Před 62 lety si člověk připsal další ohromující triumf nad přírodou. Po mediální štvanici na úspěšné horolezce však zůstane hlavním hrdinům v ústech hořká pachuť.
Ta zpráva poblázní celý svět. Mount Everest, nejvyšší vrchol na Zemi, byl konečně pokořen!
29. května 1953 uskuteční Novozélanďan Edmund Hillary (1919–2008) a Nepálec Tenzing Norgay (1914–1986) premiérový výstup do výšky 8848 metrů nad mořem a zaznamenají tak další jedinečné vítězství člověka nad přírodou.
Novináři si však nepřestávají klást palčivou otázku: „Kdo z nich stanul na špičce hory jako skutečně první?“
Výprava má 400 členů!
Dlouhých 30 let se dobrodruzi ze všech koutů planety snaží o zdolání Mount Everestu. Nejvyšší hora světa, ležící v Himálaji na hranicích mezi Nepálem a Tibetem, ovšem horolezcům vytrvale odolává.
Uspěje až britská expedice na jaře roku 1953. K více než 400 členům smělé výpravy patří také novozélandský horolezec Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay.
15 minut na střeše světa
Dvojice splní vytyčený cíl 29. května v 11.30 hodin. Pobudou na špici asi 15 minut a pořídí několik fotografií, aby měli důkaz, že byli opravdu nahoře. Po návratu se z nich stávají celebrity první velikosti.
Horolezci zůstanou i nadále přáteli, třebaže zvědavost médií vystaví v následujících letech jejich blízký vztah velice náročné zkoušce.
Norgay, nebo Hillary?
„Pane Norgayi, kdo z vás dvou položil nohu na vrchol jako první? Byl jste to vy?“ pronásledují asijští reportéři nebohého Tenzinga.
Dobytí nejvyšší hory se stane politickou záležitostí a spoustě lidí nedá spát pomyšlení, jaký národ by si měl připsat historické prvenství.
Horolezci sice zarputile prohlašují, že vrcholu dosáhli společně, noviny se z nich přesto snaží vymámit, který z nich tam mohl být, byť jen o vteřinu, dříve.
Napsal horolezec pravdu?
Spekulace nakonec utne sám Norgay, jenž ve své autobiografii označí za prvního pokořitele Everestu Hillaryho! Záhada je tedy zdánlivě rozřešena. Napsal ale šerpa pravdu, nebo chtěl jenom mít konečně klid?
To se asi nikdy nedozvíme, leč jak jednou řekl Edmund Hillary: „Nezáleží na tom, kdo tam byl dříve. Jeden bez druhého bychom to nedokázali.“