Skip to content

Kardiostimulátor vznikl díky špatné součástce!

„Zemřel mi další pacient,“ vzdychne v roce 1951 během oběda chirurg z americké Cornellovy univerzity (na severozápadě státu New York). „Srdeční blokáda?“ zeptá se jeho kolega a on odpoví kývnutím.

Není to bohužel nic neobvyklého, na srdeční blokádu umírá zhruba každý desátý operovaný pacient. Dojde k ní, když elektrický signál nedorazí k srdečním svalům kvůli poškozeným nervům. Jejich hovor vyslechne inženýr Wilson Greatbatch (1919–2011). Problém mu připomene poruchy v rádiové komunikaci, s kterými si zvládne poradit. „Třeba bych dokázal vyřešit i tohle, kdybych měl vhodné nástroje,“ pomyslí si.

Stačí použít špatnou částku a přelomový vynález je na světě.
Stačí použít špatnou součástku a přelomový vynález je na světě.

Jako tlukot srdce

V roce 1958 Greatbatch usilovně pracuje na sestavení oscilátoru pro měření vyšších tepových frekvencí. Aby mohl dokončit elektrický obvod, hmátne do krabice se součástkami pro rezistor. „Tady něco nesedí,“ podiví se, když po zapojení do obvodu vydává přístroj pravidelný krátký pronikavý zvuk namísto očekávaného „kvílení“. „Vždyť… to zní jako tlukot lidského srdce!“ zvolá. Vzápětí si uvědomí, že použil špatnou součástku – místo rezistoru o odporu deseti tisíc ohmů se přehmátl a aplikoval rezistor o odporu celého jednoho milionu ohmů.

Zázračná malá krabičky jen v současné době udržuje při životě více než 10 milionů lidí.
Kardiostimulátor jen v současné době udržuje při životě více než 10 milionů lidí.

Srdce psa ožije

O tři týdny později už Greatbatch nese svůj prototyp elektronického kardiostimulátoru do buffalské nemocnice. Tamější chirurg William C. Chardack jeho vynález implantuje do těla psa, jehož postihla srdeční blokáda.

Greatbatch s napětím pozoruje lékaře, jak na ležící zvíře napojuje dráty. Po chvíli začne psí srdce bít. „No to mě podrž,“ vydechne vynálezce.

Takto vypadá kardiostimulátor dnes. Je drobný a vejde se do dlaně.
Takto vypadá kardiostimulátor dnes.

Zachrání životy

Už 15. dubna 1960 Chardackův lékařský tým voperuje kardiostimulátor deseti pacientům s úplnou srdeční blokádou. Bez něj by s padesátiprocentní šancí nepřežili ani rok. První pacient zemře po 18 měsících, jinému ta malá zázračná kovová krabička prodlouží život o třicet let.

Foto: imgarcade.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …