Skip to content

John Fitzerald Kennedy: Na jídelníčku měl kodein, demerol, methadon či meprobamat

Jedním z nejvýraznějších amerických prezidentů byl bezesporu John Fitzerald Kennedy. I za necelé tři roky, které strávil v Bílém domě, než jeho politický rozlet zastavily osudné výstřely v Dallasu, stačil zanechat v dějiných výraznoui stopu.

Prezident Kennedy na tom po zdravotní stránce rozhodně nebyl dobře. Zranění z války i řada jiných neduhů způsobilo, že jeho zdravotní karta byla mnohem tlustší, než bylo u vrstevníků běžné.

Kennedyovi na rodinném portrétu z roku 1930. Zleva Eunice, Jean, Rosemary (u níž se projevovala mentální retardace a byla podrobena lobotomii), Robert (zavražděn v roce 1948), Edward, hlava rodu Joseph Sr, burzuán a později velvyslanec USA v Británii, kde otevřeně zastával prohitlerovské postoje., John, Rose, Patricia, Kathleen, zahynuvší v 28 letech při letecké nehodě, a Joe Jr, který zahynul během války v Pacifiku.

Denně bral až osm druhů léků, a to proti bolesti, proti stresu, povzbuzující prostředky a prášky na spaní, také hormony.

Prezident John a ministr spravedlnosti Robert Kennedyovi.

Z doby, kdy zastával prezidentský úřad, je o Kennedym známo, že měl problémy se zády. Od jeho smrti dávali životopisci dohromady podrobnosti o jeho dalších chorobách, včetně trvalých zažívacích problémů a Addisonovy nemoci, životu nebezpečné chorobě vznikající v důsledku zánětlivého nebo nádorového procesu v kůře nadledvin.

John Kennedy, starosta Západního Berlína Willy Brandt a kancléř Konrad Adenauer u berlínské zdi.

Zdravotní karta svědčí o tom, že Kennedy užíval porůznu na bolesti kodein, demerol a methadon, vzpružující prostředek ritalin, uklidňující meprobamat a librium proti úzkosti, barbituráty na spaní, hormon thyroid a injekce krevního derivátu gamaglobulinu pravděpodobně proti infekcím.

Joseph Kennedy vítá čerstvou paní Kennedyovou v rodinném klanu.

Informace, které vyšly nově najevo, svědčí také o tom, že Kennedy se usilovně snažil své nemoci skrývat, a dokonce před reportéry popřel, že by trpěl Addisonovou nemocí. Také jiní prezidenti jako Franklin D. Roosevelt drželi svá onemocnění v tajnosti.

Nemocní politici zpravidla volby nevyhrávají…

Foto: CBS News, Pinterest, AOL, Spiegel
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články