Skip to content

Kde se vzaly stavební kameny života?

Postavit si dětskou stavebnici nebo hrad z písku je poměrně snadné a s těmi správnými prostředky to dokáže téměř každý. Jak se ale dohromady zformoval život ve vesmíru? Kde se vzal? Odpovědi by mohly přinést stavební kameny života.

Teorii o tom, že základní stavební kameny přišly z vesmíru, podpořil před lety nález aminokyseliny glycinu v prachu z komety Wild 2. Foto: ViikinkiJaVelho / Creative Commons / PD NASA

Podle studie vydané v závěru roku 2020 mohla stavební kameny života vytvořit temná chemie nacházející se v mezihvězdném prostoru. Je obecně známé, že chemické prvky vznikají ve výhni jaderné fúze hvězd, v případě těžších prvků v explozích supernov.

Otázkou ale stále zůstává, jak v obrovském prostoru kolem nás vznikají základní organické sloučeniny, jako jsou například aminokyseliny, které jsou skutečně nezbytné k vytvoření jakýchsi složitých biomolekul, či dokonce jednoduchých organismů.

blank
Mikroskopické stopy glycinu byly objeveny díky americké družici Stardust. Foto: PlanetUser / Creative Commons / PD NASA

Novinky z Británie

Nejen Brexitem žije země bájného krále Artuše, tamní vědci ve své činnosti neustávají, a tak se není čemu divit, že koncem minulého roku přišli s poměrně zajímavou informací. Výzkumný tým, který vedl Dr. Sergio Ioppolo, jenž působí na britské Queen Mary University of London, vydal zprávu, že ke vzniku zmíněných sloučenin není zapotřebí zbytečně složitých reakcí, komplexních sloučenin nebo obrovského množství dodávané energie.

Před více než deseti lety objevili vědci v prachu komet aminokyselinu glycin, kterou tvoří bílkoviny a jež je označována právě za základní stavební kámen života. Odborníkům v té době nebylo vůbec jasné, kde se tam mohla vzít, a dokonce se domnívali, že aby byl glycin vytvořen, potřeboval velké množství ultrafialového záření nějaké hvězdy.

Nyní se však ukázalo, že to nemusela být tak úplně pravda.

blank
„Už předtím jsme viděli aminokyseliny v meteoritech, ale toto je poprvé, co byly zjištěny u komet,“ uvedla astrobioložka Jamie Elsilová, která vedla tým, zkoumající prach komety. Foto: Igorvyh / Creative Commons / PD NASA

Hledání světla v temnotě

Badatelé jsou přesvědčení, že vše potřebné k tvorbě života vytváří tzv. temná chemie „operující“ ve studených a temných mezihvězdných mračnech. Ioppolo se domnívá, že temná energie zastřešuje chemické reakce, k nimž dochází bez intenzivního energetického záření.

Výzkumníkům se dokonce podařilo v laboratoři simulovat podmínky panující ve zmíněném prostředí. V mračnech, kde pracuje temná chemie, se údajně vznášejí chladné prachové částice, jež jsou navíc pokryté ledem a právě na nich probíhají temné chemické reakce.

Při simulaci vědecký tým změřil rychlost, při které vzniká v mračnech glycin. Odborníci došli k závěru, že ačkoli temná chemie není příliš výkonná nebo ve své práci rychlá, má dostatek času na to, aby glycin vytvořila.

Aminokyselina se pak následně může přenášet napříč planetárními systémy.

Co „vyplivl“ Enceladus?

Kameny života byly v uplynulých letech nalezeny americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) díky sondě Cassini také ve výtryscích ze Saturnova měsíce Encelada. Konkrétně se jedná o organické sloučeniny, které na planetě Zemi tvoří aminokyseliny.

blank
Odhalení glycinu podporuje údajně myšlenku, že kameny života jsou ve vesmíru běžné a že by život v něm nemusel být natolik vzácný, jak se lidé domnívají. Foto: DragonFire1024 / Creative Commons / PD NASA

Při správných podmínkách by tyto molekuly vycházející z hlubokého oceánu Enceladu mohly projít stejnou reakcí, jakou známe tady na Zemi. Ještě nevíme, zda aminokyseliny jsou nezbytné pro existenci života mimo Zemi, ale nález molekul, které aminokyseliny tvoří, je důležitý kousek skládačky,“ uvedl Nozair Khawaja, vedoucí výzkumného týmu Svobodné univerzity Berlín, jenž se o uvedený objev zasloužil.

Vědci upozorňují, že se nejedná o objev života, jak by si mnozí snad přáli, spíše jde o jednu z přísad jakési „polévky“, jež představuje život. „Našli jsme menší a rozpustné organické stavební bloky, potenciální předchůdce aminokyselin a dalších přísad, které jsou na Zemi potřebné pro život,“ komentoval to spoluautor výzkumu Jon Hillier.

Foto: Úvodní foto: Vlixes / Creative Commons / PD NASA
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Uteče Dara do Itálie za svým milencem?
nasehvezdy.cz

Uteče Dara do Itálie za...

Poslední týdny se nesou ve...
„Webb“ konečně vyletěl. Bude zkoumat počátek vesmíru
epochalnisvet.cz

„Webb“ konečně vyletěl. Bude...

Už brzy by vědci mohli a měli pozorovat snímky...
Elegantní dámský doplněk
rezidenceonline.cz

Elegantní dámský doplněk

Toaletní stolky neboli toaletky byly do poloviny minulého...
Fantastická čokoládová bábovka
tisicereceptu.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen pro...
Záhady z Itálie: Na kdy Italové předpovídají konec světa?
enigmaplus.cz

Záhady z Itálie: Na kdy Italové...

Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami?...
Benyho smrt jsem si dávala za vinu
skutecnepribehy.cz

Benyho smrt jsem si dávala...

Můj manžel Standa byl pracovně...
Kounovské řady: Záhady ukrytá v lesích
epochanacestach.cz

Kounovské řady: Záhady...

Uprostřed lesa na pomezí...
Lilium Jet: Elektrická revoluce v létání
21stoleti.cz

Lilium Jet: Elektrická...

Na začátku byla myšlenka, z myšlenky se stal...
Dočká se vůbec někdy své vysněné svatby?
nasehvezdy.cz

Dočká se vůbec někdy své...

Veselka moderátorky...
V historickém hotelu v Dublinu prý straší duch malé dívky
enigmaplus.cz

V historickém hotelu v Dublinu...

Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska...
Vyrobte si: Tělový krém s meruňkovou vůní.
panidomu.cz

Vyrobte si: Tělový krém s...

Pro tělový krém nemusíte do obchodu. S naším...
Znovuzrození s Klarou Rott
iluxus.cz

Znovuzrození s Klarou Rott

Státní zdravotní ústav potvrdil, že použitím...