Skip to content

Kdo byl otcem československého počítače? Komunisté mu neustále házeli klacky pod nohy!

Byť ČSR patřila do sovětského tábora a počítačoví odborníci to zde neměli jednoduché, v roce 1957 vznikl první československý počítač s označením SAPO (SAmočinný POčítač).

Byl to vlastně systém tří stejných počítačů, které vždy pracovaly na stejné úloze.

2
Autor prvního československého počítače Antonín Svoboda.

Zní to zvláštně, ale o správnosti výsledku dané úlohy toto trio rozhodovalo hlasováním. *Pokud se počítače shodly alespoň ve dvou případech, byl výsledek považován za správný. *Pokud se všechny tři výsledky různily, trio se pustilo do opakování úkolu.

3
Počítače již dnes zasahují téměř do všech lidských činností i do běžného života. Předpokládá se, že jejich vliv se bude nadále zvyšovat a budou lidem poskytovat komfortnější služby.

SAPO, podobně jako jeho nástupce EPOS, byl v mnoha ohledech na svou dobu progresivní a mnohá jeho řešení byla obdivuhodně originální.

4
První osobní počítač (mikropočítač) se jmenoval IBM Personal Computer a byl představen 12. srpna 1981.

Autorem počítače byl profesor Antonín Svoboda (1907–1980), autor vůbec první knihy o počítačích na světě.  Po třech letech práce SAPO vyhořel, nicméně Svoboda hodlal ve své konstruktérské činnosti pokračovat dál.

5
První počítače mohly zabírat i několik místností

Komunisté však Svobodovi neustále házeli klacky pod nohy, i kvůli jeho válečné emigraci na západ, a tak v roce 1964 emigroval podruhé. Následovala jej řada jeho spolupracovníků a Československo tak ztratilo poslední šanci sehrát ve vývoji počítačů důležitější roli.

 

Foto: ČVUT, emaze, vscomputerservices, belpercomputing
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …