Skip to content

Kailás: Záhadná hora, na jejímž vrcholu nikdo nebyl!

Posvátný symbol čtyř náboženství. Místo, kde pramení čtyři velké řeky a jediná takto vysoká hora, na které nejspíš nikdy nestanul žádný člověk. Co se ukrývá na vrcholu hory Kailás?

Kailás, která se tyčí v západním Tibetu, je vysoká téměř sedm tisíc metrů a je posvátným a nedotknutelným místem hned pro čtyři náboženství – buddhismus, hinduismus, džinismus a staré šamanistické náboženství bönismus, které bylo proslulé černou magií, obětováním zvířat a možná i lidí a kultem démonů.

Pro západní svět byla hora objevena až v 17. století, ani od té doby se ale na její vrchol nikdo nedostal. Jak je to možné?

Poutě kolem hory zahrnují časté klanění a jsou obrovsky náročné.
Poutě kolem hory zahrnují časté klanění a jsou obrovsky náročné.

Zmařené expedice

Ačkoliv okolo hory probíhají každoročně náročné poutě, při kterých už zemřely desítky lidí, na vrchol se nikdo nevydal. Až do padesátých let minulého století v cestě na něj bránili mniši z nedalekého chrámu.

Pak ale dala Čína povolení k výstupu několika expedicím a zdálo se, že posvátnost hory bude prolomena. Jenže všechny výpravy nakonec něco překazilo – nemoc, počasí nebo zranění ještě před cílem. Jako by hora svůj vrchol sama bránila.

Přístup na vrchol chrání dodnes mniši z nedalekých chrámů.
Přístup na vrchol chrání dodnes mniši z nedalekých chrámů.

Výprava známého horolezce

Povolení k výstupu na Kailás dostal i známý italský horolezec Reinhold Messner. Ten se skutečně dostal až pod vrchol, kde se ale rozhodl, že na něj nevystoupá. „Dobýt tuto horu by znamenalo dobýt i něco v duších lidí.

Navrhoval bych zdolat něco trochu těžšího. Kailás není zas tak vysoká a náročná,“ prohlásil a šokoval tak celý svět. Dodnes se ale spekuluje, že ho mohlo od cesty něco odradit, nebo že na vrchol zamířil potají a spatřil tam něco, co by nikdo spatřit neměl.

Reinhold Messner
Reinhold Messner

Ukrývá Šambalu?

A co by tedy na vrcholu mohlo být? Podle mnichů nic menšího než Šambala – bájné neviditelné město, kde vládne láska, moudrost a mír. V Šambale údajně sídlí lidé s nadpozemskými schopnostmi, které zároveň nechtějí dopustit, aby jejich říši narušily nedokonalé lidské bytosti.

Do města vede údajně sedm bran, ta první a největší má být přístupná právě z vrcholu hory Kailás. Někteří badatelé tvrdí, že v blízkosti vrcholu plyne čas rychleji a že tam byla zaznamenána řada geofyzikálních anomálií.

Možná i díky nim tak hora stále odolává lidskému poznání.

Je na vrcholu ukryt vchod do Šambaly?
Je na vrcholu ukryt vchod do Šambaly?
Foto: www.youtube.com, globehugblog.wordpress.com, www.adidasoutdoor.com, commons.wikimedia.org, www.tibettravel.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články