Skip to content
reklama

Každý máme svůj temperament

Každý člověk je unikát, nejen co se vzhledu týče, ale i temperamentem. Zatímco jeden vybouchne kvůli jakékoli drobnosti, druhého nenadzvedne ze židle ani výbuch bomby. Temperament se projevuje v každé sekundě lidského života.

Temperament je jakousi vnitřní reakcí na danou situaci projevující se navenek v chování člověka. Foto: Pixabay

Cholerik – žluč

Tento primární typ temperamentu je podle odborníků nejvzácnější, mnohem častěji se cholerici vyskytují se sekundárním temperamentem. Cholerici nemají příliš vyvinutou empatii a mají většinou silné sklony k agresivitě, jde o tzv.

labilní extroverty, soužití s tímto temperamentem je obtížné. Takto stavění jedinci se vyznačují prudkými reakcemi a silnou impulzivitou, na druhou stranu však jejich pocity velice rychle odeznívají.

Své agresivní chování s výbuchy hněvu se však během života mohou naučit zvládat, v takovém případě se z nich stávají silné dynamické osobnosti s vůdčími sklony. Cholerik málokdy přizná svou chybu, bývá netrpělivý, rád vládne a rozhoduje za ostatní, v mezilidských vztazích bývá vůdčí osobností.

Melancholik – černá žluč

V tomto případě se jedná o labilního introverta s intenzivním prožíváním, který však hloubku citů nedovede dát najevo. Melancholici mívají obecně sklony ke strachu a k pesimismu, nedaří se jim na budoucnost pohlížet nadějně.

Většinou se nesprávně tito jedinci zaměňují za pacienty s depresivní poruchou, ale tento pohled bývá leckdy mylný. Mezilidské vztahy jsou pro tento temperament velice složité, přestože se jedná o perfekcionisty milující pravidla, nejsou si jisti v cizích prostředích, mohou být dokonce až agresivní.

blank
Pod samotným pojmem temperament si lze představit, zjednodušeně řečeno, vrozené vlastnosti lidské osobnosti, jež se zrcadlí do prožívání a jednání, velice úzce souvisí s nervovou vzrušivostí a zahrnuje i tendenci měnit nálady. Foto: Pixabay

Melancholici inklinují k pocitům viny a neustále si myslí, že se věci mohly udělat jinak, většinou nežijí přítomností, ale dost často tápou v minulosti.

Sangvinik – krev

Jestli je někdo opravdu prototypem vyrovnaného člověka, je to sangvinik, je emočně stabilní a komunikace s lidmi mu nečiní žádné potíže. Podle psychologických profilů se jedná o nejčastější typ vyskytující se ve společnosti, většinou bývá primárním temperamentem, nebo alespoň doplňuje některý další.

Sangvinici jsou aktivní, extrovertní, optimističtí a dobře navazují vztahy s ostatními. Tito lidé jsou dobrými vůdci, i když mají občas sklony k egocentrismu. Zcela jistě se jedná o emočně stabilního extroverta.

Flegmatik – hlen

Flegmatik je považován za emočně stabilního introverta a jde o běžně se vyskytující typ temperamentu. Odborníci považují flegmatiky za naprostý opak sangviniků, ale mohou se vyskytovat primární sangvinici se sekundárním flegmatikem, nebo naopak.

Flegmatici bývají mírní, klidní, vyrovnaní a uvážliví, pečliví a tolerantní, dobře se ovládají a jen tak je něco nerozhodí.

blank
Název temperament pochází z dob antiky a souvisí s dávnou představou, že charakteristická povaha člověka je způsobena poměrem mezi čtyřmi „tělesnými šťávami“ – krví, žlučí, hlenem a černou žlučí. Foto: Pixabay

Protože jsou často pasivní, jsou jejich ambice poměrně nízké, rádi se drží „zajetých kolejí“ a nemají rádi žádné změny. Obvykle mívají suchý humor, který nejraději používají mezi blízkými lidmi.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články