Skip to content

Jukebox: Kouzelná skříňka zahraje i tu vaši!

Kdo by tu čarovnou bedýnku neznal. Za pár drobných vám zahraje melodii, kterou chcete. Je nedílnou součástí každého lepšího podniku, a přestože se často krčí v rohu, o zákazníky nemá nouzi.

Je to vlastně taková hudební prostitutka. Stačí si jen přát a zaplatit. O všechno ostatní se postará sám. Společnost nám jukebox dělá už pěknou řádku let. Ale kde se vlastně vzal? Na počátku je nápad amerického podnikatele Louise Glasse (1845–1924), šéfa sanfranciské pobočky společnosti vynálezce Thomase Alvy Edisona (1847–1931) Pacific Phonograph Co.

Poslech za niklák

Ta konstruuje a prodává Edisonův fonograf, první přístroj na záznam a reprodukci zvuku zachyceného na voskovém válečku. Glass k němu s pomocí parťáka Williama S. Arnolda přidá zařízení na mince, vsadí ho do dubové bedýnky, ke které připojí čtyři gumové trubice se sluchátky, připomínající stetoskop, a 23.

listopadu 1889 ho se souhlasem majitele baru Palais Royal Saloon v San Francisku předvede překvapenému publiku. Vstupenku k poslechu představuje vhozený niklák. Přístroj dostane název Edisonův elektronický fonograf třídy M, postupem času se však sžije s výstižnějším přízviskem jukebox.

To s největší pravděpodobností vzejde ze slangového výrazu „juke-joint“ (putyka, špeluňka), užívaného hlavně Afroameričany na jihu a jihovýchodě Spojených států, a slova „box“ (krabice).

Za pár drobných vám čarovná bedýnka zahraje melodii, jakou chcete. Foto: pxfuel

Jen jedna písnička

Nedá se říct, že by přístroj disponoval zrovna přehršlí možností. Výběr z více skladeb? Zapomeňte! Zesilovač nesoucí melodii k uším všech barových hostů? Nechte si zdát! Stačit musí jeden song linoucí se z jedné ze čtyř naslouchacích tub.

Majitel podniku Palais Royal Saloon Frederick Mergenthaler mění váleček pouze jednou denně, a nejde zrovna o muziku k trsání. Frčí skladby s náboženskými nebo komediálně rasistickými motivy. Váleček je navíc neustále porouchaný a moc toho nevydrží.

Přesto všechno se hrací skříňka, nutno říct, že k velké nelibosti barových muzikantů, rychle stává hitem.

Světový fenomén

Během několika dní přibude do baru druhý stroj a koncem roku 1889 jich už v různých sanfranciských barech stojí dohromady 15. Za pouhých šest měsíců provozu vynesou svému vynálezci na svou dobu pohádkovou sumu 4000 dolarů!

O svůj podíl za propůjčení licence na fonografy a také drobnou část ze zisku provozovaných automatů nepřijde ani Edison. Popularita přístroje stoupá s každou další vhozenou mincí. Utraceného nikláku nikdo nelituje, ačkoliv to za pouhé dvě minuty zvuku není zrovna málo.

Okouzlení technickým pokrokem vytahuje automaticky peníze z kapes. Věhlas jukeboxů brzy překročí hranice USA a přes oceán se nese dál do světa. V Paříži je dokonce jednu dobu v provozu fonografický salon.

Jeho hosté jsou po zaplacení vstupného usazeni k jednomu z řady stolů se sluchátky a mluvítkem vedoucím do podzemních prostor salonu. Zde se 40 zaměstnanců snaží vyhovět posluchačově vkusu, mají totiž k dispozici 1500 zvukových válečků s nahranými melodiemi.

Na výsluní vrátí jukeboxy příchod gramofonu. Foto: pxfuel

Drží krok s dobou

Jak se století blíží ke svému konci, začíná ovšem jukeboxům docházet dech. Jejich omezené funkce přestávají lidem stačit. Jedna skladba je prostě málo, majitelé barů se sice snaží válečky měnit, pořád to ale není ono.

Navíc se hrozně rychle opotřebovávají a v hlučnějším prostředí nejsou pořádně slyšet. Ve 20. letech 20. století se však Glassův vynález ocitá znovu ve hře. Vrací ho do ní příchod gramofonu a gramofonových desek a také vynález lampového zesilovače.

V polovině 50. let, v době největšího boomu jukeboxů, je jich po celých USA rozeseto zhruba 750 000. Jak se zdokonalují média pro uchování hudby, rozrůstá se i jejich repertoár a možnosti. Desky a CD doplňují modernější verze využívající formát MP3 a také internet.

V polovině 50.let je po celých USA rozeseto zhruba 750 000 jukeboxů. Foto: unsplash
Foto: Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Skutečné horory, které pronásledovaly natáčení hororu
enigmaplus.cz

Skutečné horory, které...

Lidé se rádi bojí – ale samozřejmě jen v kontrolovaném...
Byli v minulosti na Zemi obři?
enigmaplus.cz

Byli v minulosti na Zemi obři?

Obři jsou zmiňováni v Bibli, ve...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Překvapení staré 2500 let: Neznámý jazyk z Turecka
enigmaplus.cz

Překvapení staré 2500 let:...

Archeologické práce na nalezišti Ziyaret...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Union Glashütte opět na startu ADAC Deutschland Klassik
iluxus.cz

Union Glashütte opět na...

Byla to právě technická dokumentace,...