odměnu dostane ten, kdo vymyslí způsob dlouhodobého uchování potravin!“ vyhlašuje v roce 1795 a soutěž vyhrává pařížský kuchař Nicolas Appert (1749-1841).

Vynalezne speciální skleněné nádoby, které se nejprve pevně uzavřou a poté projdou tepelnou sterilizací.

Vše funguje a Appert prý úspěšně sterilizuje i celou ovci! Ovšem sklenice jsou na cesty přeci jen trochu těžké a snadno se rozbijí.

Proto se Appertovou metodou inspiruje Angličan Peter Durand (1766-1822), pouze změní materiál, a v roce 1810 vyrobí vzduchotěsné nádoby z plechu!

První konzervy jsou pocínované a velmi tuhé a víčko se musí rozstříhat nebo rozřezat ostrým nožem. Až v roce 1855 je patentován otvírák.

První ochranné masky slouží hasičům proti kouři. Dnes už mají systém filtrů proti mnoha různým látkách. Foto: blickpixel / Pixabay.
První ochranné masky slouží hasičům proti kouři. Dnes už mají systém filtrů proti mnoha různým látkách. Foto: blickpixel / Pixabay.

Nevidím na cestu!

Kdo: Mary Andersonová

Vynález: STĚRAČE

Je nevlídný zimní den roku 1903 a americká realitní makléřka Mary Andersonová (1866-1953) přijela na obchodní schůzku do New Yorku. Protože hustě sněží, sveze se tramvají, ovšem po cestě má silné obavy, že na obchodní jednání nepřijede včas.

Řidič totiž každou chvilku zastavuje a vystupuje ven, aby očistil sníh a kapky vody z předního skla…

Řešení prý Mary bleskne hlavou téměř okamžitě a po návratu domů do Alabamy se pustí do realizace. První prototypem je obyčejná gumová stěrka připevněná k drátu, který se dá škvírou provléct dovnitř vozu a ovládat tak i za jízdy.

Vynález však úspěch nemá. Bohužel jsme v době, kdy je automobilový průmysl teprve v plenkách a firmy vidí stěrače jako zbytečnou neprodejnou věc.

Počkat si tedy musí až do roku 1922, když první stěrač dostane už ve výrobě model značky Cadillac.

Buďte ve střehu

Autor: Garrett Morgan

Vynálezy: PLYNOVÁ MASKA, TŘÍBAREVNÝ SEMAFOR

Co může mít společného plynová maska s dopravní signalizací? O jejich vznik se zasloužil stejný člověk, Američan s africkými kořeny Garrett Morgan (1877–1963).

Opravář šicích strojů z Clevelandu nejprve vynalezne třeba entlovací steh či přípravek na narovnávání vlasů. Okolo roku 1912 už ale pozoruje hasiče, kteří se u požáru vždy ošklivě nadýchají kouře, a vymyslí pro ně jakousi ochrannou kapuci přes obličej.

Součástí je i houbička, která filtruje kouř, a zařízení trubek pro přívod čerstvého vzduchu. Právě toto Morganovo „dýchací zařízení“ se stane prototypem plynových masek používaných během první světové války.

Ani po válce Morgan neusíná na vavřínech. Když je v roce 1922 na křižovatce svědkem nehody mezi autem a koňským povozem, přemýšlí, jak podobným situacím zabránit. Tehdejší ručně ovládané semafory mají dva pokyny – „stůj“ nebo „jeď“.

Řidiči ale často nezareagují však a nehodě už nezabrání. Morgan tedy vymyslí třetí signál – „připravit se“, dnešní žluté či oranžové světlo!

Ostnatý drát má původně vymezovat pastviny pro dobytek, pak se ale hodí ve válce. Foto: garten-gg / Pixabay.
Ostnatý drát má původně vymezovat pastviny pro dobytek, pak se ale hodí ve válce. Foto: garten-gg / Pixabay.

Ani krok!

Kdo: Joseph Glidden

Vynález: OSTNATÝ DRÁT

Chtělo by to nějak oplotit pozemky, aby se nám dobytek neztrácel,“ přemlouvá v roce 1874 Lucinda Gliddenová (1850-1895) z amerického státu Illinois svého manžela Josepha (1813-1906) tak dlouho, než se dá do práce.

Namísto nářadí si vezme starý kávový mlýnek, na kterém se mu podaří pravidelně zohýbat pevný drát. Naštípáním pak vytvoří ostny, které navleče postupně na dva rovné dráty a zafixuje. Hotovo, výsledek je trefa do černého!

Nejenže se ostnatý drát postará o ochranu Gliddenových stád, ale také se skvěle hodí pro sériovou výrobu. Což se rozhodně nedá říct o jiných nápadech, s nimiž přicházeli vynálezci před ním (drát s ozubenými kolečky či hřebíky zapíchané v dřevěném plotu).

Když Glidden konečně vyhraje spor o prvenství, do konce života je velmi bohatým mužem! Ostnatý drát má však smutnější osud. Protože se osvědčí nejen pro dobytek, ale i pro lidi, stane se z něj symbol koncentračních táborů.

Ze začátku je myš dřevěná a hranatá. Na dnešní podobu si počká 10 let. Foto: John Chuang / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Ze začátku je myš dřevěná a hranatá. Na dnešní podobu si počká 10 let. Foto: John Chuang / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Krabička s ocasem

Kdo: Douglas Engelbart

Vynález: POČÍTAČOVÁ MYŠ

Nadšené publikum aplauduje ve stoje. Ne, nejsme na koncertě ani v divadle, ale na technické konferenci v San Francisku.

Douglas Carl Engelbart (1925-2013) a jeho kolegové ze Stanfordského výzkumného institutu právě představili zařízení zvané X-Y Position Indicator for a Display System, určené ke snadnému ovládání počítače.

A to je teprve prosinec 1968 a do masového rozšíření osobních počítačů máme ještě opravdu daleko.

Své futuristické zařízené však Engelbart navrhuje už na počátku 60. let a v roce 1964 sestavuje první dřevěnou krabičku s kolečkem, která převádí pohyb na posun kurzoru na obrazovce. Na horní straně je červené tlačítko a ze zadní části vychází kabel. „Vypadá jako myš,“ poznamená kdosi v laboratoři… a už to tak zůstane!

Modernější podobu získá myš v roce 1974, kdy ji Švýcar Jean-Daniel Nicoud (*1938) změní v plastovou polokouli s kolečkem a několika tlačítky.

Cooperův mobilní telefon připomíná cihlu. Foto: Kevin Krejci / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Cooperův mobilní telefon připomíná cihlu. Foto: Kevin Krejci / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Cihla na volání

Kdo: Martin Cooper

Vynález: MOBILNÍ TELEFON

Co když si budeme potřebovat nutně zatelefonovat z místa, kde není pevná stanice? O tom přemýšlí Američan Martin Cooper (*1928) a zároveň si fascinovaně prohlíží komiks Dick Tracy, který vychází už od roku 1931 v deníku Detroit Mirror.

Policejní detektiv tu nosí na ruce jakési náramkové hodinky, které mu slouží ke komunikaci, kamkoliv se pohne.

Přístroj tak malých rozměrů Cooper v té době sestavit nedokáže. Přesvědčí ale vedení komunikační společnosti Motorola, aby ho podpořili ve vývoji 25 cm dlouhého zařízení s anténou, které umožní telefonování za pomoci rádiových vln.

Jmenuje se Motorola DynaTAC 8000x, váží téměř kilogram a dostane přezdívku cihla.

První hovor s mobilním telefonem v historii proběhne 3. dubna 1973. Martin Cooper se postaví doprostřed 6. Avenue v New Yorku a zavolá kolegovi Joelu Engelovi do Bellových laboratoří.

Než se pak mobily dostanou k běžným uživatelům, je třeba zmenšit nejen rozměry, ale i cenu. První model totiž tehdy stojí 4 000 dolarů (asi 87 000 Kč).

Foto: úvodní foto: RyanMcGuire / Pixabay 1 – 3: Pixabay 4, 5: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se